Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Używasz butli gazowej? Dowiedz się, jak bezpiecznie z niej korzystać

Redakcja

25 lipca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Używasz butli gazowej? Dowiedz się, jak bezpiecznie z niej korzystać

Idealne warunki na przechowywanie butli to suche i dobrze wentylowane pomieszczenie. pixabay.com - CC0 License

Z butli gazowych korzysta się w wielu domach. Jednak płynny gaz, mimo wielu zalet, bywa też niebezpieczny. Szczególnie gdy nie wiemy, jak się z nim obchodzić.

Przechowywać w odpowiednim miejscu

Idealne warunki na przechowywanie butli to suche i dobrze wentylowane pomieszczenie. Przy czym należy pamiętać, że napełniona butla, która nie jest podłączona do urządzenia, nie może znajdować sie w domu, garażu czy w pomieszczeniach poniżej poziomu podłoża. Propan-butan jest cięższy niż powietrze. Jeśli butla okaże się nieszczelna, gaz zgromadzi się przy podłodze i stworzy łatwopalną mieszankę.

Otwarte źródła ognia, gniazdka wtykowe oraz włączniki czy inne urządzenia elektryczne to elementy, obok których butla nie może. W przypadku gdy jest nieszczelna i stoi obok wyżej wymienionych rzeczy, zachodzi ryzyko iskrzenia, co może doprowadzić do wybuchu.

Ważna jest także temperatura otoczenia. Musi być ona wyższa niż 0 stopni Celsjusza i niższa niż 35 stopni. Dlaczego? Gaz ma dużą rozszerzalność cieplną. Jeśli temperatura podniesie się o zaledwie jeden stopień, jego ciśnienie zwiększy się odpowiednio o 7 atmosfer.Zwiększenie ciśnienia butli oraz zbyt wysoka temperatura mogą doprowadzić do jej rozerwania. Wtedy dochodzi do wybuchu.

Jak obchodzić się z gazem na co dzień?

Podczas codzienniego użykowania butli powinnyśmy pamiętać, by zawsze ustawiać ją w pozycji stojącej. Butla i kuchenka gazowa powinny stać powyżej poziomu podłoża. Ważne! Gumowy wąż nie może dotykać powierzchni kuchenki.

Pamiętajmy, aby zawsze zakręcić zawór butli po tym, jak zakończymy korzystanie z kuchenki. Jeśli jednak nie będziemy z niej korzystać przez dłuższy czas, powinniśmy zdemontować reduktor i zabezpieczyć dyszę zaworu.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, to regularne sprawdzanie węża. Nie może być on pęknięty czy uszkodzony w inny sposób. Jego nieszczelność możemy sprawdzić w punkcie podłączenia używając roztworu mydła. Wąż powinien być wymieniany co 4 lata, natomiast reduktory co 5. Nalezy używać jednynie zatwierdzionych zamienników.
Tabela z porównaniem cen gazu w norweskich sklepach.
Tabela z porównaniem cen gazu w norweskich sklepach. Źródło: MN

Gaz się wyczerpał, co dalej?

Jeżeli zapas gazu się skończy, należy zakręcić butlę kurkiem podłączonym do urządzenia, a następnie zakręcić jej zawór. Ten zaś trzeba dodatkowo zabezpieczyć nakrętką.

Butlę gazową moża napełnić tylko do 85 proc. jej pojemności. Należy o tym pamiętać, gdy napełniamy ją w dystrybutorach gazowych. Ich przepełnienie może doprowadzić do rozerwania. Jeśli nie chcemy zajmować się tym osobiście, można skorzystać z usług legalnych rozlewni gazu lub napełnić ją w miejscu, w którym ją zakupiliśmy.

Uwaga: każda butla ma swoją datę ważności!

Polska butla w Norwegii?

Podłączenie grilla czy innych urządzeń zakupionych w Norwegii do polskiej butli nie stanowi problemu. Trzeba jednak sprawdzić, na jakim ciśnieniu urządzenie pracuje oraz zakupić odpowiedni reduktor.
Koszt nowej butli z gazem
Koszt nowej butli z gazem
MN
Koszt wymiany butli z gazem oraz koszt jej napełnienia
Koszt wymiany butli z gazem oraz koszt jej napełnienia
MN

Profilaktyka, czyli czujnik gazu

Jeśli korzystamy z butli gazowej, warto przemyśleć zakup czujnika gazu. Przy 15 procentowym stężeniu gazu w powietrzu urządzenie uruchamia alarm. Zasada działania detektora opiera się na na zjawiskach elektrochemicznych – urządzenie wyposażone jest w półprzewodnik, który pod wpływem odpowiedniego stężenia gazu zmienia swoje właściwości przewodzenia prądu. Wówczas uruchumia się alarm dzwiękowy oraz świetlny.

Jeżeli instalacja gazowa znajduje się w kuchni, a gazowy ogrzewacz wody w łazience – warto zamontować w tych pomieszczeniach czujnik. Zachęcamy także do zabezpieczenia domowej kotłowni opalanej gazem oraz garażu, w którym znajduje się auto zasilane LPG lub CNG.

Montaż czujnika nie jest skomplikowaną czynnością. Można zrobić to samodzielnie. Wystarczy stosować się do instrukcji dołączonej przez producenta.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok