Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Co musisz wiedzieć o zasiłku opiekuńczym

Udostępnij
na Facebooku
Co musisz wiedzieć o zasiłku opiekuńczym

fotolia.com - royalty free

Masz małe dziecko, które nie uczęszcza do publicznego zakładu opiekuńczego? Możesz otrzymać zasiłek opiekuńczy.
Jeśli zabrakło miejsca dla Twojego dziecka w przedszkolu, możesz liczyć na 6000 NOK miesięcznie, które pomoże pokryć koszty opieki nad pociechą.

Zasiłek zamiast przedszkola

Prawo do zasiłku opiekuńczego (kontantstøtte) mają rodzice dzieci w wieku 13-23 miesięcy, które nie są zapisane do żłobka lub przedszkola z publicznym dofinansowaniem. Zasiłek wypłaca się także w zredukowanym wymiarze jeśli dziecko przebywa w danej placówce do 19 godzin tygodniowo.

Co z pracą?

Wiele osób martwi się, że z powodu braku miejsca w przedszkolu będzie musiało wypowiedzieć umowę i zostać z dzieckiem. Wysokość zasiłku może przy tym być niewystarczająca, aby utrzymać siebie i dziecko. 6000 NOK to kwota o wiele niższa niż średnie miesięczne wynagrodzenie w Norwegii. Najczęściej z dziećmi zostają matki, które stają się zależne od zarobków swoich partnerów.

Nie ma jednak wymogu, że to Ty musisz opiekować się swoim dzieckiem, by pobierać zasiłek. Warunkiem jest samodzielne pokrywanie kosztów. Możesz więc wysłać dziecko do prywatnej placówki lub zatrudnić opiekunkę. Pomóc może także ktoś z krewnych czy skorzystanie z programu au pair.

Kontrowersyjne świadczenie

Wokół zasiłku opiekuńczego pojawiło się wiele kontrowersji. Wiele osób chce jego zniesienia, w tej kwestii często wypowiadała się partia Venstre. Przedstawiciele partii są zdania, że świadczenie przeszkadza w integracji i wyrównywaniu różnic społecznych. Według nich pieniądze te zostałyby lepiej spożytkowane, gdyby przeznaczono je na darmowe godziny w przedszkolu.

Zwolennicy tego rozwiązania przekonują, że zasiłek pozwala rodzicom spędzić więcej czasu z dziećmi i wzmacniać więzi rodzinne. KrF (Kristelig Folkeparti) podkreśla, że dzięki świadczeniom rodzice mają wolność wyboru – mogą zająć się opieką sami lub kontynuować pracę.

Kto może dostać zasiłek?

Oprócz tego, że dziecko nie może przebywać w placówce publicznej więcej niż 19 godzin tygodniowo, jest jeszcze kilka innych warunków. Żeby być uprawnionym do zasiłku, musisz osiągać dochód i opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w Norwegii (trygdeavgift). Dzięki porozumieniu o Europejskim Obszarze Gospodarczym, świadczenie można również pobierać na dziecko przebywające w Polsce. Konieczne jest jednak wspólne zameldowanie z dzieckiem.

Odprowadzasz składki na ubezpieczenie społeczne a twoje dziecko ma między 13 a 23 miesiącami? Sprawdź, czy spełniasz kryteria i złóż wniosek o zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z norweskim prawem możesz starać się o spłatę tego typu świadczenia do trzech miesięcy wstecz, jeśli podczas poprzednich miesięcy miałeś prawo do wypłaty zasiłku.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok