Zasiłek rodzinny dla nieślubnych par w Norwegii

27.08.2015.
Zasiłek rodzinny dla nieślubnych par w Norwegii


Małżeństwo i konkubinat podlegają innym normom prawnym, zarówno w Polsce jak i w Norwegii. Sprawdź czy masz prawo do zasiłku na dziecko.

 

 


Osoby będące w nieformalnym związku małżeńskim często zastanawiają się, czy według norweskich przepisów mają prawa do zasiłku rodzinnego (barnetrygd) bądź opiekuńczego (kontantstøtte), na równi ze związkami małżeńskimi.


Nieślubne związki w Norwegii


W Norwegii konkubinat może mieć zupełnie inny status prawny niż w Polsce. Taka forma współżycia występuje tu znacznie częściej niż w innych krajach. Ponieważ Norwegia słynie z dużego przywiązania do zasady równouprawnienia, także konkubinat traktowany jest z zachowaniem relatywnej równości z małżeństwem, dlatego też nieślubne pary zazwyczaj nie odczują większych trudności starając się o różne świadczenia.

Warto dodać, iż w Norwegii istnieje możliwość zarejestrowania związku partnerskiego, w przeciwieństwie do polskich przepisów. W Polsce, mimo podjęcia kilku prób, kwestie formalne związków partnerskich wciąż nie zostały uregulowane.

Uwaga: norweskie słowo partnerskap może być mylnie odbierane jako odpowiednik polskiego związku partnerskiego. Oznacza ono jednak formę współżycia par homoseksualnych, należy jednak uważać, by nie pomylić go ze słowem samboerskap, oznaczającego nieślubny związek osób różnej płci.

Czy żyjąc w konkubinacie możemy otrzymywać zasiłek na dziecko?


Tak, prawo do zasiłku rodzinnego posiada każdy, kto pracuje w Norwegii lub prowadzi działalność gospodarczą w tym kraju. Oczywiście osoba ubiegająca się o zasiłek na dziecko musi spełniać pewne określone warunki. Nie ma tutaj jednak znaczenia, czy zawarła ona związek małżeński. Warunkiem podstawowym jest to, że wnioskująca para musi wspólnie uczestniczyć w wychowywaniu dziecka.

Choć wypełniając podanie wnioskujący musi określić swój stan cywilny, to taka informacja nie ma  wpływu na rozpatrzenie wniosku ani wysokość zasiłku. Zarówno małżonek, jak i konkubent, muszą podać szereg informacji odnośnie drugiego z rodziców dziecka - takich jak dane osobowe z adresem zamieszkania oraz informacja o tym czy partner(ka) wnioskującego pracuje albo pobiera rentę/emeryturę.

Wspólny adres zameldowania


Jednym z kryteriów NAV, czyli urzędu udzielającego świadczeń socjalnych, jest wymóg wspólnego zameldowania rodziców z dzieckiem - niezależnie od tego, czy związek jest sformalizowany w świetle prawa. Warto wówczas mieć potwierdzenie stałego zameldowania pod wspólnym adresem (w języku norweskim lub angielskim).

Często jednak zdarza się, że jeden z rodziców, pracujący w Norwegii, ma inny adres zameldowania niż drugi rodzic, mieszkający z dzieckiem w Polsce. Zazwyczaj jednak NAV rozpatruje wniosek pozytywnie, jeśli podamy stosowne uzasadnienie tej sytuacji.

Zasiłek rodzinny dla wszystkich


Zasiłek rodzinny to comiesięczne świadczenie przyznawane każdemu, kto odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne (trygdeavgift) i wychowuje dziecko do lat 18. Zasiłek pomaga pokryć wydatki związane z utrzymywaniem dziecka. Podobnie sprawa ma się w przypadku dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznawanego na dziecko w wieku 1-2 lat.

Kwota bazowa zasiłku rodzinnego jest taka sama dla każdego, niezależnie od zarobków wnioskujących i wynosi 970 NOK na każde dziecko miesięcznie. Jest ona wyższa o 970 NOK (bez względu na liczbę dzieci) dla osób samotnie wychowujących dzieci, pobierających tzw. rozszerzony zasiłek rodzinny. Zasiłek opiekuńczy to kwota 6 000 NOK miesięcznie na dziecko od 1 lub 2 lat.

Często można spotkać się z poglądem, że zawarcie małżeństwa ułatwia parom załatwianie wielu spraw w urzędach publicznych. Natomiast w Norwegii, zgodnie z zasadą równości, nieślubne pary mają w tej kwestii możliwości porównywalne z małżeństwami. W sprawie zasiłku na dzieci NAV traktuje konkubinat i małżeństwo jednakowo.
zdjęcie: fotolia - royalty free

Gość
Wyślij


Zmieniony ( 13.12.2017. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl