Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Problem czytelniczki: nie może wpisać ojca do aktu urodzenia syna

Magda Berbeć

23 listopada 2016 12:58

Udostępnij
na Facebooku
1
Problem czytelniczki: nie może wpisać ojca do aktu urodzenia syna

Rodzina fotolia.com - royalty free

Pani Ewelina zwróciła się do naszej redakcji z problemem dotyczącym aktu urodzenia swojego synka. Po jego narodzinach w Norwegii, w dokumencie widnieją jedynie dane matki, a Skatteetaten odmawia dopisania ojca. Dlaczego?
Norweskie przepisy jasno regulują, kogo uznaje się za rodziców dziecka i tym samym umieszcza się go w akcie urodzenia. Sprawa jest prosta w przypadku małżeństw, jednak może się skomplikować, gdy rodzice nie są formalnie parą – tak jest w przypadku naszej czytelniczki, która nie może zgłosić ojcostwa swojego chłopaka.

W zarejestrowanym związku jest łatwiej

W przypadku par, które żyją w związku małżeńskim, partner kobiety, która urodziła dziecko, automatycznie zostaje uznany za jego ojca – wpisuje się go w akt urodzenia. Mężczyznom, którzy żyją ze swoją partnerką w zarejestrowanym konkubinacie, automatycznie przyznaje się prawa rodzicielskie.

Pary, które żyją w separacji lub nie są małżeństwem, muszą zadeklarować ojcostwo. Zrobić to można w kilku miejscach, m.in. w szpitalu – przy okazji porodu, w siedzibie NAV lub w siedzibie Urzędu Skarbowego (Skattekontoret).

Jeżeli para nie zadeklaruje, kto jest ojcem dziecka, w akcie urodzenia zostaną podane jedynie dane matki.

Nasza czytelniczka pisze, że zadeklarowała, kto jest ojcem dziecka przy okazji wypisu ze szpitala po porodzie, nadal nie może dopisać go do aktu urodzenia. Wyjaśniamy dlaczego.

Niezbędny numer personalny

Problemy zaczęły się, gdy pani Ewelina wraz ze swoim partnerem udała się do Skattekontoret, aby wyjaśnić, dlaczego ojciec dziecka nie został wpisany do aktu urodzenia.

„Od 4 miesięcy staramy się wyjaśnić sprawę. W Skatte [Skattekontoret] powiedziano nam, że aby ojciec dziecka był wpisany w akt urodzenia, musi być zarejestrowany.”

Nasza czytelniczka ma rację – okazuje się, że aby zatwierdzić ojcostwo, należy spełnić pewne warunki, które dokładniej wyjaśniła nam przedstawicielka norweskiego urzędu skarbowego (Skatteetaten), Kristin Os:

– Według norweskiej Ustawy o Dzieciach (barneloven § 81), ojcostwo może zostać zarejestrowane w trzech wypadkach: gdy matka jest zarejestrowana w Norwegii i posiada numer personalny (fødselsnummer) w momencie narodzin dziecka, gdy dziecko otrzyma pozwolenie na pobyt stały w Norwegii lub jeżeli ojciec jest zarejestrowany w Norwegii i posiada fødselsnummer.

D-nummer nie zawsze wystarcza

Dla naszej czytelniczki odpowiedź ze Skatteetaten oznacza złe wieści. Fødselsnummer otrzymują osoby, które są w stanie udokumentować, że będą legalnie przebywać w Norwegii przez okres co najmniej najbliższych 6 miesięcy. A tego jej partner nie może zrobić ze względu na decyzję jego pracodawcy, który nie dał mu zapewnienia o pracy na okres najbliższego pół roku.

„Teraz [chłopak] pracuje dla biura pośrednictwa pracy i aby się zarejestrować musi mieć dokument o gwarancji pracy na 6 miesięcy, którego firma nie może, bądź nie chce dać.”

Co ma zrobić nasza czytelniczka? Jedynym rozwiązaniem problemu jest jak najszybsze uzyskanie przez jednego z rodziców stałego numeru personalnego. Do tego czasu w akcie urodzenia ich syna będzie widniała tylko pani Ewelina.

Warto pamiętać, że załatwienie formalności związanych z pobytem w Norwegii, w tym fødselsnummer, należy do naszego obowiązku, a brak jego dopełnienia może prowadzić do trudności w przyszłości – podobnych, które dotknęły naszej czytelniczki.
Macie trudną albo ciekawą sprawę, którą chcecie podzielić się z innymi czytelnikami? Piszcie na: redakcja@mojanorwegia.pl. Odpowiadamy tylko na e-maile podpisane imieniem i nazwiskiem z numerem kontaktowym nadawcy. Redakcja zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów w publikowanych listach.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jacek Ns

24-11-2016 10:48

Całkiem rzetelny artykuł jak na moją Norwegie ale są również prostsze opcje. Jeśli zależy wam na wpisaniu ojca do aktu urodzenia musicie razem z mężem zrobić odpis aktu urodzenia wasz i z nim udać się do konsulatu lub w Polsce do urzędu o potwierdzenie ojcostwa. Z tym dokumentem zgłaszacie się do skatteetaten i łaski nie robią. Przerobiony temat.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok