Urlopy i zasiłki dla rodziców

01.03.2015.
Urlopy i zasiłki dla rodziców

 

Jakie zasiłki i urlopy przysługują rodzicom, którym urodziło się dziecko?


Urlop

Rodzice mają prawo łącznie do 49 lub 59 tygodni urlopu w związku z narodzinami dziecka. Matka może rozpocząć urlop już od 3 do 12 tygodni przed planowaną datą porodu. Z oczywistych powodów 3 tygodnie przed porodem i 6 tygodni bezpośrednio po nim zarezerwowane są tylko dla matki.


Ubiegając sie o urlop rodzicielski możemy wybierać między 49 tygodniami urlopu z zasiłkiem w wysokości 100% wcześniejszej pensji lub 59 tygodniami z zasiłkiem w wysokości 80% poprzedniego wynagrodzenia.


Możliwe jest również pogodzenie urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu. Wypłacanie zasiłku trwa dłużej, ale jego stawka jest odpowiednio niższa. Na wykorzystanie całego urlopu oboje rodziców ma 3 lata od narodzin dziecka. W przypadku adopcji okres ten również wynosi 3 lata, jednak tylko do momentu, aż dziecko skończy 15 lat.


ojciec z dzieckiem

foto: fotolia.com

Do czego mamy prawo?


Pobierając zasiłek rodzicielski zyskujemy prawo do feriepenger, czyli dodatku wakacyjnego. Zasiłek podobnie, jak dagpenger wypłacany jest za 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku).

Wysokość zasiłku, z zasady, powinna odpowiadać dochodom uzyskiwanym przed rozpoczęciem urlopu.

Istnieje możliwość przedłużenia okresu urlopu rodzicielskiego o 12 miesięcy lub o 24 miesięce w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko. Podczas przedłużonego urlopu nie otrzymujemy już świadczeń pieniężnych od NAV.

Co powinniśmy?


Istotnym jest, aby powiadomić pracodawcę o swoich planach dotyczących nieobecności w miejscu pracy. Należy to zrobić:

  • tydzień wcześniej w przypadku nieobecności wynoszącej 2 tygodnie,
  • 4 tygodnie wcześniej w przypadku nieobecności powyżej 12 tygodni,
  • 12 tygodni wcześniej w przypadku nieobecności dłuższej niż rok.

Dokumenty wymagane do złożenia pracodawcy przed urlopem rodzicielskim:

  • kopia dokumentu z NAV o złożeniu wniosku o zasiłek dla rodziców,
  • kopia decyzji NAV o przyznaniu zasiłku,
  • akt urodzenia dziecka.

 

Rodzina
flickr.com/donnieray

 

Podstawowym warunkiem do otrzymania zasiłku jest pozostawanie zatrudnionym lub pobieranie określonych świadczeń przez minimum 6 z 10 miesięcy poprzedzających moment przejścia na urlop rodzicielski. W przypadku zasiłku rodzicielskiego świadczeniami stawianymi na równi z zatrudnieniem są między innymi:

  • zasiłek chrobowy (sykepenger)
  • zasiłek rodzicielski (foreldrepenger)
  • zasiłkek ciążowy (svangerskapspenger)
  • zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger under arbeidsløshet)
  • zasiłek przejściowy (arbeidsavklaringspenger)

Jeśli tylko jedno z rodziców ma prawo do zasiłku zmieniają się zasady jego przyznania oraz okres,  na jaki zostanie przyznany. W przypadku, gdy np. tylko ojciec pracuje w Norwegii, a matka i dziecko przebywają w Polsce, otrzymanie urlopu rodzicielskiego jest możliwe, ale wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Zmienia się również okres, w którym z tego urlopu należy skorzystać.

Skontaktuj się z nami!

Rodzaje urlopów

  • Zasiłek tacierzyński (fedrekvoten)

Po zmianach w prawie z 1 lipca 2014, ojciec ma prawo do pełnych 10 tygodni urlopu tacierzyńskiego. Aby mieć prawo do otrzymywania urlopu tacierzyńskiego, zarówno ojciec, jak i matka muszą mieć prawo do zasiłku rodzicielskiego z NAV.

Z urlopu i zasiłku tacierzyńskiego można korzystać w dowolnym terminie za wyjątkiem 12 tygodni przed narodzinami dziecka i w pierwszych 6 tygodniach po narodzinach (urlop w tym okresie należy się jedynie matce - ze względów medycznych).

  • Zasiłek macierzyński (mødrekvote)

Zmiany w prawie dotyczą również zasiłku macierzyńskiego. Matki, tak jak ojcowie, mają prawo do 10 tygodni zasiłku macierzyńskiego. Aby otrzymywać zasiłek macierzyński, trzeba mieć prawo do zasiłku rodzicielskiego (foreldrepenger).

Trojaczki
fot. flickr.com/goetter

 

6 tygodni zasiłku macierzyńskiego jest realizowanych zaraz po narodzinach dziecka, pozostałe 4 tygodnie można wykorzystać zaraz po upływie 6 tygodni lub w innym terminie.

Trzy tygodnie urlopu przed narodzinami nie są częścią urlopu macierzyńskiego, są odliczane ze wspólnego urlopu, który przysługuje obojgu rodzicom.

  • Zasiłek rodzicielski - okres współny (fellesperioden)

Jest to część urlopu rodzicielskiego przysługująca obojgu rodzicom. Podczas tego okresu wypłacany jest zasiłek rodzicielski.

 

Nawet 80 tysięcy koron zasiłku na dzieci w Polsce i Norwegii. Złóż wniosek już dziś!

 



Źródła: nav.no, bfk.no, psykol.no, babyverden.no, virke.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia.com - royalty free


Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Korneliusz Zaczek

07-03-2015 00:52

Demonstracja

Wreszcie nadszedł czas, czas, aby pokazać norweskiej opieki nad dziećmi Barnevernet nasz sprzeciw.
Sobota, 30 maja 2014 o godzinie 12:00 spotykamy się w Oslo S,"Tygrys" Pójdziemy razem stamtąd do Parlament. Przy Parlamencie May Lund Nikolaisen przywita was krótkim powitaniem i opowie o swoim doświadczeniu z Barnevernet.
Róże, flary, świece będą oznakowaniem demonstracji.
Chcemy, aby każdy przybył, z różą dla każdego dziecka, które zostało zabrane przez Barnevernet. Jeżeli chcecie możecie wpisać imię i nazwisko oraz wiek każdego dziecka. Jeśli dzieci są anonimowe, można napisać, na przykład, dziewczyna 4 lat lub chłopiec 2 lat itd ..
Wszystkie róże zostaną umieszczone przy drzwiach do Parlamentu, w poniedziałek rano, gdy wszyscy ludzie, którzy tam pracują, fizycznie muszą stanąć na naszymi różami .Chcemy, aby Politcycy dowiedzieli się, że my nie akceptujemy tego rodzaju democracji !!!!!!

Wszystkie organizacje, wszyscy wolontariusze ,mniejszości narodowe, przyjdźcie w Sobotę, 30-15 maja od 12: 00-15: 00 na norweską największą w historii demonstrację !
Musimy coś zrobić TERAZ, aby pokazać nas sprzeciw , że to nie jest legalne, by nasze DZIECI były skrywane przed nami, i sprzeciwiamy się , by nas nie akceptowano jako rodziców .
Teraz Norwegia zobaczyć coś, czego nigdy wcześniej nie widział. Ujrzą rodziców, którzy kochają swoje dzieci i którzy są gotowi zrobić wszystko dla swoich dzieci.
Jesteśmy gotowi, pokażemy kim jesteśmy, musimy sprzeciwić się
tym przepisom, które dyskryminują rolę rodziny do wychowywania naszych dzieci.
Więc mamy nadzieję, że nadejdzie ten dzień !! jeśli mieszkasz w innym kraju, i nie możeszwziąść udziału w demonstarcji w Oslo, PROSZĘ zmobilizujcie wszystkich, których znacie, stworzyć reprezentację na zewnątrz NorweskiejAmbassy tam gdzie mieszkacie. Z róż dla naszego dziecka. PROSZĘ !!!! O naszejDemonstracji:

Moim pragnieniem jest, że wszyscy z Was, którzy mieszkacie poza Norwegią, byście utworzyli przy ratuszu Ratuszu lub Ambasadzie demonstarcje róż. To pokaże, że kraje całej Europy,a nie tylko Norwegia, że w Norwegii muszą przestać kraść dzieci. Udział wezmą rodzice z Norwegii, Rosyji, Szwecji, z Litwy, Estonii, Polski, Anglii.

organizatorka Maj Lund Nikolaisen
informacje kontaktowe dla mediów, lub , kto ma pytanie dotyczące demonstracji, skontaktuj się ze mną:

Maj Lund Nikolaisen, tlf: +47 900 45 421
Mail: may-nikolaisen@live.no

tlenick tlenick

02-03-2015 09:30

Witam, czy orientuje się ktoś jak wygląda sprawa z przyznaniem macierzyńskiego w przypadku pracy na umowie vikariat od 3 tygodni? Przed podpisaniem kontraktu zzrezygnowałam z innej pracy z umową fast przez 1.5 roku, ale był to niepełny wymiar godzin.
O ciąży wiem od wczoraj..
Pzdr.

Karol Juskowiak

02-03-2015 09:27

Witam. Jezeli zona mieszka i pracuje w Polsce oraz urodzi tam dziecko to mi jako ojcu (zatrudnionemu w Norwegii) przysluguje tylko 2 tygodnie urlopu czy cos jeszcze ??

Zmieniony ( 03.01.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl