Kto może liczyć na „wsteczną” spłatę zasiłku?

10.08.2016.
 Kto może liczyć na „wsteczną” spłatę zasiłku?
Zbyt późno dowiedziałeś się, że możesz skorzystać z zasiłku? Możliwe, że można odzyskać część przysługujących Ci pieniędzy. Wystarczy dowiedzieć się tylko, jakie warunki musisz spełnić.
Skompletowanie wszystkich niezbędnych do uzyskania pomocy finansowej dokumentów może się wydawać czasochłonne, szczególnie jeśli nie korzystało się wcześniej z norweskiego systemu świadczeń. Zdarza się więc, że nabieramy prawa do pobierania zasiłku dużo wcześniej, niż otrzymamy decyzję o jego przyznaniu. Na szczęście w przypadku niektórych świadczeń można się ubiegać o spłatę za okres poprzedzający złożenie wymaganych dokumentów.

Na każde dziecko

Przy pobieraniu zasiłku rodzinnego (norw. barnetrygd) zezwala się na największe opóźnienia – możesz otrzymać spłatę z aż 3 lat sprzed przesłania wniosku. Najważniejszą kwestią jest posiadanie wspólnego zameldowania z dzieckiem poniżej 18 roku życia, którego jesteś rodzicem lub prawnym opiekunem, oraz pracowanie i odprowadzanie składek socjalnych w Norwegii w okresie, z którego spłaty chcesz otrzymać. Warto jednak odpowiednio zorientować się we własnej sytuacji przed złożeniem jakichkolwiek dokumentów. Szczególnie jeśli drugi rodzic dziecka pracuje w Polsce – wówczas obowiązek wypłacania zasiłku rodzinnego spoczywa na polskim systemie.

Za roczne dzieci

Podobną opcję posiadają ci, którym przysługuje zasiłek opiekuńczy (norw. kontantstøtte) przeznaczony dla dzieci w wieku od roku do dwóch lat. Rodzic lub prawny opiekun może wnioskować o wypłatę zasiłku za trzy miesiące poprzedzające złożenie dokumentów, jeśli w tamtym okresie spełniało się warunki do otrzymywania świadczenia - zameldowanie razem z dzieckiem w odpowiednim wieku oraz posiadanie pracy i opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne w Norwegii. Pod uwagę bierze się również to, czy dzieckiem opiekował się w tym okresie rodzic, a także –czy uczęszczało ono do żłobka z dofinansowaniem państwowym – jeśli spędzony w nim czas osiąga co najmniej dwadzieścia godzin na tydzień, nie przysługuje prawo do zasiłku. Podobnie jak przy zasiłku rodzinnym, kluczową rolę odgrywa tu status drugiego rodzica.

Także dla bezrobotnych

Na wsteczną spłatę mogą liczyć także osoby na zasiłku dla bezrobotnych (norw. dagpenger). Jeśli dopełni się wszystkich procedur i złoży kompletny wniosek przed upływem 4 tygodni od momentu rejestracji w NAV, otrzymamy pieniądze za cały okres pomiędzy zarejestrowaniem się a wydaniem decyzji (odejmując od tego obowiązkowy czas karencji). Warto zatem jak najsprawniej dosyłać dokumenty i sumiennie wypełniać karty meldunkowe, aby później odzyskać pieniądze przysługujące nam w tym czasie.

Nawet alimenty

W szczególnych przypadkach spłaty z NAV otrzymają też osoby, którym zostały przyznane alimenty: przewiduje się, że urząd może wypłacać zaliczkę alimentacyjną (norw. bidragsforskudd), jeśli drugi z rodziców spóźnia się z wypłacaniem pieniędzy lub nie robi tego wcale. W takim wypadku NAV co miesiąc wysyła rodzinie określoną kwotę, o którą następnie zostanie pomniejszona suma przesłana przez drugiego rodzica. Świadczenie to ma zapewnić ciągłość finansową opiekunowi dziecka, dlatego możemy otrzymać również wyrównanie za maksymalnie trzy miesiące sprzed złożenia wniosku o przyznanie zaliczki. Nawet na dzieci pełnoletnie przysługują alimenty. Warunkiem jest uczęszczanie do szkoły – jeżeli dziecko skończyło osiemnaście lat, a uczy się w liceum, może samo wnioskować o alimenty od drugiego rodzica (norw. underholdsbidrag). Wtedy NAV wypłaci świadczenie z wyrównaniem od pierwszego miesiąca po skończeniu osiemnastu lat.
Gość
Wyślij


Zmieniony ( 20.10.2017. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl