Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

Epoka wikingów na wyciągnięcie dłoni

marysia@mojanorwegia.pl

28 lutego 2015 08:00

Udostępnij
na Facebooku
13
Epoka wikingów na wyciągnięcie dłoni


Nie trzeba być miłośnikiem wikingów, żeby w tych miejscach nie tylko świetnie się bawić, ale także poszerzyć swoją wiedzę. To nie są tylko zwykłe muzea...

Muzeum Okrętów Wikingów, Oslo


Jeżeli ktoś chociaż w najmniejszym stopniu interesuje się historią wikingów, to musi odwiedzić to miejsce. Znajdują się tam dwa najlepiej zachowane, drewniane okręty, obie datowane na IX wiek! Wystawę dopełniają mniejsze statki, sanie, pięknie ozdobione wozy oraz cała masa narzędzi, uprzęży, tkanin i przedmiotów codziennego użytku. 

Muzeum Okrętów Wikingów
fot. flickr.com/Steve Cadman

Muzeum jest otwarte codziennie od 11.00 do 16.00. Wstęp kosztuje 80 koron w przypadku dorosłych, natomiast dzieci i młodzież poniżej 18 lat zwiedza za darmo! 

Muzeum Okrętów Wikingów
fot. wikimedia.org

Muzeum Wikingów Lofotr, Borg 


Tutaj zobaczymy najwiękdzy dom wikingów, jaki kiedykolwiek znaleziono. Przypuszcza się, że należał on do jednego z wodzów. W tym miejscu posłuchamy historii o chwale i bogactwie, dołączymy do uczty, podczas której usługiwać nam będzie sam gospodarz, jego żona oraz... ich niewolnicy. W lecie można także wybrać się na krótki rejs łodzią wikingów, spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy w rzucaniu toporem. 

muzeum wikingów, lofoty
fot. wikipedia.org

W okresie między lutym a kwietniem muzeum jest otwarte w środy i soboty między godziną 12.00 a 15.00. Od maja możemy przybyć tutaj każdego dnia w godzinach 10.00-17.00. Ceny wstępu to 140-160 koron za osobę dorosłą i 70-80 koron za dziecko. 

Muzeum Wikingów Lofotr
fot. wikipedia.org

Karmøy Kulturopplevelser, Avaldsnes 


Po bitwie nad Hafrsfjord w 872 roku Harald Złotowłosy ustanowił pierwszy tron władców Norwegii w Avaldsnes. Teraz możemy podążyć jego śladami i odkryć bogatą historię wikingów tych terenów, odwiedzając niezwykłe, rozległe muzeum Karmøy Kulturopplevelser. W jego skład wchodzi obszar osad wikingów z ogrodami, wystawa historyczna, kościół Olafa i wiele innych, ciekawych elementów. 

Avaldsnes
fot. wikipedia.org

Części muzeum są otwarte w różnych godzinach, warto więc wcześniej zaplanować wycieczkę. Szczegóły godzin otwarcia i opłat znajdziemy na stronie internetowej

Olavskirke
fot. wikimedia.org

Narodowe Centrum Kultury Stiklestad, Verdal 


Stiklestad to pole walki, na którym poległ król Olav Haraldsson w 1030 roku, dziś znany jako w Norwegii jako Święty Olav. Ta bytwa reprezentuje dzisiaj wprowadzenie chrześcijaństwa do Norwegii. Tym samym Stiklestad stało się symbolem zarówno chrześcijaństwa, jak i królowania. Będąc w Stiklestad mamy możliwość odbycia swoistej historycznej trasy przełomu tysiącleci. Co nam oferuje to miejsce? Odwiedziny w średniowiecznej farmie Stiklastadir, wystawy, Muzeum Ludowe i wiele innych. 

Stiklestad
fot. wikipedia.org

Wszystkie szczegóły dotyczące godzin otwarcia Centrum znajdziemy tutaj

Stiklestad
fot. wikipedia.org

Obozowisko wikingów w Gudvangen 


Niewielka wioska Gudvangen, mieszcząca się nad Nærøyfjord, może nas pozytywnie zaskoczyć. Znajduje się tam obozowisko wikingów, które w 2012 roku świętowało swoją 10. rocznicę. Zasmakujemy tutaj dawnej codzienności wikingów, obejrzymy, jak wytwarzane są tradycyjne rękodzieła, spróbujemy jedzenia i zobaczymy, jak wyglądało wnętrze namiotów wikingów. 

Gudvangen
fot. wikimedia.org

W zależności od tego, gdzie macie najbliżej, możecie zaplanować przyjemny weekend pod hasłem historii i kultury wikingów. To gdzie się wybierzecie? 


Źródła: tnp.no, visitnorway.com, khm.uio.no, lofotr.no, vikinggarden.no, stiklestad.no 
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Guerber, H. A. (Hélène Adeline) - public domain




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

03-03-2015 12:47

SENTEX napisał:
Nudy Nudy norweskie nudy

Joanna Kuchnicka

01-03-2015 12:55

SENTEX napisał:


A co do was ludzie zachwyceni skala przeciez to totalny koniec swiata gdyby nie ta kasa to juz dawno by mnie tu nie bylo dziwie sie wam
[/b]


Panie Sentex, rzeczywiscie skała może zachwycać, tak jak i drzewo, kwiat, zwierzę, woda, niebo itd itd itd. Może mi Pan przesłać zdjęcia krajobrazu który Pana zachwyca? Jestem naprawdę ciekawa poziomu pańskiej wrażliwości.
Druga rzecz czy naprawdę nie ma dla Pana innych możliwości? Może trzeba troszkę kasę odrzucić w kąt żeby cieszyć oko i duszę każdego dnia? Mieć mieszkanie nie za 4 mln a za 1.200 000 ale widok za oknem jaki się kocha. To ważne Panie Sentex dla dobrego samopoczucia.

Dorota Hansen

01-03-2015 11:20

Crow napisał:
E tam ................. te wszyskie "piekne" widoki w N to "oppskryt". Ustawiaja hologramy w tle bo maja na to pieniadze. Kraina uludy.

W Polsce sa za to niezapomniane widoki. Taki Slask np ! Przecudne formy hald weglowych w polaczeniu z cudownym zapachem palonego wegla .............. cudo ! Architektoniczne perelki w postaci szybow kopalnianych, a w tle fabryczne bryly budynkow koksowni............czy moze byc cos piekniejszego?
No i igrajace w swietle zachodzacego slonca bogactwo kolorow tysiecy reklam, z ktorych kazda jest dzielem sztuki. Tu i tam, rozwalony worek smieci dodaje tylko uroku i stwarza wrazenie ze krajobraz robi sie jeszcze bardziej ciekawy.
Co tam Norwegia. Bzdura. Nic tu nie ma co mogloby wzruszyc prawdziwa polska dusze.


Unesco sie klania. Oni uwielbiaja hologramy jak i inne przeklamane widoki.
Kazdy lubi cos innego, jedni ciepla wodke, inni zimny cognac.....

Piekne hologramy norweskiej natury znalazly sie na liscie "verdensarv" UNESCO.
Ja polecam Vegaøyene znajdujace sie Nordland. Unikatowa przyroda i kolonia ærefugl ( edredon ). Naprawde warto sie tam wybrac.
Helleristningene w Alta tez znajduja sie na owej liscie, podobniez jak i Geirangerfjorden, miasteczko gornicze Røros czy zabudowa drewniana wzdluz nadbrzeza w Bergen.

Miejsc wartych zobaczenia w Norwegii jest bardzo duzo. Natura jest niepowtarzalna i widoki rowniez.
W moim regionie jest duzo skal z helleristningene, sa tez tereny pochowku z okresu vikingow ( gravhaug ).
Tak wiec miejsc na krotkie wycieczki jest sporo. Ja czesto odkrywam nowe miejsca ktore zachwycaja mnie swoja surowoscia i
pieknem.

dorota dorota

01-03-2015 09:14

SENTEX-ty poprostu nie wiesz o co Ci chodzi.Piszemy o widokach a nie o histori Norwegi.Mam od 30 lat przyjaciol w Szwecji i oni rowniez kazde wakacje spedzaja w Norwegi bo sa takie piekne widoki.Byles na drodze trolli na lofotach itd...mozna byloby wymieniac a Ty masz ograniczone myslenie , jestem pewna ze nikt tu na tym forum nie podziela Twego zdania.Bedac na lofotach spotkalam polakow w srednim wieku ktorzy pare lat zbierali na wycieczke wlasnie po Norwegi.Kazdemu sie podoba co innego ale piszac ze to sa nudy i nie ma nic interesujacego to naprawde jestes ograniczony

Dorota Hansen

28-02-2015 23:37

Janku,
Heniek Balejaz jest moim faworytem. Jak ty umiesz wyrazic piekno imion....

Jan .

28-02-2015 22:43

woodz napisał:
Norwegia nie miała króla o mianie Harald Zlotowlosy droga redakcjo. Jeśli juz to był Harald Pieknowlosy.

Się Piotrze czepiasz...
Wszyscy znają poziom żurnalistów MN, więc cieszyć się tylko, cieszyć, że to Harald Złotowłosy im wyszło, a nie na przykład Henryk Balejaż, Heniek Trwały, czy Henio Podbarwiany...

Piotr Wodz

28-02-2015 22:20

Norwegia nie miała króla o mianie Harald Zlotowlosy droga redakcjo. Jeśli juz to był Harald Pieknowlosy.

dorota dorota

28-02-2015 21:29

maszyny tam mialo byc

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok