Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Zdrowie

Nowy sposób oznaczania żywności – odczytywanie składów będzie prostsze

Udostępnij
na Facebooku
2
Nowy sposób oznaczania żywności – odczytywanie składów będzie prostsze


Od kilku dni w Norwegii obowiązuje nowy sposób oznaczania  żywności. Sprawdźcie, co się zmieniło.



13 grudnia system oznaczania produktów spożywczych sprzedawanych w Norwegii uległ zmianie i stał się bardziej przyjazny klientom. Od teraz znacznie bardziej będzie odczytać i zrozumieć skład danego produktu.

- Chcemy ułatwić klientom podejmowanie świadomych wyborów. Mamy nadzieję, że nowy system sprawi, że łatwiej będzie rozszyfrowywać informacje umieszczone na opakowaniu - powiedziała Merete Steen z Mattilsynet (Inspekcja żywności).

Pomimo tego, że nowe oznaczenia są już ob. Owiązujące, to na produktach pojawią się dopiero za jakiś czas - producenci jedzenia dostali zgodę na wyprzedanie towaru wyprodukowanego przed grudniem 2014.

Ułatwienie dla alergików


Co się zmieni? Producenci będą musieli m.in. zamieszczać widoczne informacje dotyczące alergenów, nieco inaczej wyglądać będą tabele kaloryczne i zestawienie składu procentowego danych składników. Obowiązek oznaczania żywności będzie nałożony na wszystkich: restauratorów, piekarnie, kawiarnie itp.

Wartości odżywcze
Podobne informacje będzie teraz można znaleźć na opakowaniach produktów spożywczych w całej Norwegii.

Zmiany cieszą alergików i instytucje ich reprezentujące. Rodzicom dzieci, które nie tolerują części pokarmów również będzie łatwiej znaleźć bezpieczne produkty. Kupowanie w restauracjach i kantynach też będzie mniej stresujące, alergeny będą wypisane pod konkretnym daniem.

Informacje o produktach „podobnych"


Producenci żywności będą musieli informować o produktach udających inne. Jeśli mrożona pizza nie będzie zawierała prawdziwego sera, a wyrób seropodobny (pizzatopping), to producent będzie musiał jasno o tym napisać. Ponad to na opakowaniach znajdziemy informację jakiego oleju lub tłuszczu użyto do produkcji danej rzeczy (np. olej kokosowy lub palmowy). Informacje będą też bardziej wyraźne, najmniejsza czcionka, której producenci będą mogli używać, będzie miała wysokość 1,2 mm (za wyjątkiem najmniejszych opakowań).

Oznaczenie dodatkowego białka i wody


Na produktach mięsnych i rybach znajdzie się informacja o tym, czy do mięsa dodano białko innego zwierzęcia.  Jeśli produkt opisany jako stek lub filet będzie zawierał ponad 5 % dodatku wody, to producent będzie musiał o tym poinformować.

Mięso mielone
Dotychczasowy wygląd opakowań, fot. nortura.no

Jeśli kawałek mięsa lub ryby będzie sprawiał wrażenie wykrojonego z jednego zwierzęcia, a w rzeczywistości jest mieszanką mięsa z kilku różnych zwierząt, to producent będzie musiał umieścić odpowiednią adnotację (sammensatt stykke av kjøtt/fisk).

Mrożone produkty będą oznaczane datą pierwszego zamrożenia. Tak jak wcześniej producent będzie musiał umieścić informację o miejscu pochodzenia mięsa.

Poza tym na produktach spożywczych znajdą się informacje o zawartości tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych, węglowodanach, rodzajach cukru, białku i soli. Producent będzie musiał opisać wartości odżywcze.

Co musi się znaleźć w informacjach o produkcie?

Zapakowane produkty spożywcze muszą zawierać następujące informacje:
  • Przeznaczenie
  • Spis składników
  • Spis alergenów
  • Skład procentowy składników
  • Wagę netto zawartości
  • Datę przydatności do spożycia
  • Warunki przechowywania i przygotowania
  • Nazwę i adres producenta
  • Oznaczenie pochodzenia produktu
  • Informacje dot. wykorzystania produktu
  • Informacje dot. objętości alkoholu powyżej 1,2 procenta
  • Informacje dot. wartości odżywczych na 100 ml lub 100 g
 

Czy nowy system oznaczania produktów spożywczych ułatwi Wam podejmowanie decyzji zakupowych? Czego brakuje Wam w opisach produktów, czy informacja o tym, czy mięso pozyskano w wyniku uboju rytualnego byłaby przydatna? Być może dokładniejsze oznaczanie produktów przyczyni się do rozsądniejszego planowania menu, pisaliśmy już, że Norwegowie wyrzucają bardzo dużo produktów spożywczych.


Źródło: abcnyheter.no, mattilsynet.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Rafał M.

16-12-2014 18:25

"Skład procentowy składników" -- to jest bardzo dobra wiadomość.

Jan .

16-12-2014 12:14

Na podstawie swojego rocznego doświadczenia w pracy w dagligvare, oraz ponad dwuletniego mojej żony ośmielę się nieśmiało zakomunikować, iż dla statystycznego Norwega nie ma to znaczenia. I tak będzie przychodził do kasy z kostką masła w ręku i pytał czy to na pewno ser żółty...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok