Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Bez polityki, podatków i kanalizacji, ale… z internetem i bitcoinami: w Norwegii powstało prywatne miasto

Monika Pianowska

24 czerwca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Bez polityki, podatków i kanalizacji, ale… z internetem i bitcoinami: w Norwegii powstało prywatne miasto

Liberstad powstało na terenie dawnej farmy o powierzchni 150 ha. liberstad.no/screenshot

W czerwcu oficjalnie założono pierwsze prywatne miasto na świecie – Liberstad w Norwegii. Ma ono funkcjonować zgodnie z zasadami anarchokapitalizmu, a w jego rozwój będą zaangażowani wszyscy mieszkańcy.
Po kilku latach planowania i przygotowań John Toralf Holmesland i Sondre Bjellås kupili w gminie Marnardal (45 minut od Kristiansand) gospodarstwo o powierzchni 150 ha i założyli w nim Liberstad. Ponad sto osób z 27 krajów świata nabyło już tam działki. Większość z nich to Norwegowie, a ponadto obywatele Anglii, Szwecji, Brazylii, Chin, Argentyny, a nawet Polski.

Podatkowy raj z pseudowalutą

Oficjalną walutą prywatnego miasta zostały bitcoiny. W nich będzie można dokonywać wewnętrznych transakcji finansowych, m.in. właśnie zakupić parcelę. Liberstad będzie wolne od podatków – wszystkie usługi komunalne będą świadczone wzajemnie przez mieszkańców na zasadzie wolontariatu lub wzajemnych rozliczeń. 

Obywatele prywatnego miasta bez konieczności wypełniania wniosków i zdobywania pozwoleń założą w nim także działalność gospodarczą. Z dodatkowymi opłatami będą się musieli liczyć wyłącznie po podjęciu decyzji o rozliczaniu się w walutach narodowych.
Z punktu widzenia norweskiego rządu Liberstad to jednak prywatna firma, która musi działać zgodnie z obowiązującym w całym kraju prawem.

Bez kanalizacji, ale z siecią 4G i koncertową dzielnicą

Decyzja o podłączeniu kanalizacji będzie zależeć indywidualnie od każdego mieszkańca. Co jednak znamienne, od początku istnienia miejscowości wszyscy będą mieć w nim dostęp do internetu.
Miasto Liberstad zostanie podzielone na cztery dzielnice: centralną, turystyczną, mieszkalną i rekreacyjną. 

W centralnej części miasta będzie się znajdować infrastruktura usługowa i komercyjna z wszelkimi sklepami, restauracjami, kawiarniami etc. Na terenie sąsiadującego z nią osiedla turystycznego powstanie kemping, domki letniskowe do wypożyczania przez przyjezdnych oraz strefa koncertowa, która podczas występu na żywo pomieści nawet 4 tys. osób.
Dzielnica mieszkaniowa będzie się składała z dwóch części o łącznej powierzchni 70 ha. Sektor rekreacyjny natomiast pozostanie nienaruszonym przez urbanizację skrawkiem ziemi pozostawionym do dyspozycji mieszkańców Liberstad, mających ochotę spędzić czas aktywnie lub odpocząć na łonie przyrody. 

Następnym etapem ma być wycinka lasów i budowa dróg. Do przyszłego roku powstaną już strefa koncertowa oraz teren campingowy. Na obecnych granicach właściciele miasta nie zamierzają jednak poprzestawać. W przyszłości chcieliby, żeby miasto wciąż się rozrastało.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok