Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Miasta nad wielką wodą – Gjøvik i Hamar

Marysia Duszyńska

18 października 2014 07:50

Udostępnij
na Facebooku
Miasta nad wielką wodą – Gjøvik i Hamar

Na południe od Lillehammer znajduje się Mjøsa – największe jezioro w Norwegii, którego powierzchnia przekracza 360 km². Na kąpiel jest już za zimno, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić dwa miasta położone po dwóch stronach Mjøsa – Gjøvik i Hamar.

Na zachodnim brzegu jeziora leży Gjøvik, które liczy niecałe 20 tys. mieszkańców. Miasto powstało wokół założonej w 1807 roku huty szkła (działającej do dziś). W 1994 roku było jednym z miast-gospodarzy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich z racji niedalekiego położenia od Lillehammer. Gjøvik może się pochwalić największą halą sportową wykutą w skale i najstarszym wciąż działającym parowcem.

Gjovik
Panorama Gjøvik, commons.wikimedia.org

Po drugiej stronie Mjøsa znajduje się Hamar - stolica regionu Hedmark. Miasto również gościło sportowców w czasie igrzysk - po olimpiadzie pozostały hale sportowe, w tym jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Norwegii, czyli Vikingskipet - hala w kształcie odwróconej łodzi wikingów. Odbywały się tam zawody w łyżwiarstwie szybkim. Hamar było w średniowieczu prężnym biskupstwem i jednym z pięciu największych miast Norwegii. Po reformacji podupadło jednak i straciło prawa miejskie. Dopiero na początku XX wieku na powrót stało się centrum handlowo-administracyjnym. 

Hamar
Panorama Hamar, wikipedia.org


Na łyżwy 

Będąc w Gjøvik, warto zobaczyć Olympiske Fjellhall, czyli salę sportową wykutą we wnętrzu góry. Jest to ewenement na skalę światową i jedna z największych atrakcji turystycznych w okolicy. Za niewielką opłatą można zwiedzić wystawy poświęcone słynnym norweskim igrzyskom oraz największą w kraju kolekcję rytów naskalnych. Dla chętnych istnieje opcja wypożyczenia łyżew i skorzystania z olimpijskiego lodowiska! Można też wybrać się na pływalnię lub ściankę wspinaczkową. 

Gjovi, Olimpiske Fjellhall
commons.wikimedia.org

150 lat na wodzie 

W sezonie letnim z Gjøvik codziennie wypływa wycieczkowy statek parowy DS Skibladner. Nie jest w tym nic niezwykłego poza jednym faktem: parowiec ten odbywa takie rejsy niemal nieprzerwanie od 1856 roku! Jest to najstarszy użytkowany parowiec na świecie. Całodzienny rejs obejmuje trasę z Gjøvik do Lillehammer lub Eidsvoll. Jednak nie musimy się martwić, że trzeba będzie czekać aż do lata. Jesienią i wiosną statek można wyczarterować lub wynająć. 

Gjovik
DS Skibladner, commons.wikimedia.org

Średniowieczny świat 

Po drugiej stronie jeziora leży na półwyspie Domkirkeodden miasteczko Hamar. Tutaj możemy zwiedzić Hedmarksmuseet, gdzie poznamy historię regionu. Ponieważ muzea historyczne odstraszają wielu turystów, trzeba podkreślić, że nikt nie powinien się tu nudzić. W Hedmarksmuseet można obejrzeć niezwykłe zabytki, na przykład ruiny średniowiecznej katedry, pozostałości po pałacu biskupim z XIII wieku, największy w Norwegii ogród ziołowy oraz rozrzucone wzdłuż brzegu jeziora aż do półwyspu Martodden historyczne domy i budynki gospodarcze, sprowadzone z całego regionu. Zasoby muzeum są imponujące i przypominają o czasach średniowiecznej świetności miasta. 

Hamar
Zamek biskupi w Hedmarksmuseet, wikipedia.org

Spojrzeć z góry 

Poza ciekawymi miejscami historycznymi i sportowymi, okolice jeziora Mjøsa, to również piękne krajobrazy. Jezioro jest zbyt rozległe, by można je było zobaczyć w całości, chyba że z samolotu. Można jednak zobaczyć jego część, co również robi wrażenie. Bardzo dobrym punktem widokowym jest Bergstoppen (435 m n.p.m.), które znajduje się na północny zachód od centrum Gjøvik. Dostaniemy się tam czerwonym szlakiem z Øverby. Na południe od miasta jest jeszcze jeden punkt widokowy, czyli Østbyhøgda. Widok na jezioro można podziwiać z licznych ławek, a z tablic informacyjnych dowiemy się, co dokładnie widzimy. 

Mjøsa
Jezioro Mjøsa, commons.wikimedia.org

Na obrzeżach Hamar również znajduje się jeszcze jedno miejsce warte zainteresowania. Jest to rezerwat ptaków Åkersvika. Możemy skorzystać tutaj z dwóch wież obserwacyjnych. 

Hamar, Åkersvika
Åkersvika, wikipedia.org

Przeróżne piękne i ciekawe miejsca wokół Mjøsa sprawią, że nie dosięgnie nas nuda. Nabrzeże jest niezwykle długie i zapewnia rozmaite widoki oraz atrakcje - od muzeów, zabytków i obiektów sportowych po wspaniałe trasy turystyczne i rejsy. W zależności od preferencji, możemy wybrać te opcje, które najbardziej nam odpowiadają. W dodatku jest to tylko 1,5 godziny jazdy z Oslo! To jak - przyjedziecie nad jezioro Mjøsa? 

Mjøsa
commons.wikimedia.org


Gjøvik Olympiske Fjellhall


Heimdalsgate 2 N-2821 Gjøvik

www.fjelhallen.no
Godziny otwarcia:
Pon., wt., czw. 16.00-21.00
Śr. i pt 11.00-21.00
Weekendy 10.00-16.00
Basen:
Pon., wt. 16.00-21.00
Śr. 07.00-08.30 i 11.00-21.00
Pt 11.00-21.00
Weekendy 10.00-16.00

Ceny biletów:
Zwiedzanie - 20 NOK

DS Skibladner


Jernbane gate 2 2821 Gjøvik

www.skiblander.no
Godziny rejsów z Gjøvik (26.06-18.08):
Lillehammer (wt, czw, sb): 09.30
Eidsvoll (śr, pt, nd): 09.30.

Pełen rozkład rejsów i ceny biletów na stronie internetowej.

Hedmarksmuseet


Strandvegen 100 2315 Hamar

www.hedmarksmuseet.no
Późną jesienią i zimą muzeum otwierane dla grup na życzenie (tel. +47 62 54 27 00 lub e-mail post@domkirkeodden.no)

Ceny biletów:
Dorośli - 100 NOK
Seniorzy i studenci - 70 NOK
Dzieci od 6 do 17 lat - 50 NOK
Dzieci poniżej 6 lat - za darmo
Rodzina (rodzice + max. 5 dzieci) - 250 NOK

Skansen otwarty jest cały rok i wstęp jest darmowy.

Zdjęcie frontowe: commons.wikimedia.org - Mahlum - public domain




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok