Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

Tania Norwegia? To możliwe!

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

23 sierpnia 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Tania Norwegia? To możliwe!


Dzięki kilku sprytnym sposobom można obniżyć koszty zwiedzania tego pięknego zakątka świata.

Darmowe atrakcje

Norwegia słynie z pięknych krajobrazów i wspaniałej natury, które można podziwiać. Jednak również miasta mają sporo do zaoferowania. Warto wypatrywać darmowych atrakcji. Większe norweskie miasta są zaangażowane w akcję Free Tours, gdzie grupy pasjonatów-przewodników zbierają grupę i organizują darmowe wycieczki po głównych atrakcjach danego miejsca. Dzięki temu w ciekawy sposób można poznać historię danego miasta, a także zawiązać nowe znajomości!

 

W czasie podróży można spotkać interesujące osoby

fot. fotolia.com


Warto również śledzić strony internetowe norweskich muzeów. Wiele z nich w wybranych dniach lub miesiącach udostępnia różnego rodzaju wystawy za darmo. W każdej informacji turystycznej znajdującej się w odwiedzanych przez nas miejscowościach możemy dostać darmowe broszury i mapki, dzięki którym łatwiej odnajdziemy miejsca warte uwagi. Nie należy zapominać o miejscach, które możemy odwiedzić, a do których nie potrzebujemy wcale biletów wstępu. Niezwykłe parki, urocze uliczki, tajemnicze katedry - wszystko to czeka na odkrycie przez spragnionego wrażeń podróżnika!


Jak się poruszać?

 

Najtańszą opcją transportu między poszczególnymi miastami jest autostop. Trzeba jednak dobrze opracować trasę, ponieważ nie wszystkie miejsca nadają się na łapanie okazji, a utknięcie na środku rzadko uczęszczanej górskiej drogi może na dłuższy czas uziemić każdego podróżnika. Przy łapaniu stopa warto znaleźć sobie dobrą lokalizację, stanąć w widocznym miejscu pamiętać o tym żeby być tam, gdzie kierowca ma możliwość zatrzymania się (np. zatoczka autobusowa). Przede wszystkim jednak autostopowicz musi być uzbrojony w uśmiech i pozytywne nastawienie! :) Przed wyjazdem warto poczytać wspomnienia innych podróżników, którzy zdecydowali się na łapanie okazji w Norwegii.

 

Autostopowiczka próbująca szczęścia

fot. fotolia.com


Norwegię można również zwiedzać samochodem. W takim przypadku warto wybrać się na wycieczkę większą grupą. Łatwiej będzie rozłożyć koszty paliwa/wynajęcia pojazdu. Średni koszt wynajęcia dużego samochodu na 7 dni to 3700 koron. Przy wypożyczeniu auta trzeba pamiętać aby zapytać o aktualne ubezpieczenie pojazdu. Inną samochodową opcją jest sprawdzanie ofert wspólnych przejazdów tzw. carpoolingu. Dzięki znalezieniu innej osoby, która jedzie w to samo miejsce co my, możemy nie tylko zaoszczędzić na transporcie, ale również poznać nowych znajomych i przeżyć dodatkowe przygody! Warto skorzystać z naszej przeglądarki, gdzie na bieżąco dodawane są oferty wspólnej podróży.


Wspólny przejazd to dobra okazja do zawiązania nowych znajomości

fot. fotolia.com


Fani pociągów mogą liczyć na promocje związane z transportem kolejowym na terenie Norwegii. Podróż pośród gór i fiordów na pewno będzie obfitowała we wspaniałe wspomnienia. Dzięki biletowi Interrail Norway Pass przez kilka dni można mieć dostęp do połączeń pociągowych między największymi norweskimi miejscowościami takimi jak Oslo, Bergen czy Trondheim. Aby ustrzelić karnet w jak najlepszej cenie warto z wyprzedzeniem zaplanować wycieczkę i na bieżąco śledzić stronę przewoźnika!

Tanim, ale wymagającym kondycyjnie środkiem lokomocji może okazać się rower. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że można dotrzeć w wiele magicznych miejsc, do których nie docierają inni turyści! Norwegia ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć szlaków rowerowych. Warto również zajrzeć na stronę CyclingNorway, gdzie znajdziemy porady dla cyklistów planujących swoją podróż do krainy fiordów.


Gdzie spać?

 

Dla podróżników podróżujących niskobudżetowo dobrą opcją jest korzystanie z CouchSurfingu, platformy podróżniczej, na której osoby z całego świata oferują darmowe noclegi we własnym domu lub mieszkaniu. Takie rozwiązanie daje niezwykłą okazję poznania życia mieszkańców kraju, do którego się wybieramy, a także stwarza szanse stworzenia nowej przyjaźni! Inną opcją jest zabranie ze sobą namiotu. W Norwegii można rozbijać się za darmo, pod warunkiem, że podróżnik zastosuje się do kilku podstawowych zasad, tzw. allemannsretten. Jednym z warunków darmowego rozbicia namiotu jest m.in. fakt, że będzie się biwakować przynajmniej 150 m od najbliższej zamieszkałej działki.  Jeżeli nie jesteś fanem nocowania "na dziko", pomyśl o zarezerowaniu miejsca na polu namiotowym. Na terenie Norwegii istnieje również mnóstwo kempingów, na których często za niewielką opłatą, można skorzystać z kuchni i prysznica.

Tańszego noclegu można również szukać już na samej trasie. Przy drogach co jakiś czas można zobaczyć tabliczkę „Rom til leie", oznacza to, że dany gospodarz oferuje turystom pokoje do wynajęcia. Jeżeli wybieramy się na dłuższy trekking po norweskich lasach i górach, warto sprawdzić listę ponad 100 chatek umieszczonych na szlakach uczęszczanych przez piechurów.

 

chatka Nipebu

fot. askvoll.kommune.no


Taniego zakwaterowania można również szukać za pośrednictwem Norske Vandrerhjem, organizacji, która dysponuje ponad 70. schroniskami i miejscami noclegowymi w Norwegii. Jeżeli podróżuje się większą grupą, można też pomyśleć o wynajęciu domku.  Listę domków (w różnym standardzie), które oferuje Den Norske Turistforening można znaleźć tutaj.


Co jeść?

Jeden z problemów, przed którymi stają osoby wybierające się turystycznie do Norwegii. Ceny żywności potrafią odstraszyć, dlatego niektórzy turyści decydują się na zabranie jedzenia z Polski. Przed wyprawą warto zaopatrzyć się w tzw. żywność liofilizowaną. Są to specjalnie opracowane, „wysuszone" dania obiadowe, które należy zalać gorącą wodą. Porcja takiego jedzenia dostarcza nie tylko potrzebnych składników mineralnych, ale także dużą porcję energii. Na głód na pewno nie będą narzekać miłośnicy wędkarstwa, którzy mogą wędkować w morzu lub w fiordzie.

 

wędkarz nad Lysefjorden

fot. fotolia.com


Natomiast kwestia dostępu do darmowego picia jest już prostsza. Norwegowie bez problemu piją wodę z kranów, do czego również zachęcają przyjeżdżających do ich kraju turystów.


Doświadczenie innych jest bezcenne

Przed wyjazdem warto również przeglądać fora internetowe, na których podróżnicy dzielą się swoimi przeżyciami sposobami na tańsze podróżowanie. Im więcej dowiesz się przed wyjazdem, tym mniej rzeczy zaskoczy Cię w trakcie zwiedzania. Czytaj, pytaj i podróżuj. Szerokiej drogi!


 

źródło: dnt.no, interrail.eu, visitnorway.com

źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


zaskar bygg

24-08-2015 22:29

wiem z doswiadczenia stop w norwe praktycznie nie istnieje dla chlopa a tym bardziej 2 fajna pani to co innego- nie dosc ze sie jej nie boja to jezce mysla ze a noz......

brak brak

24-08-2015 00:51

Z tego co opowiadają couchsurferzy których przyjmuję to zdecydowana większość chwali autostop w Norge. Wielu jest pozytywnie zaskoczonych.

Krystian Kozyra

23-08-2015 20:16

Autostop w Norwegii....taaa.....rownie skuteczny jak dotarcie stopem na Alfa Centauri.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok