Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Każdy nazywa ją inaczej… i wszyscy mają rację. Norweska wyspa o czterech nazwach

klaudia@mojanorwegia.pl

30 września 2016 13:09

Udostępnij
na Facebooku
Każdy nazywa ją inaczej… i wszyscy mają rację. Norweska wyspa o czterech nazwach

Wyspa o czterech nazwach wikimedia.org - Eirik Solheim - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

W regionie Sunnmøre na północ od Ålesund znajduje się malutka wyspa. Mieszka tam zaledwie 500 osób. Co jest w niej wyjątkowego? Mieszkańcy określają ją czterema różnymi nazwami i… wszystkie są prawidłowe.
Według oficjalnych dokumentów wyspa ma dwie nazwy: Flemsøya i Skuløya. Na mapach widnieją obie, podzielone ukośnikiem. Jednak nikt nie używa obu nazw naraz, chyba że dla żartów, żeby zmylić zamiejscowych.

Dodatkowo młodzież określa wyspę inaczej niż na mapach. Większość z nich twierdzi, ze mieszka na wyspie Longva, chociaż niektórzy jeszcze nazywają tę wyspę Nordøy.

Co więcej, wśród mieszkańców krąży jeszcze piąta nazwa: Skråstrekøya – „Wyspa Ukośnik‟.

Dlaczego nie ma jednej nazwy?

Nazwa Flemsøya pochodzi od gospodarstwa Flem, które było jednym z ważniejszych portów rybackich w kraju. Natomiast nazwa Skuløya wzięła się od okolicznego wzgórza Skul, które było punktem charakterystycznym dla żeglarzy.

W okolicach 1920 roku mieszkańcy musieli wybrać tylko jedną nazwę, ponieważ… potrzebowali odpowiedniego adresu pocztowego. Głosowanie podzieliło społeczność. W ramach kompromisu postanowiono, że wyspa będzie mieć obie nazwy.

Obecnie mieszkańcy najczęściej nazywają wyspę Longva, chociaż to nie jest prawidłowa nazwa, ponieważ tak nazwano oficjalnie jedynie jej część.

Na razie nic się nie zmieni

– Tak długo, jak nazwy Flemsøya i Skuløya są stosowane w codziennym języku, to nie można zmienić nazwy wyspy na Longva – mówi Ingvil Nordland z norweskiej Rady Językowej (Språkrådet).

Według przepisów, mieszkańcy sami muszą zgłosić chęć zmiany nazwy wyspy. Na razie się jednak na to nie zanosi.

Jak wyjaśnia Anne Svanevik z Kartverket (oficjalnej instytucji państwowej zajmującej się tworzeniem mapy Norwegii), w prawie nie ma żadnych wzmianek, które by zakazywały nazywania tej samej miejscowości/obiektu więcej niż jedną nazwą.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok