Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Namioty na cmentarzu

klaudia@mojanorwegia.pl

31 lipca 2015 11:56

Udostępnij
na Facebooku
8
Namioty na cmentarzu


Rozkładają namioty na cmentarzach, kąpią się na stacji Statoil i załatwiają swoje potrzeby na terenie kościoła - oto jaki problem z turystami mają Lofoty.



Władze Lofotów mają problem z turystami rozbijającymi namioty na cmentarzach: nie tylko rozkładają namioty, lecz także korzystają z tamtejszego dostępu do wody. Goście zaczynają być dość kłopotliwi dla mieszkańców. Nie podoba się to również branży turystycznej.

Jednym z pomysłów na rozwiązanie sytuacji jest nałożenie podatku na turystów odwiedzających wyspy.

- Może być ciężko wprowadzić coś takiego w życie - twierdzi organizacja Innovasjon Norge.

 

Milion turystów

Około miliona turystów rocznie odwiedza archipelag. Jest to to ogromna liczba, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że na Lofotach mieszka zaledwie 24 tys. osób.

- Najwięcej turystów mamy co roku w okresie lipca. Wielu z nich powinno dzielić koszty utrzymania naszych wysp - mówi Elisabeth Dreyer, kierownik biura turystycznego Destinasjon Lofoten.

Podatek od turysty ma zostać przeznaczony na ochronę środowiska, sprzątanie, wywóz śmieci oraz zapewnienie większych i lepszej jakości pól namiotowych.

- Musimy doprowadzić do tego, by zniknęły namioty z cmentarzy - zapowiada Dreyer.


Lofoten

foto: wikipedia.org


Najtaniej

Anne-Jorid Gjertsen, kierownik rady parafialnej w Flakstad i Moskenes, miejscowości leżących w regionie Nordland, jest zdania, że za to mała ilość pól namiotowych i publicznych toalet skłania turystów do nocowania na cmentarzach.

- Cmentarze są zadbane, ładne i zielone. Jest tam również dostęp do czystej wody. Nie usprawiedliwia to jednak biwakowania w tych miejscach. Niektórzy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na terenie kościoła i cmentarza. To nie jest w porządku - mówi Gjertsen.

- Ludzie nocujący na cmentarzach są bezwstydni i nie mają respektu dla zmarłych - oburza się jeden z mieszkańców, Tore Holmen.

   

Turyści

foto: wikipedia.org


Co wolno?

Co o biwakowaniu mówią przepisy? Namiot można rozstawić najbliżej 150 metrów od zabudowań. Może on stać w jednym miejscu przez maksymalnie dwa dni, a w przypadku dłuższego pobytu trzeba zapytać właściciela działki o pozwolenie.

  


Źródła: nettavisen.no, nrk.no
Zdjęcie frontowe: MN

 

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Krystian Kozyra

01-08-2015 11:54

Łoj tam - wielkie mecyje. Turystyka Norwegów w erze nowożytnej tez zaczęła się od ich wycieczki do klasztoru Lindisfarne (G,gdzie tez sie rozbili.Przy okazji klasztor też.

Dorota Hansen

31-07-2015 14:12

Namioty na cmentarzu?

W Polsce bylaby afera na miare krajowa, a winni zostaliby wyslani na egzorcyzmy. Winni musieliby rowniez placic wysokie kary pieniezne na konto ksiadza dobrodzieja.
Namioty zaklocalyby bowiem intratny interes pochowkowy.

Petunia bowiem nie smierdzi, nawet na cmentarzu.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok