Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Nie dla szczeniąt i kociąt, tak dla chomików: wyjazd ze zwierzęciem do Polski i Norwegii

Klaudia Synak

25 listopada 2016 14:37

Udostępnij
na Facebooku
6
Nie dla szczeniąt i kociąt, tak dla chomików: wyjazd ze zwierzęciem do Polski i Norwegii

Podróżowanie z kotem i psem do Norwegii fotolia.com - royalty free

Przepisy na temat wprowadzania zwierząt domowych do Norwegii i Polski są wspólne – każde zwierzę  musi mieć ważne badania, szczepienia i paszport. Wyjątkiem są jedynie gryzonie.
Nasi czytelnicy często zadają na forum pytanie o sprowadzenie psa do Norwegii lub do Polski: jakie są obowiązujące przepisy, o czym nie mogą zapomnieć, aby bezpiecznie przeprowadzić się ze swoim zwierzęciem.

Jak podaje Justyna Kurze, starszy inspektor z polskiego Głównego Inspektoratu Weterynarii, w Polsce i w Norwegii obowiązują te same wymagania weterynaryjne w przypadku przewozu zwierząt domowych – psów, kotów i fretek.

Przepisy obowiązują zawsze, nawet w przypadku gdy chcemy się wybrać z naszym psem na weekendową wycieczkę do Norwegii lub Polski.

Szczeniętom i kociętom wstęp wzbroniony

Nie każdy pies może wjechać do Norwegii. Według przepisów, wstępu do kraju nie mają takie rasy jak: Pitbullterriery, Amerykańskie staffordshireterriery, Fila brasilerio, Tosa inu, Dogo argentino i wszystkie psy mieszane, które są z nimi spokrewnione.

Miłośnicy posiadania wielu zwierząt również nie będą zadowoleni: razem z właścicielem lub opiekunem może wjechać tylko 5 psów, kotów lub fretek. Jeśli jest ich więcej, obowiązują przepisy dot. komercyjnego sprowadzania zwierząt domowych.

Od 2014 roku do Norwegii nie wjadą również małe kotki i szczeniaki, ponieważ prawo zezwala tylko na wwiezienie zwierząt, które skończyły 3 miesiące.
Pitbullterrier
Pitbullterrier
wikipedia.org
Amerykański staffordshireterrier
Amerykański staffordshireterrier
wikipedia.org
Fila brasileiro
Fila brasileiro
wikipedia.org
Tosa Inu
Tosa Inu
wikipedia.org
Dogo argentino
Dogo argentino
flickr.com/ Valeria Ayvar
Mieszaniec pitbulla i rottweillera
Mieszaniec pitbulla i rottweillera
flickr.com/Tony Alter

Bez paszportu i szczepienia ani rusz

Wszystkie zwierzęta należy zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Dodatkowo, najpóźniej 1-5 dni przed wyjazdem trzeba zaszczepić psy i koty przed tasiemcem wielojamowym (Echinococcus multilocularis). Sanepid radzi, aby zwierzę zaszczepić ponownie już po powrocie do kraju.

Od trzeciego lipca 2011 roku, wszystkie zwierzęta są zaczipowane i jest to jedyna metoda identyfikacji respektowana przez prawo. Wyjątkiem są jedynie starsze psy, koty i fretki: mogą mieć sam tatuaż, ale pod warunkiem, że nadal jest dobrze czytelny.

Każdemu psu, kotu czy fretce należy wyrobić paszport, żeby mogły wyjechać za granicę. Takie dokumenty wydaje upoważniony lekarz weterynarii.

Służby graniczne (Toll) muszą skontrolować przy wjeździe do Norwegii wszystkie zwierzęta, które podróżują z ludźmi.

Podróżowanie z gryzoniem

Nieco inaczej wygląda sytuacja gryzoni i małych zwierząt.

Króliki, chomiki, świnki morskie, myszy, szczury i tym podobne małe zwierzęta można przywieźć do Polski bez żadnej dokumentacji, podaje Główny Inspektorat Weterynaryjny.

Jeśli chcemy je przywieźć do Norwegii, to, po pierwsze, nie może być ich więcej niż trzy sztuki, a po drugie, muszą mieć ważny dokument identyfikacyjny wypełniony przez upoważnionego weterynarza. Ważność dokumentu kończy się po 10 dniach lub w przypadku podróży morskiej, wraz z momentem zakończenia rejsu.

Zakaz wjazdu, a nawet uśpienie

Zlekceważenie przepisów może się bardzo źle skończyć dla zwierzęcia. W najlepszym wypadku zostanie odesłane z powrotem do kraju lub odizolowane na tak długo, aż spełni wymagane warunki. W najgorszej sytuacji grozi mu uśpienie.

Koszty odesłania lub izolacji zwierzęcia ponosi  właściciel. Na stronie sanepidu znajdują się linki do lotnisk i przejść granicznych, gdzie można sprawdzić cenniki takich usług.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Magda A

26-11-2016 22:36

Tak.

Małgorzata Jankowska

25-11-2016 23:20

A jak to jest z przewozem papug?? Bo o tym żadnej wzmianki w artykule nie ma

Mimi2005

25-11-2016 22:51

Troszkę nie rozumiem ja mam królika jest on zakupiony w Norwegii i wybieramy się z nim na święta do Polski i po nowym roku wracamy do Norwegii z naszym krolikiem i teraz przy wyjeździe z Norwegii nie potrzebuje dokumentu a wracając z Polski do Norwegii już tak o co tu chodzi proszę o pomoc

Zenek Brzezinski

25-11-2016 22:00

czyli rozumiem ze podajemy tylko przed wyjazdem z Polski i na tym koniec .

Magda A

25-11-2016 19:31

Nie trzeba podawac nic po przyjezdzie. Przed przyjazdem 24 - 120 godz. nalezy tylko podac tabletke na odrobaczenie. Musi to byc potwierdzone w paszporcie przez lekarza weterynarii.

Zenek Brzezinski

25-11-2016 17:21

Dodatkowo, najpóźniej 1-5 dni przed wyjazdem trzeba je zaszczepić przed tasiemcem wielojamowym (Echinococcus multilocularis). Sanepid radzi, aby zwierzę zaszczepić ponownie już po powrocie do kraju.

Czyli jak wjadę do Norwegii to mam obowiązek podac tabletke ponownie czy jest to niekonieczne . Bo nie rozumiem tego a każdy inaczej mówi

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok