Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

8
Zmiana przepisów dotyczących wwozu do Norwegii psów, kotów i tchórzofretek

 
 fot. stock. xchng
Ministerstwo rolnictwa i żywności dokonało szeregu zmian w rozporządzeniach dotyczących wwozu i wywozu z Norwegii psów, kotów i tchórzofretek. Chodzi tu zwłaszcza o odrobaczanie zwierząt (tasiemce itp.), wwóz psów ze Szwecji oraz wwóz psów, kotów i tchórzofretek z krajów trzecich. Zmiany wejdą w życie od 1. maja 2013.


Najważniejsze zmiany są następujące:

  • Psy przywożone do Norwegii ze wszystkich krajów poza Finlandią, Zjednoczonym Królestwem (UK), Irlandią lub Maltą muszą przejść odrobaczanie przeciwko tasiemcowi bąblowcowemu (Echinococcus multilocularis) na 24 – 120 godziny przed przyjazdem do Norwegii. Odrobaczanie musi zostać przeprowadzone przez weterynarza za pomocą zatwierdzonego preparatu i udokumentowane w paszporcie psa lub jego certyfikacie zdrowia.

  • Alternatywnie wobec ww. terapii na 24 – 120 godziny przed wjazdem, psy mogą być poddawane regularnemu odrobaczaniu, czyli terapia przeciw tasiemcom musi być przeprowadzona przynajmniej dwukrotnie w odstępie maksymalnie 28 dni przed pierwszym przyjazdem ze zwierzęciem do Norwegii, a następnie pies musi być odrobaczany co najmniej raz na 28 dni. Ta opcja będzie najwygodniejsza dla osób, które często podróżują z psem. Trzeba jednak pamiętać o tym, by odrobaczyć psa w terminie nawet jeśli akurat nie planuje się kolejnego wyjazdu.

  • Psy ze Szwecji muszą być zaczipowane, odrobaczone i posiadać psi paszport tak samo, jak psy przywożone z innych krajów UE. Właściciele nie będą mogli, jak dotąd, samodzielnie odrobaczać psa i dokumentować tego.

  • Psy przebywające legalnie w Szwecji mogą być wwożone do Norwegii bez szczepienia na wściekliznę. Można z nimi przejść przez zielone przejście na odprawie celnej.

  • Uchyla się wymóg odrobaczania przywożonych kotów. Koty przywożone ze Szwecji nie będą musiały mieć paszportu ani nie będą musiały być zaczipowane.

  • Niekomercyjny wwóz ponad 5 psów, kotów lub tchórzofretek, a także wwóz komercyjny tych gatunków zwierząt z państw trzecich, będzie dozwolony jedynie z zatwierdzonych państw trzecich. Zatwierdzone kraje trzecie obejmują wszystkie kraje, wymienione na listach:

  1. w części B sekcji 2 oraz części C załącznika II do rozporządzenia WE nr 998/2003, oraz

  2. w części 1 załącznika II do rozporządzenia WE nr 206/2010.

UWAGA! Należy pamiętać o tym, że Svalbard nie jest zatwierdzonym krajem trzecim!

Polska, jako członek EOG i UE należy do "państw drugich" (wymieniona jest w części B, sekcji 2).

  • Niekomercyjny transport ponad 5 psów, kotów lub tchórzofretek, a także wwóz komercyjny tych gatunków zwierząt z zatwierdzonych państw trzecich będzie dozwolony pod warunkiem, że zwierzęta będą zaczipowane, zaszczepione na wściekliznę, przebadane przez weterynarza w ciągu ostatnich 24 godzin przed wyjazdem oraz że będą mieć certyfikat zdrowia. Psy muszą ponadto być odrobaczone. Psy, koty i tchórzofretki z zatwierdzonych państw trzecich, które są wymienione jedynie na liście w części 1 załącznika II do rozporządzenia WE nr 206/2010, muszą ponadto być przebadane na obecność przeciwciał wścieklizny z zadowalającym rezultatem. Zniesiony zostaje wymóg kwarantanny po przywozie.

  • Niekomercyjny wwóz maksymalnie 5 psów ze Svalbardu wciąż będzie dozwolony, ale trudniejszy do przeprowadzenia. Przyczyną jest to, że na Svalbardzie nie ma na stałe praktykującego weterynarza, który mógłby przeprowadzić i udokumentować odrobaczanie. Jeśli będzie to miało poprawić sytuację, Inspekcja Nadzoru Żywności (Mattilsynet) postara się oddelegować swoich weterynarzy na okresowe wizyty na Svalbardzie w okresach wakacji/urlopów, kiedy wiele osób wybiera się na kontynent.

Gdzie uzyskać więcej informacji

Bardziej szczegółowych informacji udzielają biura regionalne Inspekcji Nadzoru Żywości. Telefon: 22 40 00 00

Osoba kontaktowa w biurze głównym Inspekcji: Vibeke Bolme, telefon: 51 68 43 42.


Źródło: Mattilsynet



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Milena Kozłowska

02-11-2017 18:11

Hej, jesteś pewna, że legalizacja została zniesiona? wybieramy się właśnie z kotami i nikt nie może potwierdzić tego na 100 %. Będę wdzięczna za informacje. Pozdrawiam

Jolanta Jedraszczaak

02-03-2015 19:19

Bylismy w lutym w inspektoracie weterynarii i pani nam powiedziedziała ze zniesiono legalizacje paszportu .Wystarcza aktualne szczepienia odrobaczenia i twz przeglad zwierzecia 24 h przed wyjazdem

Małgorzata Jankowska

27-02-2015 23:04

BasieqBasieq ta legalizacje paszportu trzeba zrobic w polskim czy norweskim inspektoracie?

Anna Krysiak

26-02-2015 21:16

Karol21, odrobaczyc trzeba na bablowca!

Karol Wąsowicz

21-07-2013 09:07

Witam,

Czy coś się w takim razie zmieniło przy wwozie do Polski? Rozmawiałem z regionalnym lekarzem weterynarii w gdansku, lecz nie uzyskałem moim zdaniem wiarygodnej informacji (Pani zaczęła mi wymyslac jakies certyfikaty zdrowia, rejestrowanie paszportu psiaka, itd)

Czy jeśli psiak ma chip, odpowiedni paszport i zaszczepiony jest przeciwko wsciekliznie to czy nie będzie problemów? I czy za każdym razem trzeba z nim przejezdzac przez "czerwnone przejscia"?

Pozdrawiam

Iza _

29-03-2013 10:27

Są zmiany przy wjeździe ze szwecji, poza tym tak samo jak wcześniej. Jak ktoś jedzie z polski to nic nowego, ale dobrze że piszą.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok