Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Matki będą mogły przejąć urlop tacierzyński?

Udostępnij
na Facebooku
Matki będą mogły przejąć urlop tacierzyński?

Nowa rządowa propozycja zakłada możliwość pobierania przez matki urlopu wychowawczego, który przypada na ojców.


Na początku przyszłego tygodnia minister ds. dzieci i równouprawnienia, Solveig Horne (Frp), wystosuje propozycję zmian w prawie o urlopach wychowawczych. Hornes chce, aby rodziny w prostszy sposób mogły wykorzystywać cały urlop wychowawczy, przypadający na oboje rodziców w przypadku, gdy jedno z nich nie będzie w stanie wziąć wolnego.

- Chcemy prostego sposobu, bez zbędnej dokumentacji i biurokracji. Dokumenty, które wypełniamy dla NAV to już o wiele za dużo - mówi Horne.

Solveig Horne
Solveig Horne, regjeringen.no

Problemy karmiących


Obecnie każde z rodziców ma do wykorzystania po 10 tygodni urlopu wychowawczego. Jeśli któreś z nich nie skorzysta z tej możliwości, to wolne przepada. Rodzic może przejąć urlop drugiej osoby tylko wtedy, kiedy partner lub partnerka zachoruje.

Horne proponuje, aby rodzice mogli przejmować wolne również w następujących sytuacjach:

- Jeśli matka pracuje w miejscu, które uniemożliwia karmienie piersią, lub jeśli osoba, której urlop przypada jest bezrobotna;

- Jeśli osoba pobierająca zasiłek rodzicielski prowadzi własną działalność gospodarczą;

- Jeśli rodzic, któremu przypadało wolne był bezrobotny, ale dostał właśnie pracę;

- Jeśli rodzic przebywa przez minimum trzy miesiące za granicą;

- Jeśli rodzic odbywa karę w więzieniu lub przebywa w areszcie tymczasowym.

ojciec i dziecko
pixabay.com

Żadnych zbędnych procedur


Horne zapowiada, że przejęcie urlopu drugiej osoby nie będzie się wiązało z żadnymi zbędnymi procedurami, nie trzeba będzie wysyłać do NAV dokumentacji, udowadniać swojej sytuacji, a NAV nie będzie przeprowadzał żadnych wyrywkowych kontroli.

Nie będzie zatem żadnych konsekwencji, jeśli okaże się, że rodzice rozdysponowali między siebie urlop wychowawczy, a nie mieli do tego żadnych podstaw.

- Może się zdarzyć, że ojcowie będą się zrzekać swojego urlopu bez powodu, jednak rząd należy budować na zaufaniu. Aby zmniejszyć biurokratyzację, musimy zaufać naszym obywatelom - mówi Horne.

rodzina
deviantart.net

Dwa modele


Ministerstwo razem z propozycją Horne przedstawi również drugi, bardzo posobny projekt. Największą różnicą będą wymagania dotyczące zbierania dokumentacji, która będzie potwierdzała powód przejęcia przez drugą osobę urlopu.

Zdaniem Hornes model pozbawiony zbędnej biurokracji jest najlepszy. Uważa, że najwięcej zyskałyby na tym dzieci, które miałyby możliwość przebywania z rodzicem przez 20 tygodni.

Najwięcej mężczyzn


Jak podaje ministerstwo ds. dzieci i równouprawnienia, ok. 90 % ojców wykorzystuje cały, lub część urlopu wychowawczego, 10 % nie robi tego z różnych powodów.

małe dziecko
wikimedia.org

Jeśli w życie wejdą zmiany zaproponowane przez Horne, to rząd będzie musiał dołożyć 60 milionów koron rocznie do zasiłków rodzicielskich. Ojcowie biorą zazwyczaj krótsze urlopy, bo to oni zarabiają więcej, a rząd spodziewa się, że mężczyźni częściej będą się zrzekać wolnego na rzecz kobiet.

Czy gdyby istniała taka możliwość, to oddalibyście partnerowi lub partnerce swój urlop? A może spędzanie pierwszych tygodni życia z dzieckiem jest dla was na tyle cenne, że nie chcielibyście ominąć niczego ważnego? Podobają wam się propozycje zmian? Czy 20 tygodni wolnego to nie za dużo i grozi wypadnięciem z obiegu „pracowniczego"?

Źródło: ap.no, zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0

WIĘCEJ:


Wszystko na temat zasiłku rodzinnego.


Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok