Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

14
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Czas zdjąć opony z kolcami

Redakcja

25 kwietnia 2014 08:01

Udostępnij
na Facebooku
3
Czas zdjąć opony z kolcami

Do 28. kwietnia należy zdjąć opony z kolcami. Po tym terminie można będzie zapłacić mandat.


Tydzień po Lanym Poniedziałku

Dniem, do którego wolno jeździć na oponach z kolcami (rzecz jasna poza strefami, gdzie jest to zabronione na mocy odrębnych zakazów) jest zawsze pierwszy poniedziałek po Świętach Wielkiejnocy.

Może się to wydawać nieco dziwne, skoro Święta każdego roku wypadają w nieco innym czasie, ale nabiera sensu, kiedy przypomnimy sobie, że Norwegowie często spędzają przerwę świąteczną w górach, gdzie o tej porze roku jak najbardziej jeszcze leży śnieg.

Tak czy inaczej: jeśli po upływie tygodnia od Poniedziałku Wielkanocnego policja przyłapie kogoś na jeździe samochodem z założonymi oponami z kolcami (wyjąwszy sytuacje, kiedy będzie to uzasadnione - np. jeśli wybieramy się w rejony, gdzie drogi wciąż są zaśnieżone lub oblodzone), efektem będzie mandat.


 trafikk
 Fot. Miljøetaten/Flickr.com

 

Zdzieranie opon

Niektórzy kierowcy, którzy planują na kolejny sezon zimowy kupić nowe opony, mają w zwyczaju "dojeżdżanie" zimowych opon latem. Dotyczy to również opon z kolcami: po prostu wydłubują z nich kolce i ruszają na drogę.

Eksperci stanowczo odradzają takie praktyki. Mieszanka gumowa stosowana do produkcji opon zimowych nie jest przystosowana do temperatur panujących latem. Zachowuje się także gorzej na wilgotnej powierzchni.

Średnia droga hamowania od prędkości 100 km na godzinę do całkowitego zatrzymania pojazdu jest w przypadku opon zimowych używanych latem o 12,5 metra dłuższa, niż w przypadku opon letnich.


Źródło: DinSide

Zdjęcie nagłówkowe: Paul Williams/Flickr.com



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Co do tej stówki na blacie... no właśnie ciekawe gdzie hahahahaha

Brudny Harry

26-04-2014 00:44

"Eksperci stanowczo odradzają takie praktyki. Mieszanka gumowa stosowana do produkcji opon zimowych nie jest przystosowana do temperatur panujących latem. Zachowuje się także gorzej na wilgotnej powierzchni."

po pierwsze nie eksperci, a handlarze (wiadomo dlaczego tak mówią), po drugie w Norwegii nie ma tak wysokich temperatur aby opony zimowe pasły latem

"Średnia droga hamowania od prędkości 100 km na godzinę do całkowitego zatrzymania pojazdu jest w przypadku opon zimowych używanych latem o 12,5 metra dłuższa, niż w przypadku opon letnich."

dajcie mi w Norwegii takie drogi gdzie wolno gnać stówą, nie licząc tych pseudoautostrad na których pojawiam się raz na kilka lat

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok