Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Złomowanie auta w Norwegii: kiedy, gdzie, za ile

Piotr Szatkowski

24 lutego 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Złomowanie auta w Norwegii: kiedy, gdzie, za ile

Ruch samochodowy Bent Sigmund Olsen CC 2.0/Flickr

Wielu czytelników na forum zadaje pytania dotyczące legalnego złomowania pojazdów. Norweskie przepisy w tej kwestii są dość precyzyjne i co ważniejsze – dają możliwość zaoszczędzenia nawet 6 tysięcy koron. Niektórzy pytają, czy można też złomować pojazd zarejestrowany w Polsce. Jak to więc jest z tym złomowaniem?
Złomowanie samochodów to kwestia, z którą boryka się wielu Polaków mieszkających w Norwegii. Jak podaje Skatteetaten (norweski urząd podatkowy), w zeszłym roku zezłomowano blisko 140 tys. pojazdów. Mimo tego wciąż wiele osób zastanawia się, w jaki sposób należy to wykonać, by nie złamać prawa.

Na początku należy rozróżnić dwie sytuacje. Pierwszą z nich jest pozbycie się samochodu rejestrowanego w Norwegii, drugą zaś złomowanie auta „na polskich blachach”. Różnice w procedurach są na szczęście stosunkowo niewielkie.

Złomowanie norweskiego pojazdu


1) Kiedy zezłomować?
Jeżeli stwierdzimy, że nasz samochód jest już niezdolny do użytkowania bądź uznamy, że nie ma szans na odsprzedanie go w rozsądnej cenie, warto pomyśleć o zezłomowaniu. Można jednak dobrać na tę decyzję odpowiednią porę tak, by przy okazji móc zaoszczędzić nieco pieniędzy. Norweskie prawo wyróżnia 3 okresy złomowania pojazdów:
– Od 1 stycznia do 20 marca,
– od 21 marca do 30 czerwca,
– od 30 czerwca do końca roku kalendarzowego.

Od dnia zezłomowania pojazdu zależy wysokość tzw. årsavgift. To rodzaj podatku od posiadanego auta, który należy opłacać w każdym roku podatkowym. Terminem uiszczenia opłaty jest 20 marca danego roku kalendarzowego. Obecne stawki tego podatku wynoszą (dla pojazdów lżejszych niż 7,5 tony):
– 2 820 koron za samochód osobowy,
– 3 290 koron za samochód w dieslu bez fabrycznie zamontowanego filtra cząstek stałych,
– 1 960 koron za motocykl,
– 455 koron za samochód elektryczny.
Gra toczy się właśnie o zwrot tych kwot za rok, w którym złomujemy pojazd. Jeśli uczynimy to w pierwszym terminie (to znaczy do 20 marca), państwo norweskie zwalnia nas całkowicie z obowiązku opłacenia tego podatku. Jeżeli opłaciliśmy już årsavgift za cały rok przed złomowaniem, przysługuje nam prawo do zwrotu pieniędzy.
Właściciel pojazdu może także oczekiwać zwrotu połowy podatku, jeśli zezłomuje pojazd w drugim okresie, a więc do 30 czerwca. Po tej dacie nie przysługuje nam niestety żadna ulga.

2) Kaucja zwrotna
Nawet jeśli nie zdążyliśmy przed 30 czerwca z zezłomowaniem naszego auta, wciąż możemy odzyskać nieco pieniędzy. Za każdy pojazd zezłomowany w autoryzowanym przez państwo punkcie, otrzymujemy kaucję zwrotną. W 2017 roku jej wysokość wynosi 3 000 koron.

3) Gdzie złomować pojazd?
Państwo norweskie publikuje listę ponad 100 autoryzowanych złomowisk na terenie całego kraju. Skorzystanie z ich usług gwarantuje nam odzyskanie kaucji i brak problemów natury prawnej. W niektórych przypadkach możemy także uzyskać nieco pieniędzy od właściciela takiego zakładu, np. za części auta, które można ponownie wykorzystać. To jednak zależy wyłącznie od naszych indywidualnych ustaleń z przedsiębiorcą.

4) O czym pamiętać?
Przede wszystkim należy ze sobą mieć niezbędne dokumenty – dowód rejestracji pojazdu, potwierdzenie ubezpieczenia auta. Dobrze jest mieć przy sobie także dowód osobisty i numer konta, na który ma zostać przelana kaucja (trwa to zazwyczaj 2-3 tygodnie).

Należy także pamiętać o odkręceniu tablic rejestracyjnych – można to uczynić już na złomowisku. Firma, w której złomujemy pojazd, może także za nas zająć się odesłaniem tablic do odpowiedniego urzędu. Jeśli zrobiliśmy to samodzielnie przed zezłomowaniem, powinniśmy posiadać pokwitowanie wyrejestrowania auta.

Z wnętrza samochodu powinniśmy uprzątnąć śmieci i luźno leżące przedmioty.

Złomowanie polskiego pojazdu

Zapytaliśmy urząd podatkowy (Skatteetaten) o złomowanie w Norwegii pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Taka operacja jest możliwa i dozwolona przez norweskie prawo. W tym celu także wybieramy się do jednego z autoryzowanych złomowisk. Nie otrzymamy jednak kaucji zwrotnej, nie obowiązują nas również wcześniej opisane terminy zwrotu podatku, który nie dotyczy aut zarejestrowanych za granicą. W przeciwieństwie do złomowania norweskiego pojazdu, powinniśmy liczyć się z niewielką opłatą, z reguły sięgającą ok. 1000 koron. Pamiętajmy na koniec o wzięciu potwierdzenia zezłomowania. Dokument ten należy na własny koszt przetłumaczyć. Ostatnim etapem jest poinformowanie o zezłomowaniu wydziału komunikacji w powiecie zarejestrowania pojazdu w Polsce oraz naszego ubezpieczyciela.

Złomowanie norweskiego pojazdu za granicą

Istnieje także możliwość zezłomowania norweskiego pojazdu w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W tym przypadku możemy również liczyć na otrzymanie kaucji, wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja zezłomowania, którą trzeba będzie przetłumaczyć. W przypadku złomowania w Polsce ważne jest, żeby stacja demontażu aut lub składowania była legalna, czyli posiadała zezwolenie marszałka województwa. Warto uprzednio skontaktować się ze Skatteetaten, by indywidualnie ustalić plan działania.

Źródło: Skatteetaten
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

02-10-2019 21:44

kamilwiking napisał:
gdzie można złomować samochód osobowy w Oslo i ile płacą
www.tomwil.no/vrakbil.aspx

kamil perła

02-10-2019 13:07

gdzie można złomować samochód osobowy w Oslo i ile płacą

Bogdan M

18-12-2018 21:01

Czy można zezłomować Norweski samochód w Polsce.Mam problem

Ilona B

02-03-2017 21:08

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok