Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Sport, adrenalina, piękne widoki – spróbuj wspinaczki lodowej!

Udostępnij
na Facebooku
Sport, adrenalina, piękne widoki – spróbuj wspinaczki lodowej!



Ice climbing to sport idealny dla wszystkich poszukiwaczy przygód. W Norwegii istnieje dużo miejsc, gdzie można spróbować swoich sił we wspinaniu się po lodowych ścianach.

Ice climbing czyli wspinaczka lodowa to sport ekstremalny, który uprawia się na pionowych ścianach pokrytych lodem, lodospadach (czyli zamarzniętych wodospadach), a także na różnych formacjach sopli. Norwegia oferuje dużą ilość wodospadów, które zamarzają na zimę. Co roku nie brakuje śmiałków, którzy decydują się na wspinaczkę po zamarzniętej tafli. Najpopularniejszym celem lodowych wspinaczy jest Rjukan, miasto w okręgu Telemark, słynące z największej ilości wodospadów na świecie. Przewodnik Rockfax podaje, że znajdziemy ich tutaj aż 171 (!). Przy wyborze miejsca do wspinaczki musimy pamiętać o poznaniu wysokości i dostępności danego wodospadu, nie należy też zapominać o tym, że obowiązują różne stopnie trudności dla wspinacza i nie każda trasa nadaje się dla osoby początkującej. Istnieje bardzo szeroka skala trudności we wspinaczce lodowej. Poszczególne symbole informują m.in. o długości wspinaczki, niebezpieczeństwie. Z oznaczeń można odczytać również grubość lodu i przewidywany stopień nachylenia ściany. Więcej o poszczególnych skalach można dowiedzieć się tutaj.

wspinacz
fot. wikimedia.org

Najpopularniejszymi norweskimi wodospadami do wspinaczki są Anakje, Bullen, Jomfrua i Ozzimosis. Sezon wspinaczkowy trwa od listopada do kwietnia, najwięcej osób odwiedza Rjukanw drugiej połowie lutego podczas Festiwalu Lodowego, który przyciąga do Norwegii wspinaczy lodowych z całego świata. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w 1993 roku i na początku stanowiło tylko lokalną atrakcję. Z biegiem czasu impreza nabrała międzynarodowego znaczenia. O tegorocznej edycji i przewidzianych atrakcjach można przeczytać na oficjalnej stronie organizatorów imprezy.

Do rozpoczęcia przygody z wspinaczką lodową potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Na pewno przydadzą się czekany, raki, czekanomłotek oraz śruby lodowe, które wkręca się w podłoże i w razie niebezpieczeństwa stosuje się jako punkty asekuracyjne. Rjukan to również ważne miejsce dla historii Norwegii. W pobliskich zakładach chemicznych Norsk Hydro położonych przy hydroelektrowni Vemork w czasach II wojny światowej produkowana była tzw. „ciężka woda”, potrzebna niemieckiemu przemysłowi zbrojeniowemu do prac na bronią jądrową. W Norsk Industriarbeidermuseum w Rjukan można oglądać różnorakie wystawy dotyczące niezwykłej historii tego miejsca.

Wspinaczki lodowej można spróbować także w Hemsedal, Eidfjord, Sognefjord i w Bodø.




źródło zdjęcia frontowego: fotolia - royalty free
źródło: visitrjukan.com, ukclimbing.com, alpineguides.no

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok