Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Norweski Wielki Kanion

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

28 września 2014 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Norweski Wielki Kanion


Aurlandsdalen jest uznawana za jedną z najpiękniejszych dolin w Norwegii.


Przemierzenie całego szlaku znajdującego się w dolinie może zająć od 3 do 4 dni w zależności od tego na jaki wariant trasy zdecyduje się turysta. Jeśli będzie to opcja dłuższego wędrowania, to możemy być spokojni, że na drodze spotkamy chatki, gdzie odpoczywają zmęczeni wędrowcy. 

hytte w Aurlandsdalen
foto: wikimedia.org 


W dawnych czasach, dolina miała bardzo ważne znaczenie dla połączeń pomiędzy wschodem i zachodem. Pod koniec XIX wieku, w Aurlandsdalen znajdowały się farmy i zagrody. Dzisiaj są już to miejsca opuszczone, a niektóre chatki zostały przeznaczone na wcześniej wspomniane miejsca odpoczynku dla turystów. Jedna z górskich farm – Sinjarheim przydała się również studentom ze Szkoły Rolniczej Sogn w Aurland. Młodzi naukowcy prowadzą z niej rozmaite obserwacje, farma służy im jako swojego rodzaju stacja badawcza. 

Sinjarheim w lecie
foto: wikimedia.org 

Dolina Aurlandsdalen, mieszcząca się w okręgu Sogn og Fjordane, jest częścią sieci szlaków turystycznych Norweskiego Stowarzyszenia Trekkingowego (Den Norske Turistforening). Planując trzydniową wycieczkę po tym obszarze, można wziąć pod uwagę poniższy plan. 

Pierwszego dnia wybieramy się szlakiem z Finse, przez górę Sankt Pål, park narodowy Hallingskarvet aż do Geiterygghytta. To najcięższy etap wycieczki ponieważ trzeba pokonać górskie tereny. Następnego dnia można wybrać się do Østerbø, zatrzymując się na chwilę w Steinberdalshytta. Trzeci dzień wycieczki warto poświęcić na wędrówkę do Vassbygdi. Nie jest tu już tak wysoko jak w przypadku trasy z pierwszego dnia. Znajdujemy się tylko 50 m.n.p.m. Szlaki są co prawda dość strome i kręte, ale wysiłek na pewno zostanie nam wynagrodzony pięknymi widokami na trasie. To właśnie odcinek pomiędzy Østerbø, a Vassbygdi jest uznawany za najbardziej dziką i malowniczą część doliny. 


mglisty poranek w Aurlandsdalen
foto: wikimedia.org

Jednak nie trzeba decydować się od razu na przejście całej doliny. Można wybrać jeden z odcinków, którym jesteśmy najbardziej zainteresowani. Jeśli nie lubi się samodzielnego planowania trasy istnieje możliwość zamówienia sobie wycieczki z przewodnikiem. Ciekawym pomysłem na jednodniową wyprawę jest przemierzenie Bjørnestigen. Znów trzeba się trochę powspinać ponieważ droga prowadzi na wzniesienie znajdujące się ponad 1000 m.n.p.m, ale fantastyczny widok, który rozciąga się nad doliną jest tego zdecydowanie wart. Ponieważ trasa miejscami jest dosyć stroma, na trudniejszych odcinkach trasy zamontowano łańcuchy, których można się trzymać przemierzając szlak. Wędrując po Aurlandsdalen warto również zobaczyć Vetlahelvete. Jest to największy kocioł erozyjny w tym miejscu. Można tutaj dość wybierając ścieżkę wzdłuż rzeki Aurlandselvi. 


widok na dolinę z Bjørnestigen
foto: wikimedia..org 

Przeciętny czas, który należy poświęcić na wędrówkę po najniższej części doliny to około 6-7 godzin. Szlaki z większymi górskimi przewyższeniami są nie tylko bardziej wymagające pod względem kondycyjnym, pochłaniają również więcej czasu. Punkty startowe wypraw wychodzących z Aurlandsdalen najczęściej wybierane przez turystów to: Finse, Geiteryggen, Stemmerdalen czy Osterbø. Na wycieczkę do najpiękniejszej norweskiej doliny najlepiej wybrać się między majem, a końcówką września. Natomiast górskie schroniska w Osterbø są czynne od końca maja do początku października. 



Jak wiadomo, pogoda w górskich obszarach zmienia się bardzo szybko. Den Norske Turistforening zamieścił na swoich stronach przydatną listę rzeczy, które należy wziąć ze sobą na szlak. Można się z nią zapoznać tutaj .





źródło: turistforeningen.no, ut.no, visitnorway.com 
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - Frode Inge Helland - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok