Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Polacy także deportowani. Coraz więcej imigrantów wraca do krajów pochodzenia

klaudia@mojanorwegia.pl

01 marca 2016 00:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Polacy także deportowani. Coraz więcej imigrantów wraca do krajów pochodzenia

Deportacja fotolia.com - royalty free

W 2015 roku z Norwegii odesłano 6412 imigrantów. To pięć razy więcej niż dziesięć lat temu. Deportowani są także Polacy. Powodem wydalenia z kraju może być złamanie prawa lub ustawy imigracyjnej.

Polacy w niechlubnej czołówce

W 2015 roku władze deportowały 2500 osób z powodu złamania norweskiego prawa. 1500 z nich pochodzi z krajów Unii Europejskiej – przede wszystkim z Rumunii (18 proc.), Polski (14 proc.) i Litwy (11 proc.).

Najwięcej deportowanych, zarówno azylantów jak i kryminalistów, pochodzi z Nigerii. Zaraz po nich plasują się Rumuni i Afgańczycy. Polacy są czwartą największą grupą deportowanych z Norwegii.
Deportacje - największe państwa
Deportacje - największe państwa Źródło: udi.no

Wzrost liczby imigrantów i … przestępczości

Powodem coraz częstszych deportacji jest nie tylko wzrost liczby imigrantów. To także efekt rosnącej przestępczości wśród osób zagranicznego pochodzenia.

– Jest wiele czynników, które wpływają na liczbę deportacji z Norwegii, między innymi to wzrost samej liczby imigrantów. Innym czynnikiem jest też rosnąca przestępczość w tej grupie – mówi Sigmund Book Mohn, autor pracy doktorskiej „Policyjna kontrola imigracji” (Politikontroll av innvandring).

Mohn uważa, że to sąd, a nie policja czy urząd imigracyjny, powinien decydować o tym, czy deportować daną osobę. Sądzi też, że deportacje powinno się traktować w podobny sposób jak sprawy karne. Deportowany powinien także mieć możliwość do posiadania obrońcy

–  Deportacji nie postrzega się jako kary, mimo że to poważne działanie. Imigranci powinni mieć prawo do posiadania obrońcy, a ich sprawy powinien weryfikować sąd – mówi.
Deportacje - największe państwa
Deportacje - największe państwa Źródło: udi.no

Deportacja to nie kara

Najczęstszym powodem deportacji jest złamanie ustawy imigracyjnej (utlendingsloven). Właśnie z tego powodu do krajów pochodzenia odsyła się 37 proc. więcej imigrantów.

Jednak policja uważa, że prowadzenie tego typu spraw przez sądy byłoby zbyt drogie i zajęłoby za dużo czasu.

– Norwegia ma prawo decydować o tym, kto przebywa na jej terytorium, a jedną z konsekwencji tego prawa jest to, że nie każdy otrzymuje takie pozwolenie. Nie jest to rodzaj kary, mimo że deportowany może uważać inaczej –  mówi Jan Olav Frantsvold, kierownik działu prawnego Politiets Utlendingsenhet (specjalnego oddziału policji zajmującego się uchodźcami).
Ilość deportowanych, lata 2005-2015
Ilość deportowanych, lata 2005-2015 Źródło: udi.no

Najpierw konsekwencje, potem deportacja

Deportacja może oznaczać zarówno stały zakaz wjazdu na teren Norwegii, jak i tymczasowy. Zanim UDI podejmie decyzję o deportacji, bierze pod uwagę konsekwencje, jakie może ona przynieść dla danego imigranta – w jaki sposób wpłynie na niego i najbliższe mu osoby.  Często odstępuje się od deportacji, jeśli odsyłana osoba ma w Norwegii dziecko.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tom Jan

11-03-2016 21:57

Ignaszak Ty jesteś!!!

X Y

03-03-2016 21:46

To troll co daje dupy ciapatym.

Jan Kowalski

03-03-2016 18:02

paweł ignaszak co za chuj cie zmajstrował, pierdolony islamski pomiocie? Chyba jakiś kozojebca....

krzysztof ignaszak

03-03-2016 10:21

I co polaczki? kto jest wiekszym zagrozenieme dla europy? Wy polaczki wy kryminalisci a nie islam !!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok