Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Wydarzenia

Możliwy wybuch wulkanu na Islandii. Czeka nas paraliż komunikacyjny?

Udostępnij
na Facebooku
2
Możliwy wybuch wulkanu na Islandii. Czeka nas paraliż komunikacyjny?

Władze Islandii zaczęły już ewakuować osoby, które mieszkają w pobliżu największego wulkanu.


Islandzka policja już we wtorek podjęła decyzję o ewakuowaniu mieszkańców i zamknięciu terenu na północ od lodowca Vatnajökull, ponieważ wykryto wzmożoną aktywność sejsmiczną wulkanu Bardarbunga.

Bardarbunga to największy w Islandii, aktywny wulkan, który leży pod lodowcem Vatnajökull. Najwyższy punkt wulkanu znajduje się 2009 metrów n.p.m.. Ostatni wybuch wulkanu zanotowano w 1910 roku. 

Wulkan

Niebezpieczeństwo


Naukowcy są zdania, że wybuch wulkanu sparaliżowałby całkowicie ruch lotniczy w całej Europie Północnej i w północnej części Atlantyku. Taka sytuacja miała miejsce cztery lata temu, kiedy doszło do erupcji wulkanu Eyjafjallajökull. Obecnie dochodzi jeszcze obawa, że lód, który roztopiłby się w wyniku erupcji, spowodowałby powódź na terenach w pobliżu lodowca. Meteorolodzy ogłosili już czwarty, przedostatni stopień zagrożenia wybuchem.

Islandzkie wulkany
Wulkany na Islandii

Norwegia się nie boi


Norwegia nie ma zamiaru zamykać swojej przestrzeni powietrznej, ani wycofywać ruchu samolotowego z obszaru zagrożonego wybuchem wulkanu.

Norwegowie są dobrze przygotowani, od roku 2010 opracowali nowe procedury, które pozwalają na opanowanie sytuacji.

Jak myślicie, czy czeka nas kolejna „katastrofa" związana z wybuchem wulkanu? Czy ludzie znowu utkną w różnych miejscach na świecie, bez możliwości powrotu do domu?


Źródło: abcnyheter.no, zdjęcie frontowe:
wikimedia.org - Roger McLassus - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Natalia Lewandowska

21-08-2014 21:54

Nawet milimetrowa warstwa pyłu wulkanicznego wystarczy by zamknąć lotnisko. Jestem tylko ciekawa ile norweskich samolotów spadnie do oceanu po wybuchu tego wulkanu.

Jacek Zabek

21-08-2014 12:37

z technicznego punktu widzenia, taki pył co był w 2010r, może dostać się do wirnika silnika samolotu i go uszkodzić. Ja nie wsiądę w tym okresie do samolotu.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok