Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Czy pamiętasz zasady permitteringu?

info@multinor.no

15 listopada 2015 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Czy pamiętasz zasady permitteringu?

fotolia.com - royalty free

1 lipca 2015 dokonano zmian związanych z permitteringiem. Jeśli otrzymałeś od swojego pracodawcy skierowanie na permittering upewnij się, że znasz najważniejsze warunki.
Na portalu MojaNorwegia.pl często pojawiają się pytania związane z norweskim przestojowym. Ponieważ obowiązujące zasady permitteringu zostały niedawno zmodyfikowane, chcielibyśmy Wam je przypomnieć.

Na czym polega permittering?

Permittering jest okresem, podczas którego jesteś zwolniony z obowiązków wykonywania pracy przy zachowaniu zatrudnienia. To oznacza, że na czas permitteringu nadal jesteś pracownikiem danego przedsiębiorstwa, jednak Twój pracodawca nie wypłaca Ci pensji z wyjątkiem pierwszych 10 dni permitteringu. Podczas permitteringu możesz mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, mimo że nadal jesteś zatrudniony. Podstawowym warunkiem do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest otrzymanie skierowania na częściowy lub całkowity permittering od norweskiego pracodawcy. Czas pracy w trakcie „przymusowego urlopu” musi być zredukowany o minimum 50 procent, natomiast powodem skierowania na permittering musi być sytuacja, na którą Twój pracodawca nie miał wpływu. Kolejnym kluczowym kryterium jest osiągnięcie minimalnego dochodu. Jego wysokość to 135 102 NOK brutto z roku 2014 lub 270 204 NOK z trzech ostanich lat, czyli 2012, 2013 i 2014.

Co się zmieniło?

Przed 1 lipca 2015 roku maksymalny czas otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych w ramach permitteringu wynosił 26 tygodni. Teraz możesz pobierać ten typ świadczenia nawet 30 tygodni w trakcie 18 miesięcy. To ograniczenie dotyczy sytuacji, gdy jesteś ciągle zatrudniony u tego samego pracodawcy. Innymi słowy: jeśli pracując w firmie A będziesz na permitteringu i wrócisz później do pracy, musisz poczekać 18 miesięcy zanim znów będziesz miał prawo do nowych 30 tygodni permitteringu. Jednak jeśli po pierwszym przestojowym zaczniesz pracować w firmie B i nowy pracodawca skieruje Cię na permittering, znów możesz otrzymywać zasiłek przez 30 tygodni.

Druga zmiana dotyczy okresu pracodawcy (lønnsplikt). Jest to okres na początku permitteringu, podczas którego pracodawca jest jeszcze zobowiązany wypłacać Ci pensję. Wedle starych zasad lønnsplikt obejmował 20 dni. W lipcu czas ten skrócono do 10 dni, co czyni z punktu widzenia pracodawcy skierowanie pracownika na permittering znacznie korzystniejszym niż rozwiązanie z nim umowy o pracę.

Czy takie same zasady obowiązują, gdy jestem rybakiem?

Nie do końca. Osobom trudniącym się połowem ryb przysługuje znacznie dłuższy czas przestojowego – może on wynieść nawet 52 tygodnie. Dodatkowo rybacy mogą zostać skierowani na permittering przy zredukowaniu czasu pracy już o 40 procent.

Jak wysoki zasiłek mogę dostać?

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, wysokość zasiłku dla bezrobotnych obliczana jest w oparciu o osiągnięty w poprzednich latach dochód brutto. Dagpenger stanowi 62,4 proc. podstawy określonej na bazie wcześniej osiągniętego dochodu. Mogą to być zarobki z ostatnio zakończonego roku lub trzech poprzednich lat kalendarzowych. Do podstawy wliczają się również zasiłki: chorobowy, pielęgnacyjny, szkoleniowy, ciążowy oraz rodzicielski.

Wypłata zasiłku w trakcie przestojowego to korzystne wsparcie finansowe dla osób pozbawionych źródła utrzymania. Jeśli Twój pracodawca wręczył Ci skierowanie na permittering, sprawdź czy masz prawo do zasiłku.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok