Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Kościół Norwegii i prawicowi politycy na paradzie równości. Jutro Oslo Pride przejdzie ulicami stolicy

Piotr Szatkowski

24 czerwca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Kościół Norwegii i prawicowi politycy na paradzie równości. Jutro Oslo Pride przejdzie ulicami stolicy

Oslo Pride wikimedia.org - GGAADD - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Jutro po raz pierwszy w paradzie równości Oslo Pride udział weźmie wysoka przedstawiciel norweskiego Kościoła, a także lider prawicowej Chrześcijańskiej Partii Ludowej (KrF). Szykują się także zmiany w prawie dotyczącym oddawania krwi przez osoby homoseksualne.
W sobotę ulicami Oslo przejdzie parada równości. Pochód jest zwieńczeniem serii kilkudziesięciu wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych związanych z corocznymi obchodami Oslo Pride, które poruszają tematykę związaną z ruchem LGBT. Norwegowie są zaskoczeni nietypowymi gośćmi – udział w paradzie zapowiedział Knut Arild Hareide z Chrześcijańskiej Partii Ludowej oraz przedstawicielka Kościoła Luterańskiego w Norwegii – przewodnicząca rady Kristin Gunleiksrud Raaum.

Dni poświęcone dyskusji o prawach osób środowiska LGBT organizowane są w Oslo od 34 lat. Jednak dopiero w tym roku do obchodów dołączają wysoko postawione osoby ze środowisk konserwatywnych i związanych z Kościołem Luterańskim.

Moralny obowiązek

– Mam moralny obowiązek uczestniczyć – mówi Kristin Gunleiksrud Raaum, która została niedawno wybrana na stanowisko przewodniczącej Rady Kościoła. Organ ten funkcjonuje w Norwegii od roku 1970 i składa się z przedstawicieli wiernych i norweskiego duchowieństwa.
– Jako przewodnicząca rady muszę być na paradzie. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Niektórzy na pewno uznają mój udział za kontrowersyjną decyzję – przyznała Raaum w wywiadzie udzielonym chrześcijańskiej gazecie Dagen.

Liderka stwierdziła, że pojawienie się na paradzie jest szczególnie ważne ze względu na niedawny zamach w Orlando [zamachowiec zastrzelił w nocnym klubie 49 osób – przyp.red.].
– Chodzi o to, by dać jasny sygnał, że Kościół mówi „nie dla przemocy i przestępstw wynikających z nienawiści do środowiska LGBT”. Udział w paradzie uznaję za konieczność, pokazujemy w ten sposób solidarność i wsparcie – dodała.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza, czy pójście z paradą nie zostanie potraktowane jako akceptacja dla skrajnych poglądów niektórych uczestników, Raaum wyraziła nadzieję, że motywy jej udziału są jasne i nie będą z automatu oznaczały akceptacji wszystkich opinii innych działaczy. Niektórzy liderzy Kościoła Norwegii dystansują się jednak od udziału w wydarzeniu.

Prawica idzie pod tęczową flagą

Drugim niespodziewanym gościem parady będzie lider Chrześcijańskiej Partii Ludowej (KrF), Knut Arild Hareide. Argumentacja polityka nie różni się znacząco od słów wypowiedzianych przez przedstawicielkę Kościoła:
– W 2016 roku nie powinna już występować konieczność wyrażania sprzeciwu wobec przemocy i przestępstw biorących się z nienawiści wobec osób homoseksualnych. Jako społeczeństwo powinniśmy byli zajść dalej. Niestety tak się nie stało. Wydarzenia w Orlando wstrząsnęły nami wszystkimi. Chcę przekazać swoje wsparcie poprzez udział w paradzie Oslo Pride.

Polityk podkreśli, że choć jego ugrupowanie nie zgadza się z wieloma poglądami środowiska LGBT, to wyrażenie solidarności w walce z przemocą i dyskryminacją jest bardzo ważne.

Polityczna presja?

Zastępca burmistrza Bergen, Marita Moltu, uważa, że w obecnych czasach istnieje silna presja, by uczestniczyć w paradzie.
– Osoba, która nie bierze udziału w paradzie, zostaje posądzona o to, że jest przeciwna homoseksualistom i nie chce walczyć o integrację, różnorodność i prawa środowiska LGBT. Doszło do tego, że jeśli nie pójdziesz na paradę, dostajesz łatkę homofoba. Niewiele ma to wspólnego z tolerancją i szacunkiem.

Osoby homoseksualne będą mogły oddać krew?

Ostatnie miesiące oznaczają wiele zmian dla osób homoseksualnych w Norwegii. W kwietniu Rada Kościoła przegłosowała prawo do ślubów kościelnych dla par jednopłciowych. Przyjęto zatem postulaty grupy Otwarty Kościół Narodowy (Åben Folkekirke), która w radzie posiada większość.

Do rewolucji szykuje się także Urząd Zdrowia i Spraw Socjalnych. Norwegia jest gotowa, by pójść w ślady Kanady, Szwecji i dwudziestu innych państw, które stosują liberalne prawo w sprawie krwiodawstwa osób homoseksualnych. Zgodnie z nowymi regulacjami, osoby homoseksualne będą mogły oddawać krew w Norwegii pod warunkiem, że uprzednio wstrzymali się od kontaktów płciowych przez okres co najmniej roku. Lekarze zaznaczają, że jest to dobry kompromis, który z jednej strony utrzymuje konieczne środki bezpieczeństwa, a z drugiej nie wykluczają homoseksualistów z grona potencjalnych krwiodawców.

Oslo Pride 2016

Dotychczas w ramach obchodów odbył się szereg wydarzeń, między innymi: koncertów, paneli dyskusyjnych, a także wystaw o tematyce związanej z ruchem LGBT. Gościem Oslo Pride był również polski polityk, prezydent Słupska i działacz walczący o prawa osób homoseksualnych, Robert Biedroń.
Najważniejszym wydarzeniem imprezy będzie sobotnia parada równości, która przejdzie ulicami stolicy. Przemarsz wystartuje o godzinie 13 spod komendy policji oraz kościoła Grønland, a zakończy się w Pride Park, gdzie odbędą się liczne występy i koncerty. Pełna trasa parady i najważniejsze informacje dostępne są pod tym adresem.

Do obchodów symbolicznie dołączył także norweski rząd, umieszczając tęczową flagę na swoich stronach:
Norweski rząd przyozdabia swoje strony na tęczowo
Norweski rząd przyozdabia swoje strony na tęczowo, źródło: regjeringen.no


A tak bawili się uczestnicy Oslo Pride rok temu:
Oslo Pride 2015
Oslo Pride 2015
wikimedia
Oslo Pride 2015
Oslo Pride 2015
wikimedia
Oslo Pride 2015
Oslo Pride 2015
wikimedia
Oslo Pride 2015
Oslo Pride 2015
wikimedia
Oslo Pride 2015
Oslo Pride 2015
wikimedia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


krzysztof ignaszak

24-06-2016 19:30

Treść komentarza została usunięta z powodu złamania regulaminu forum.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok