Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Piękno wody i gór – okolice Storfjorden

marysia@mojanorwegia.pl

22 października 2014 11:52

Udostępnij
na Facebooku
Piękno wody i gór – okolice Storfjorden

Mimo swojej nazwy, Storfjorden nie jest wcale dużym fiordem. Jednak ma do zaoferowania wiele pięknych zakątków i atrakcji.

Storfjorden rozciąga się na 86 km i od dawna stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Norwegii. Wśród gór znajdują się miasteczka, do których prowadzą malownicze trasy. Okolice fiordu stanowią raj dla wodniaków, wędrowców i fotografów. Odnogi fiordu - Geirangerfjorden i Nærøyfjorden - zostały w 2005 wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Gereingefjorden
Gereingefjorden, wikipedia.org

W punkcie wyjścia 

Przy końcu Geirangerfjorden leży miejscowość Geiranger, której mieszkańcy w większości zajmują się turystyką. Stąd wyruszają wycieczki łodziami i kajakami po fiordzie, jest to też punkt wypadowy dla turystów wędrujących po górach. 

Gereinger
Gereinger, comptocamp.org

Oprócz tego znajduje się tutaj ciekawe muzeum multimedialne Geiranger Norsk Fjordsenter, które pokazuje, jak ludzie dawniej żyli wśród gór. Poznamy również proces powstania fiordów i bogatą kolekcję materiałów o historii, przyrodzie i kulturze regionu. Będąc w Geiranger, możemy zajść jeszcze do muzeum starych samochodów. Znajduje się ono w Hotelu Union i prezentuje głównie modele z lat 20-tych i 30-tych. Co więcej, goście hotelowi mogą wynająć jedno z aut, by przejechać się po okolicy.

Pod chwiejną górą 

Na zachód od Geiranger leży miejscowość Hellesylt, a w jej pobliżu góra Åkerneset. Część wzniesienia jest niestety niestabilna, a osunięcie skały spowodowałoby falę powodziową. Dlatego powiększające się pęknięcie jest nieustannie monitorowane. Jeżeli jednak nie straszne Wam takie zagrożenie, odwiedźcie Hellesylt oraz znajdującą się tu galerię Peer Gynt Galleriet. Jest to kolekcja wielkich drewnianych płaskorzeźb Oddvina Parra, które przedstawiają sceny z „Peer Gynta" Henryka Ibsena. W Hellesylt jest jeszcze jedno ciekawe i oryginalne miejsce. Jest to muzeum rzeczy używanych, w którym znajduje się ponad 600 „eksponatów". To prawdziwy raj dla wielbicieli staroci! Można tu przyjść po uprzednim uzgodnieniu terminu. 

Hellesylt, Gereingefjorden
Hellesylt, wikipedia.org

Basen z widokiem na fiord 

Wschodnią odnogą Storfjorden jest Tafjorden, które kończy się na lądzie miejscowością Tafjord. Ponieważ woda we fiordzie jest zbyt zimna do kąpieli, w Tafjord możemy skorzystać z odkrytej pływalni! Większy, pełnowymiarowy basen pływacki, ma głębokość od 0,9 do 1,85 m, mniejszy basen dla dzieci - od 0,3 do 0,5 m. Woda ma bardzo przyjemną temperaturę 24-28°C. Oprócz tego są tu zjeżdżalnie dla dzieci, plac zabaw oraz szatnie z prysznicami. Niestety basen otwarty jest tylko latem, więc na tę atrakcję trzeba poczekać. Ponadto, w Tafjord znajduje się stara elektrownia, dostarczająca kiedyś prądu dużej części regionu. Teraz jest tu muzeum, w którym można zobaczyć oryginalną maszynerię i pamiątki z czasów świetności elektrowni. 

Gereingefjorden, Tafjord
Elektrownia w Tafjord, wikipedia.org

Wszędzie woda 

Okolice Storfjorden słyną z niesamowitych widoków i pięknych tras. Do największych i najpopularniejszych atrakcji należą bez wątpienia wodospady zwane Siedem Sióstr (De syv søstrene) nad Geirangerfjorden. Spadające z 250 m strumienie można oglądać z poziomu wody lub z górskiego szlaku. Naprzeciwko Sióstr wpada do fiordu inny wodospad, zwany Friar - Zalotnik. Na zachód od Siedmiu Sióstr do fiordu wpada wodospad Brudesløret - Welon Ślubny. To jeszcze nie wszystko. W Vesteråsdalen znajduje się Storseterfossen. Wygląda niepozornie, ale przechodząc po jego drugiej stronie, można się poczuć jak w bajce. Z wodospadami nad Storfjorden wiąże się kilka ciekawych legend i odwiedzając te okolice, warto je poznać. 

Storfjorden
Siedem Sióstr, commons.wikimedia.org

Najładniejsze widoki 

Okolice Storfjorden obfitują w fantastyczne punkty widokowe. Jednym z nich jest Flydalsjuvet. Znajdują się tu dwie platformy na różnej wysokości. Warto też wejść na szczyt Dalsnibba. Z Djupvasshytta (16 km na południowy wschód od Geiranger drogą 63) na szczyt prowadzi płatna droga, zwana Nibbeveggen, którą można pokonać samochodem lub busem, ale naprawdę warto zdecydować się na wędrówkę pieszą. Trudy całej trasy wynagrodzi nam widok z wysokości 1500 m n.p.m. 

Dalsnibba
Widok ze szczytu Dalsnibba, commons.wikimedia.org

Na brak adrenaliny 

Okolice Storfjorden mogą nam również zapewnić ekstremalne przeżycia. Jeżeli odczuwacie braki adrenaliny, zaplanujcie przejażdżkę Drabiną Trolli (Trollstigen) - jedną z najsłynniejszych dróg w Norwegii. Jest to prawdziwe wyzwanie dla kierowców - trasa z Geiranger do Åndalsnes to 11 serpentyn o nachyleniu 9%. Drabinę Trolli odwiedza rocznie około 500 000 turystów. Niedaleko znajduje się również Droga Orłów (Ørnevegen), która wiedze po zboczach gór na północ od Geiranger. To 11 serpentyn prowadzących z poziomu fiordu na wysokość 620 m n.p.m. Miejscami droga osiąga nachylenie 10%! Na trasie znajduje się punkt widokowy Ørnesvingen, z którego można podziwiać Geirangerfjord i jego najsłynniejsze wodospady. 

Storfjorden
pixabay.com

Powyższe propozycje to oczywiście tylko część atrakcji w okolicach Storfjorden. Znajdziemy tutaj jeszcze więcej ładnych miejsc, takich jak opuszczone zagrody, kościółki, kamienne mosty czy kaniony. Region można zwiedzać pieszo, rowerem lub samochodem, można także wybrać się na kilkudniowy rejs statkiem lub krótszą wycieczkę łodzią lub kajakiem. 

Możliwości jest tu bardzo wiele, wszystko zależy pomysłów i chęci! 

Norsk Fjordsenter

6216 Geiranger

www.verdsarvfjord.no
Godziny otwarcia:
Pon. - sob. 10.00-15.00, nied. na życzenie
W sezonie letnim 01.05-31.08:
Codziennie 10.00-18.00

Ceny biletów: Dorośli - 110 NOK
Dzieci w wieku 5-15 lat - 55 NOK
Dzieci ponieżej 5 lat - za darmo
Rodzinny (rodzice + dzieci poniżej 16 lat) - 240 NOK
Studenci i emeryci - 90 NOK

Veteranbilgarasje

6216 Geiranger
      
www.hotelunion.no/no/veteranbilar
Szczegóły i kontakt na stronie internetowej.

Peer Gynt Galleriet

6218 Hellesylt

www.peergyntgalleriet.no
Galeria otwierana na życzenie. Wejście i zwiedzanie co godzinę od 10.00 do 18.00.

Ceny biletów:
Dorośli - 95 NOK
Dzieci w wieku 10-15 lat - 50 NOK
Dzieci poniżej 10 lat - za darmo

Hellesylt Bygdetun

6218 Hellesylt

www.hellesylt.no
Muzeum można zwiedzać od kwietnia do października po uprzednim uzgodnieniu, wstęp wolny.

Tafjord Friluftsbad

6213 Norddal

www.norddal.kommune.no
Godziny otwarcia:
23.06 -10.08: pon.-pt 12.00-18.00, weekendy 11.00-18.00

Ceny biletów:
Pojedyczny - 60 NOK
Rodzinny - 175 NOK

Kraftverkmuseet i Tafjord

6213 Tafjord

www.visitalesund-geiranger.com
Godziny otwarcia:
Od połowy czerwca do połowy sierpnia, codziennie 11.00-17.00

Wstęp wolny

Fjordtours

www.norwaynutshell.com
Rejsy min. 4-dniowe w sezonie letnim.

Fjordguiding

www.fjordguiding.com
Wycieczki 1-godzinne łódką lub kajakiem.

Zdjęcie frontowe: commons.wikimedia.org - Ximonic, Simo Räsänen - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0



Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok