Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

Stacja końcowa Norwegii, czyli Sør-Varanger

marysia@mojanorwegia.pl

01 listopada 2014 07:21

Udostępnij
na Facebooku
1
Stacja końcowa Norwegii, czyli Sør-Varanger


Nad Morzem Barentsa kończy się europejska trasa E6. Kończy się też Norwegia. W zależności od strony, dalej jest Rosja, Finlandia lub morze. I jest to jeden z najpiękniejszych „końców świata”.

Sør-Varanger to gmina w okręgu Finnmark i kraina pogranicza z prawdziwego zdarzenia. Spotkać tu można Norwegów, Rosjan, Finów, Saamów i Kwenów - potomków fińskich osadników. Znajduje się tu rosyjski konsulat oraz kaplica, gdzie odprawiane są prawosławne msze. O niezwykłości tego regionu stanowi "mozaikowa" kultura i historia oraz - oczywiście - przyroda. Region najlepiej zwiedzać samochodem, rowerem lub autobusem, ponieważ odległości nie należą do małych. Najlepszą bazą wypadową jest siedziba władz gminnych - Kirkenes. Tutejsze lotnisko ma dobre połączenie z Oslo i Tromsø oraz mniejszymi lotniskami w okręgu.

Kirkenes
wikipedia.org

"Przygraniczny" klimat 

Kirkenes to niewątpliwie miasto pogranicza. Jednym z dowodów na to jest na przykład comiesięczny "rosyjski targ", odbywający się w ostatni czwartek miesiąca. Przybywają tutaj głównie kupcy z Murmańska. Warto odwiedzić także tutejsze muzeum Grenselandmuseet, które świetnie pokazuje "przygraniczny" klimat. Można tu prześledzić historię tych terenów i ich mieszkańców, dzieje odkrywkowej kopalni żelaza oraz niespokojne lata II Wojny Światowej. 

Niedaleko znajduje się Savio Museum, w którym zgromadzono drzeworyty jednego z najbardziej uznanych malarzy Saami - Johna Andreasa Savio. 

Kirkenes
Jeden z drzeworytów Savio, commons.wikimedia.org

W Kirkenes znajdziemy kilka miejsc związanych z II Wojną Światową. Jest tu pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej, którzy wyzwolili Kirkenes spod niemieckiej okupacji w 1944 roku. Krigsmødremonumentet to z kolei pomnik poświęcony kobietom, żyjącym w trudnych czasach wojny. Najsłynniejszym miejscem, nawiązującym do okresu wojennego, jest potężny schron przeciwlotniczy Andersgrotta, który niejednokrotnie uratował życie wielu ludziom - około 300 razy miejscowość była bombardowana. Dziś w schronie organizowane są specjalne pokazy. 

Aby zobaczyć panoramę Kirkenes, należy wybrać się na Prestefjellet. Widok jest wspaniały. 

Kirkenes
wikipedia.org

Pod ziemią 

Około 13 km na południe od Kirkenes leży Bjørnevatn - miasto, z którego dotrzemy do największej odkrywkowej kopalnii żelaza w północnej Europie. Historia kopalni sięga roku 1906. Miejsce to okazało się schronieniem dla 2500 osób pod koniec II Wojny Światowej. Wydobycie rudy zakończono w 1996 roku, obecnie kopalnię można zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. 

Bjornevatn
wikipedia.org

To jest już koniec 

Jadąc z Kirkenes na północny wschód, dotrzemy drogami E105 i 886 do niewielkiej wioski Grense Jakobselv. Tutaj od Rosji oddziela Norwegię tylko niewielka rzeka. Wioska jest bardzo popularnym miejscem wycieczek, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że zimą dotrzeć tu można jedynie na nartach lub skuterze śnieżnym. Warto odwiedzić kamienną kaplice Olafa II, zbudowaną w XIX wieku jako element obrony nadgranicznej. Można też odbyć przyjemny spacer nad rzeką. 

Grense Jakobselv
commons.wikimedia.org

Jedyna norweska tajga 

W południowej części Sør-Varanger znajduje się malownicza dolina Pasvikdalen, a w jej obrębie leży Øvre Pasvik Nasjonalpark, obejmujący jeden z największych w Norwegii obszarów porośniętych lasem pierwotnym. Tutaj sięga już syberyjska tajga - na terenie parku znaleźć można charakterystyczne rośliny i zwierzęta, których nie zobaczymy w innych częściach Norwegii. Występuje tu aż 190 gatunków roślin, a ze zwierząt żyją tutaj m.in. niedźwiedzie brunatne, rosomaki i jenoty. Przy siedzibie parku urządzono ogród botaniczny. W dolinie zachowały się pozostałości po obozie jenieckim i niemieckiej radiostacji z czasów II Wojny Światowej. Dolinę możemy podziwiać z góry z wieży widokowej Høyde 96. 

Pasvikdalen
Miejsce, w którym łączy się granica norweska, rosyjska i fińska w Paskvikdalen, wikipedia.org

Amatorom aktywnego wypoczynku z pewnością spodoba się w Sør-Varanger. Mamy tu cały wachlarz propozycji: wędkowanie, rejsy po Morzu Barentsa, krabowe safari, nurkowanie, podglądanie reniferów, kąpieliska (latem temperatura dochodzi do 25-30ºC), psie zaprzęgi czy jazda śnieżnymi skuterami. Można także wybrać się na wycieczkę do Murmańska. Do wyboru - do koloru! 

zaprzęg Finnmark
wikipedia.org

W Sør-Varanger każdy znajdzie coś dla siebie - można poznać wiele niuansów historycznych i kulturowych, zobaczyć niezwykłą przyrodę i spędzić czas w aktywny sposób. Zdaje się więc, że ten "koniec świata" nie rozczaruje nikogo! Wybierzecie się tam

Sør-Varanger Grenselandmuseet


Førstevannslia
N-9900 Kirkenes

www.varangermuseum.no/no/sor-varanger
Godziny otwarcia:
Codziennie 9.30-14.00

Ceny biletów:
Dorośli - 50 NOK
Seniorzy - 40 NOK
Dzieci poniżej 16 lat - wstęp wolny
Grupy powyżej 10 osób - 40 NOK/os.

Savio Museum


Førstevannslia
9900 Kirkenes

www.kirkenesinfo.no
Szczegółowe informacje na stronie internetowej, pod numerem tel. +47 78 99 48 80 oraz adresem e-mail savio-museet@sor-varanger.kommune.no

Bioforsk Svanhovd


Bioforsk Jord og Miljø
Svanhovd
N-9925 Svanvik

www.bioforsk.no
Godziny otwarcia:
Od czerwca do poł. sierpnia: pon.-pt 09.00-20.00, weekendy 10.00-18.00 Od poł. sierpnia do czerwca: pon.-pt 10.00-15.00


Zdjęcia frontowe: wikimedia.org - Chris - Creative Commons Attribution 2.0



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dominik S.

01-11-2014 16:11

Suuuuper,z pewnoscia ciekawe,warte polecenia i obejrzenia miejsce

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok