Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Krew ratuje życie. Jak zostać honorowym krwiodawcą w Norwegii?

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

30 kwietnia 2016 07:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Krew ratuje życie. Jak zostać honorowym krwiodawcą w Norwegii?

Jedno oddanie krwi może uratować nawet trzy ludzkie życia pixabay.com - CC0 Creative Commons

Pół litra krwi ratuje życie nawet trzech osób. W Norwegii co roku rejestruje się 15 tys. nowych krwiodawców. Polacy też mogą do nich dołączyć. Wystarczy zarejestrować się w jednym z 70 punktów poboru. To nic nie kosztuje, a może pomóc innym.
W 2014 roku w Norwegii zarejestrowano 95 tys. honorowych dawców krwi. Z danych dostępnych na stronie GiBlod.no, która promuje norweskie krwiodawstwo, wynika, że w tym kraju co roku rejestruje się około 15 tys. nowych osób, które chcą zostać krwiodawcami. Mimo to zdarza się, że przy skomplikowanych zabiegach brakuje świeżej krwi, którą trzeba sprowadzić z innego szpitala.

Dlatego tak ważne jest, by zachęcać do krwiodawstwa i regularnego odwiedzania punktów poboru. Polacy w Norwegii również mogą pomóc w ratowaniu czyjegoś życia!

Zwłaszcza że pół litra krwi może uratować życie nawet trzech osób. Poza tym krew, którą oddajemy, można podzielić na czerwone krwinki, płytki krwi i osocze. Każdy z tych składników może trafić do innego pacjenta.

Kto i gdzie może oddawać krew?

Jak dołączyć do honorowych dawców krwi w Norwegii? To bardzo proste. Wystarczy wypełnić internetowy wniosek znajdujący się pod tym linkiem i wybrać najbliższy punkt poboru. Gdy wyślemy formularz, skontaktuje się z nami osoba, z którą można ustalić termin wizyty.

Kto może oddawać krew? Właściwie wszystkie osoby, których nie dotyczą przeciwwskazania zdrowotne. Dawca powinien ukończyć 18 lat, ale mieć mniej niż 60-65 lat. Górna granica wiekowa jest jednak dość ruchoma, wszystko zależy od stanu zdrowia danego człowieka. Przed, w trakcie i po pobraniu krwi dobrze jest pić dużo wody.

W Norwegii krew można oddawać w prawie 70 miejscach. Mapę z tymi punktami znajdziecie tutaj.

Krew można również oddawać w przenośnych stacjach krwiodawstwa, tzw. „blodbussene”. Rozkład jazdy tych autobusów w Oslo i w Bergen udostępniono na tej stronie.
Przed oddaniem krwi warto sprawdzić, czy nie dotyczą nas żadne przeciwwskazania
Przed oddaniem krwi warto sprawdzić, czy nie dotyczą nas żadne przeciwwskazania Źródło: minsyvaz.ru

Nie każdy może być krwiodawcą

Istnieje również szereg przeciwwskazań, z którymi powinni się zapoznać potencjalni dawcy. Krwi nie może oddać osoba, która waży mniej niż 50 kg, nie mieści się w wyżej wymienionych kategoriach wiekowych, cierpi na schorzenia związane z sercem, wątrobą czy płucami, ma problem z reakcjami alergicznymi, jest w trakcie leczenia choroby zakaźnej, przyjmuje leki na stałe lub przeszła chorobę nowotworową. W dwóch ostatnich przypadkach jednak warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Krwi na pewno nie mogą oddawać osoby, które  mają problem z używkami, takimi jak narkotyki czy środki dopingowe.

Przeciwwskazaniem może być nawet... wizyta u dentysty. W zależności od wykonywanego zabiegu po zejściu z fotela stomatologicznego powinniśmy odczekać od 24 godzin do tygodnia, zanim zdecydujemy się na oddanie krwi.

Pełną listę przeciwwskazań znajdziecie pod tym linkiem.

Po oddaniu krwi nie należy się przeciążać i wykonywać ciężkiej, fizycznej pracy. Zwykle trzeba zrobić sobie dwunastogodzinny, bardziej swobodny okres, w którym organizm się regeneruje. O szczegóły powinno się pytać jednak podczas pobierania krwi, bo zalecenia co do odpoczynku różnią się. Wszystko zależy do tego, w jakim zawodzie ktoś pracuje.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Niestety nie przysługuje dzień wolny, niektorzy pracodawcy płacą ale akurat moj szef nie płaci. Oddaje już krew około 3 lat w Norwegii i zawsze miałem sterylizowaną skóre.

ela kowal

30-04-2016 12:31

Nie rejestrujcie sie - oni nie uzywaja ani rekawiczek,ani nie sterylizuja skory przed pobraniem krwi.Powiedziala mi pielegniarka w Bærumsykehusie, ze w Norwegii nie ma zarazkow,to tylko w Polsce trzeba- bo to brudny kraj.Wiecej sie nie pojawilam.

ja ja

30-04-2016 10:10

Pytanie do redakcji: czy przysluguje dzien wolny Od pracy tak jak w Polsce? Link do formularza nie dzial

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok