Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Odpowiedzialne rodzicielstwo w Norwegii

Marysia Duszyńska

06 lipca 2014 06:00

Udostępnij
na Facebooku
Odpowiedzialne rodzicielstwo w Norwegii


Czy zdajesz sobie sprawę, z jakimi kosztami wiąże się ciąża i poród w Norwegii? Jakie formalności muszą zostać dopełnione? W jakim momencie należy się nimi zająć?

Kilka dni temu, 28 czerwca, na promie Stena Spirit niespodziewanie rozpoczęła się akcja porodowa i konieczne było wezwanie dodatkowej pomocy. Na ratunek przybył śmigłowiec "Anakonda". Cały proces dotarcia do promu i przetransportowania 22-letniej kobiety trwał około półtorej godziny. Po tym czasie została ona przekazana w ręce sanitariuszy karetki pogotowia w Gdyni. Na szczęście ratownicy stanęli na wysokości zadania i zdążyli dowieźć ją do gdyńskiego szpitala jeszcze w pierwszej fazie porodu. Dziecko urodziło się zdrowe, a mama była również w dobrym stanie. Internauci dziwią się, że kobieta w zaawasowanej ciąży odważyła się na rejs promem ze Szwecji do Polski. Wielu słusznie ocenia, że takie posunięcie jest nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Jak później oznajmiła Barbara Kawińska, dyrektor ds. Medycznych Szpitala Morskiego w Gdyni, 22-latka "liczyła na to, że urodzi w Szwecji", jednak okazało się to dla niej zbyt dużym wydatkiem. Dość późno zainteresowała się kosztami, jednak postanowiła wrócić i urodzić w Polsce. 

kobieta w ciąży
foto: pixabay.com

W tym kontekście warto przypomnieć co obowiązuje i do czego mają prawo ciężarne Polki w Norwegii, aby nie musiały nagle decydować o tak ważnej sprawie. Przede wszystkim przyszłym mamom przysługuje bezpłatna opieka medyczna położnej lub lekarza rodzinnego, wystarczy mieć chociaż tymczasowy numer personalny, mają również prawo do skorzystania z bezpłatnych usług tłumacza.

Zapytaj o zasiłek rodzinny w Norwegii

Wiele osób ma problemy z doinformowaniem się w tej kwestii, więc poniżej przedstawiono podstawowe obowiązki, których należy dopełnić po przyjeździe do Norwegii. Przede wszystkim każdy pobyt dłuższy niż trzy miesiące należy zgłosić na policję. Jest to absolutna podstawa, dzięki której po roku od momentu przybycia osoba staje się członkiem ubezpieczeń społecznych, a więc przysługuje jej prawo do zasiłków (należy udowodnić swój roczny pobyt, np. poprzez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego ). Trzeba pamiętać, że wiele świadczeń wymaga odprowadzania składek. Należy również się ubezpieczyć . Wystarczy, że jedna osoba z rodziny/małżeństwa jest legalnie zatrudniona – wówczas pozostali członkowie rodziny są ubezpieczeni, nawet jeśli mieszkają w Polsce. Jeżeli więc mąż pracuje w Norwegii, a żona w tym czasie jest w Polsce lub w Norwegii, lecz nie pracuje – jest ona ubezpieczona dzięki pracy męża.


Rodzina z dwójką dzieci
foto: pixabay.com

Drodzy Rodzice, pamiętajcie o dopełnianiu wszystkich formalności! Jest to ważne dla Waszego bezpieczeństwa, komfortu, zdrowia przyszłej mamy oraz dziecka! Nie pozwalajcie na to, by doszło do tak ryzykownych sytuacji, jak ta, która została wyżej opisana lub tych, które nieraz pojawiają się są na naszym forum.



źródła: trojmiasto.pl, kontakt24.tvn24.pl, MultiNOR.no
żródło zdjęcia frontowego: pixabay.com - CC0


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok