Becikowe w Norwegii czy w Polsce?

29.04.2015.
Becikowe w Norwegii czy w Polsce?

Która opcja jest najlepsza?

Becikowe to jednorazowy zasiłek wypłacany świeżo upieczonym rodzicom. Taki zasiłek istnieje zarówno w Polsce, jak i w Norwegii. Czym się różnią? Który z nich jest lepszą opcją?

Becikowe w Polsce


Becikowe w Polsce to jednorazowe świadczenie wynoszące 1 000 złotych na każde dziecko. Od 2015 roku, becikowe przysługuje jedynie  rodzinom, których dochody nie przekraczają  1 922 zł na osobę.

O becikowe można się starać w terminie do 12 miesięcy od urodzenia dziecka.

Warunkiem otrzymania w Polsce becikowego jest przebywanie pod opieką lekarza od 10. tygodnia ciąży i odbycie co najmniej 3 badań kontrolnych u lekarza.

Według polskiego Ministerstwa Zdrowia jeśli matka przebywała poza granicami Polski i tam urodziła, to nadal może mieć prawo do otrzymania becikowego w Polsce. Musi jednak przedstawić przetłumaczoną dokumentację medyczną. Na podstawie tego zostanie jej wydane zaświadczenie do becikowego. Zaświadczenia wydane przez zagranicznych lekarzy nie będą w gminie przyjmowane, nawet jeśli pozostałe warunki zostały spełnione.

Niedawno Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmianę ustawy w kwestii wydawania becikowego.  Ma to zachęcić przyszłych rodziców do zakładania rodziny w ojczyźnie.

Według ostatniej propozycji, rodzice będą otrzymywać comiesięczny zasiłek w wysokości 1 000 złotych i będzie on wypłacany przez rok. W przypadku wieloraczków, okres wydawania „nowego becikowego" ma wynosić nawet 71 tygodni.

Ministerstwo ma nadzieję, że zmianę w ustawie da się wprowadzić już 1 stycznia 2016 roku.

„Nowe becikowe" ma przysługiwać wszystkim rodzinom, również tym, które dziecko przysposobiły. Osoby ubezpieczone w ZUS oraz bezrobotne, których zasiłek będzie niższy niż wysokość świadczenia rodzicielskiego, mogą liczyć na dopłatę wynoszącą różnicę między zasiłkiem a 1 000 złotych.

Z „nowego becikowego" nie będą mogły jednak skorzystać osoby, którym przysługuje zasiłek macierzyński.

Becikowe w Norwegii


W Norwegii istnieje odpowiednik polskiego becikowego, jest to engangsstønad ved fødsel i przysługuje rodzicom, którzy nie wypracowali sobie prawa do foreldrepenger (zasiłku rodzicielskiego). Aby otrzymać jednorazowy zasiłek na dziecko w Norwegii należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń folketrygden.

Więcej o zasiłkach na dzieci w Norwegii>>>

Engangsstønad należy się rodzicom, którym urodziło się dziecko oraz tym, którzy adoptowali dziecko, które nie ukończyło 15 roku życia. Świadczenia wypłacane są rodzicom, którzy nie mają prawa do zasiłku rodzicielskiego.  Engangsstønad jest wypłacane jednorazowo na każde dziecko.

O świadczenie na dziecko można się starać po upłynięciu 26 tygodnia ciąży, ale nie później niż 6 miesięcy po porodzie lub przejęcia opieki nad dzieckiem.

Zazwyczaj prawo do becikowego w Norwegii przysługuje matce. Matka może otrzymać engangsstønad np., gdy nie posiada praw do otrzymywania foreldrepenger (tzn. nie była aktywna zawodowo lub nie otrzymywała zasiłków przez 6 miesięcy w ciągu 10 miesięcy przed ciążą).

Ojciec ma prawo do tego zasiłku tylko w kilku wyjątkowych przypadkach:

  • gdy adoptuje dziecko jako samotny rodzic,
  • gdy ma wyłączne prawa rodzicielskie (np. z powodu śmierci matki dziecka lub prawa zostały przydzielone przez sąd),
  • gdy w ciągu 53 tygodni po narodzinach dziecka otrzymał wyłączne prawa rodzicielskie.
Według danych z 1 stycznia 2015, jednorazowe świadczenie na dziecko w Norwegii wynosi 44 190 koron.

Źródła: helsespecialisten.no, dziennikbaltycki.pl, nav.no, lovdata.no, norge.no, foreldreportalen.mfa.no

Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free



Gość
Wyślij


Zmieniony ( 22.12.2017. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl