Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Imigranci i ich dzieci „odmładzają” Norwegię. Większość to Polacy i Somalijczycy

klaudia@mojanorwegia.pl

10 sierpnia 2016 13:58

Udostępnij
na Facebooku
1
Imigranci i ich dzieci „odmładzają” Norwegię. Większość to Polacy i Somalijczycy

Dzieci i młodzież z rodzin imigrantów „odmładzają‟ norweskie społeczeństwo fotolia.com - royalty free

Najwięcej dzieci i młodzieży emigrujących do Norwegii w wieku 0-25 lat pochodzi z Polski i Somalii, podają najnowsze dane z Centralnego Biura Statystycznego. Bez nich liczba młodych ludzi w kraju spadłaby znacząco.
Dzieci i młodzież pochodzenia imigranckiego w wieku od 0 do 24 lat stanowią coraz większą grupę w społeczeństwie Norwegii. Bez nich liczba młodych osób w kraju byłaby bardzo niska. W ciągu 6 lat (od 2011 do 2015 roku) ich liczba wzrosła o 4,5 proc. W poprzednim raporcie z 2009 roku stanowili 11 proc. społeczeństwa w tej grupie demograficznej, a w 2015 aż 15,5 proc. ludności.

Badania przygotowało Centralne Biuro Statystyczne (SSB). Raport opisuje tak ważne aspekty życia młodzieży w Norwegii, jak edukacja czy średnie zarobki.

Najwięcej Polaków i Somalijczyków

Nie jest zaskoczeniem, że największymi grupami dzieci i młodzieży, które przyjeżdżają wraz z rodzicami do Norwegii, są Polacy i Somalijczycy. Wśród pierwszego pokolenia imigrantów (tzn. dzieci, które urodziły się imigrantom przybyłym do Norwegii) największą grupę stanowią Pakistańczycy i Somalijczycy.

Nie ma ani jednej gminy w Norwegii, w której nie mieszkałaby imigrancka młodzież. Najwięcej z nich mieszka w Oslo – stanowią aż 34 proc. ludności w swojej grupie wiekowej. Dzieci i imigranci z zagranicy najczęściej mieszkają na przedmieściach Oslo w dzielnicach Stovner, Alna, Grorud i Søndre Nordstrand. Stanowią tam ponad 50 proc. swojej grupy wiekowej.

Przedszkolaki i studenci

Coraz więcej dzieci z rodzin imigranckich idzie do przedszkola. W 1998 roku stanowiły zaledwie 5 proc., w 2014 roku już 14 proc.

Dzieci imigrantów często nieco gorzej radzą sobie w szkole niż ich norwescy rówieśnicy. Uczą się przede wszystkim po norwesku, bardzo mało uczniów korzysta z pomocy nauczycielskiej w języku ojczystym.

Spora liczba młodzieży imigranckiej nie decyduje się na naukę w liceum, ale ci, którzy już ukończą drugi stopień edukacji, idą później na studia. Co ciekawe, imigranci i dzieci imigrantów są największą grupą studentów w Norwegii. W porównaniu z nimi, niewielu młodych Norwegów chce studiować.

Coraz więcej młodzieży wieku od 15 do 24 lat idzie na studia. Zatrudnienie w tej grupie wiekowej spadło o 22 tys. osób w ciągu ostatniego roku, podaje SSB.

Problemy z zatrudnieniem

Młodzież imigrancka w grupie od 15 do 29 lat ma trudności ze znalezieniem pracy. Bezrobocie w tej grupie wynosi 9,3 proc. Dla porównania, średni poziom bezrobocia w tej grupie wiekowej jest utrzymuje się na poziomie 3,8 proc.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


albert2223

22-09-2016 14:57

Myk polega na tym, że wielu imigrantów "ciemniejszej karnacji" celowo podaje niższy wiek niż prawdziwy celem osiągnięcia korzyści socjalnych. Choć faktycznie, Norwegowie to raczej starzejące się społeczeństwo więc tak czy siak napływ ludzi odmładza średni wiek.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok