Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

18 grudnia – międzynarodowy dzień migranta

Udostępnij
na Facebooku
1
18 grudnia – międzynarodowy dzień migranta


Dzisiaj, we wszystkich krajach ONZ, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Migrantów. Pierwszy raz święto obcokrajowców obchodzono w 2000 roku.


Międzynarodowy Dzień Migranta został ustanowiony 4 grudnia 2000 roku na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej w celu zapewnienia przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów. Święto obchodzimy dzisiaj!


Kim jest migrant?


Konwencja o Pracownikach - Migrantach definiuje pojęcie "pracownik - migrant" następująco: "osoba, która została najęta do czynności związanej z wynagrodzeniem w państwie, w którym nie jest obywatelem".

Poza obcokrajowcami przyjeżdżającymi do pracy w definicji migranta mieszczą się też ich rodziny - dzieci, które chodzą za granicą do szkoły i partnerki, które nie chcą tworzyć rodziny rozrzuconej po kilku krajach.

Pracownik
fot. Adam Łukasik/MultiNOR

Dlaczego 18 grudnia?


Pomimo tego, że decyzja dotycząca ustanowienia święta zapadła 4 grudnia, to 18 nie jest przypadkowym wyborem. Tego właśnie dnia, w 1990 roku, w życie weszła Międzynarodowa Konwencja o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników - Migrantów i Członków Ich Rodzin.

Według ośrodka ONZ w Warszawie, na świecie co 35 osoba jest migrantem, razem jest ich około 214 milionów, w Europie ok. 70 milionów. W Polsce przebywa 109 196 cudzoziemców (stan z 11 grudnia br., na podstawie ważnych kart pobytu).

Polacy w Norwegii


W Norwegii imigranci stanowią 13 % całego społeczeństwa, jest ich ponad 655 170. Imigranci w Norwegii pochodzą z ponad 200 różnych państw. Od sześciu lat najliczniejszą grupę imigrantów w Norwegii stanowią Polacy.

polska,norwegia
www.outsourcingportal.pl

Polaków w Norwegii jest, według oficjalnych statystyk, ponad 86 000, nieoficjalnie liczba ta może być dwukrotnie wyższa. Norwegia cały czas jest państwem atrakcyjnym dla osób, które myślą o emigracji. Mimo spadku wartości korony wielu Polaków nadal rozważa przeprowadzkę do Norwegii.

A Wy? Dlaczego zdecydowaliście się na zmianę miejsca zamieszkania? A może dopiero planujecie wyjazd do Norwegii?


Zespół Mojej Norwegii życzy wszystkim imigrantom wszystkiego najlepszego i wielu sukcesów poza granicami Polski!


zdjęcie: MN
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Aleksander Gabrysiak

03-01-2015 17:22

Ja planuję, zobaczymy jak to będzie

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok