Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Pyton i boa dusiciel zamiast psa? Sanepid chce zalegalizować 22 gatunki gadów i płazów

klaudia@mojanorwegia.pl

15 czerwca 2016 14:25

Udostępnij
na Facebooku
Pyton i boa dusiciel zamiast psa? Sanepid chce zalegalizować 22 gatunki gadów i płazów

Mattilsynet chce zalegalizować 22 gatunki gadów i płazów fotolia.com - royalty free

Norweski sanepid chce zalegalizować 22 gatunki gadów i płazów. Jeśli Ministerstwo Rolnictwa zaakceptuje ich propozycję, Norwegowie będą mogli hodować w domu np. pytony czy węże boa.
Mattilsynet (Sanepid) na początku maja złożył wniosek do Ministerstwa Rolnictwa, w którym chce zalegalizowania w Norwegii 22 gatunków egzotycznych gadów i płazów. Propozycja padła mimo ostrzeżeń z Instytutu Weterynaryjnego (Veterinærinstituttet) i Norweskiego Instytutu Zdrowia (Folkehelseinstituttet, FHI).

Jakie gady i płazy pojawią się w domu?

– Wyszliśmy z propozycją zalegalizowania takich gatunków, ponieważ wiemy, że dziesiątki tysięcy tych zwierząt już znajdują się w Norwegii. Uważamy, że legalizacja pozwoli na lepsze informowanie o zasadach higieny i hodowania takich zwierząt. Dodatkowo, weterynarze poszerzą swoje umiejętności i będą mogli lepiej pomagać właścicielom – mówi Torunn Knævelsrud, szef sekcji ds. zwierząt w Mattilsynet.

Norwegia i Islandia to jedyne kraje w Europie w których nadal panuje zakaz hodowania gadów i płazów. Mimo zakazu, sanepid podejrzewa, że w Norwegii jest ok. 100 tys. zwierząt tego rodzaju.

Mattilsynet chce, by legalnie można było hodować: pytona zielonego, boa leśnego, boa dusiciela, pytona królewskiego, lancetogłowa królewskiego, węża zbożowego, lancetogłowa mlecznego, boa tęczowego, pytona dywanowego, warana kolczastoogonowego, gekona orzęsionego, gekona lamparciego, jaszczurkę perłową, biczogona plamistego, agamę brodatą, felsumę madagaskarską, żółwia greckiego, azjatyckiego żółwia bagiennego, żabuti czarnego, żabę rogatą, epipedobates anthonyi i australorzekotkę szmaragdową.

Zagrożenie salmonellą

Czy masz w domu płazy?
Tak
40%
Nie
60%
łącznie głosów: 5
Sanepid skonsultował swoją propozycję z 26 instytucjami i organizacjami. Największy sprzeciw zgłosił Instytut Weterynaryjny i Norweski Instytut Zdrowia.

– Zezwolenie na trzymanie takich zwierząt w Norwegii oznacza, że pojawi się ich w kraju duża ilość. Takie zwierzęta mogą sprowadzić ze sobą niebezpieczne dla ludzi choroby – mówi Line Vold z Norweskiego Instytutu Zdrowia.

W swoim uzasadnieniu Norweski Instytut Zdrowia pisze: „Odradzamy zmiany w przepisach dotyczących posiadania egzotycznych zwierząt, ponieważ, naszym zdaniem, może to doprowadzić do problemów zdrowotnych”. 


Żadne badania naukowe z Norwegii nie potwierdzają obaw FHI, jednak Instytut Zdrowia powołuje się na badania ze Szwecji i Wielkiej Brytanii.

– Takie egzotyczne zwierzęta mogą wywołać u człowieka salmonellę – mówi Vold.
Instytut Weterynaryjny także odradza legalizację nowych gatunków. Zdaniem obu instytucji, zwyczajne dbanie o higienę, takie jak częstsze mycie rąk, w przypadku posiadania takich gadów, może nie uchronić ludzi przed zarażeniem chorobą. Ich zdaniem szczególnie narażone są dzieci.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok