Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Refundacja kosztów leczenia w Polsce

Udostępnij
na Facebooku
2
Refundacja kosztów leczenia w Polsce


Będąc członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, możesz leczyć się we wszystkich krajach EOG. Aby otrzymać refundacje od HELFO, musisz spełnić określone warunki.


Na określonych warunkach możemy mieć prawo do zwrotu poniesionych kosztów, m.in.: za fizjoterapię, dializy, operacje, leczenie niepłodności, wizyty z położną, leczenie dentystycznege czy pomoc psychologa. Przed planowanym leczeniem za granicą warto dopilnować formalności, aby po powrocie do Norwegii uniknąć trudności przy staraniu się o zwrot.

Oprócz bycia członkiem systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, podstawą w Norwegii jest skierowanie na leczenie za granicą, wydane przez lekarza w Norwegii. Najważniejszym kryterium jest jednak, aby leczenie, któremu zamierzamy się poddać w jedym z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, odpowiadało leczeniu, jakie otrzymalibyśmy w Norwegii. Kwota refundacji wynosi tyle, ile leczenie kosztowałoby w Norwegii. Jeśli leczenie poza Norwegią jest droższe, to różnicę należy pokryć z własnej kieszeni.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Wiele osób myśli, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia korzystanie z wszelkich zabiegów medycznych na terenie EOG. Trzeba pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje tylko wtedy, jeśli posiadacz karty potrzebuje nagłej pomocy lekarskiej. Nie można natomiast z niej skorzystać, jeśli wybieramy się na planowane leczenie do jednego z krajów EOG. Osoby, które przewlekle chorują i wybierają się na planowane leczenie poza Norwegię lub chciałyby ubezpieczeniem objąć swoją rodzinę w Polsce lub Norwegii, powinny wnioskować do HELFO o wydanie druku E106 lub E109.

Lekarz

Planowane leczenie w Polsce

Od 2011 roku osoby będące członkami systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii mogą starać się o zwrot kosztów leczenia w krajach EOG. Od 1. marca 2015 regulacja ta została poszerzona o leczenie szpitalne. Pacjenci decydujący się na planowane leczenie szpitalne w Polsce (lub innym kraju EOG) mają możliwośc refundacji kosztów, jeśli spełniają warunki określone przez norweskie ministerstwo zdrowia. 

Pełna lista zabiegów, za które można otrzymać refundacje, znajduje się na stronie HELFO.  Planując zabieg za granicą, należy wcześniej sprawdzić, czy jest on refundowany przez HELFO. Uwaga! Wniosek należy przesłać minimum 6 miesięcy przed planowanym leczeniem!


Wizyta u dentysty w Polsce

Z założenia koszty leczenia dentystycznego, zarówno w Norwegii, jak i w krajach EOG pokrywa się z własnej kieszeni. W niektórych przypadkach można jednak otrzymać nawet do 100% zwrotu poniesionych koszów wizyt u dentysty. Takim wyjątkiem jest np. leczenie dentystyczne dzieci i młodzieży do 18 roku życia (oprócz ortodoncji), które podlega całkowitemu zwrotowi.  Osoby między 19 a 20 rokiem życia mogą liczyć na 75% zwrotu. Jeśli chodzi o leczenie dentystyczne osób dorosłych, warto przed podjęciem decyzji o leczeniu dentystycznym poza Norwegią skonsultować się z centrum stomatologicznym w Polsce, które poinformuje o tym, jakie zabiegi są refundowane oraz pomoże skompletować niezbędną dokumentację dla HELFO.


Za to zwrotu nie otrzymasz

Koszty poróży pokrywane są przez HELFO w bardzo małym stopniu. Można otrzymać zwrot za podróż odpowiadającą trasie do najbliższego miejsca w Norwegii, gdzie zabieg mógłby zostać przeprowadzony. Nie otrzymasz zwrotu także za tłumaczenie norweskich dokumentów na język polski. Aby HELFO uznało dokumenty, muszą być przetłumaczone na norweski lub angielski przez autoryzowanego tłumacza.

Wszelkie wnioski o zwrot poniesionych kosztów leczenia należy przesłać pocztą na adres:

HELFO, Postboks 2415, 3104 Tønsberg (adres wspólny dla całej Norwegii).


Przeczytaj też: Zwrot kosztów leczenia po wypadku przy pracy w Norwegii


Źródła: regjeringen.no, helsenorge.no, HELFO.no, zdjęcie frontowe: Fotolia.com - royalty free

 

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Barbara Dziendziel

30-03-2015 13:00

szczerze to juz nie wiem jak to jest...pisalam do helfo,ze pracuje wNorwegii, ale jestem rownoczesnie zameldowana w Polsce, nie mam statusu pendler i dostalam taka odpwoiedz:
Som medlem av folketrygden og bosatt i Norge, skal du bruke helsetrygdekortet for å dokumentere dine helserettigheter i andre EU/EØS land. Du skal da ha rett til offentlig helsehjelp på samme vilkår som landets borgere.

Blankett E106 gjelder arbeidstakere som er bosatt i ett EU/EØS-land, og arbeidstaker i ett annet.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok