Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Superszybka kolej przyszłości także w Polsce? Nasi inżynierowie w finale konkursu na prototyp Hyperloop

Monika Pianowska

31 maja 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Superszybka kolej przyszłości także w Polsce? Nasi inżynierowie w finale konkursu na prototyp Hyperloop

W skład zespołu Hyper Poland University Team wchodzi 25 młodych inżynierów. hyperpoland.com

Wiosną studenci z Polski i ich projekt Hyper Poland dostali się do ostatniego etapu konkursu Elona Muska na stworzenie prototypu pierwszej kapsuły szybkich prędkości. Gdyby udało im się wygrać, to na podstawie polskiego projektu zbudowano by docelowy model Hyperloop, w założeniu mogący poruszać się nawet 1200 km/h.
Pomysłodawca „piątego środka transportu” wyobraża go sobie jako łączący niskie koszty poruszania się po drodze i szybkość, z jaką przemieszczają się samoloty. Według koordynatora projektu Hyper Poland, Pawła Radziszewskiego, w Polsce dzięki nowoczesnej kapsule udałoby się dostać z Krakowa do Katowic nawet w 10 minut.

Polski przepis na transport przyszłości

Hyper Poland University Team tworzy 25 studentów z politechnik Warszawskiej i Wrocławskiej. Ich projekt zakłada zbudowanie kapsuły o długości 4 metrów oraz po metrze szerokości i wysokości. Kształtem ma przypominać nowoczesne pociągi dużych prędkości i rozpędzić do 430 km/h.
To istotna kwestia, ponieważ konkurs wygra zespół, którego kapsuła osiągnie najlepszy wynik w prędkości. Finał rozstrzygnie się 31 sierpnia pod Los Angeles, gdzie organizator Elon Musk wraz ze swoją firmą SpaceX skonstruował 1,5-kilometrowy tor testowy. 

W ostatnim etapie konkursu zmierzy się 26 drużyn z całego świata.

Budowa projektu wymaga sporych nakładów finansowych

Zgodnie z szacunkami polskiego zespołu inżynierów do stworzenia w pełni funkcjonalnego prototypu wraz z zaawansowaną elektroniką i systemem lewitacji magnetycznej wystarczy 310 tys. złotych. 

Dzięki akcji crowfundingowej polskiej drużynie udało się uzbierać na budowę Hyperloopa prawie 185 tys. złotych. Projekt młodych inżynierów wesprą finansowo także Politechnika Warszawska oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – partner strategiczny zespołu.
Wizualizacja kapsuły Hyperpoland.
Wizualizacja kapsuły Hyperpoland. hyperpoland.com

Hyperloop kusi przyszłych inwestorów

Przypomnijmy, że technologia Hyperloop opiera się hermetycznie szczelnych kapsułach poruszających się w tubie z ciśnieniem takim jak to na Marsie. Zmniejszy to opór powietrza, a co za tym idzie, pozwoli osiągnąć dużą prędkość przy niskim zużyciu mocy.

Ponadto Hyperloop ma umożliwić sporą oszczędność czasu, ponieważ poruszanie się nim nie zakłada odpraw, jak w przypadku transportu lotniczego, a stacje mogłyby być umieszczone w wygodniejszych punktach miasta niż lotniska, czyli np. w centrum.
Prezentacja projektu stacji kolei Hyperloop.
Prezentacja projektu stacji kolei Hyperloop. hyperpoland.com
Wprowadzeniem nowoczesnych kapsuł jest już zainteresowana Norwegia, o czym wspominaliśmy niedawno na naszym portalu. Norweska Partia Zielonych (MDG) chciałaby koleją pneumatyczną połączyć Oslo i Kopenhagę. Taka podróż między miastami oddalonymi od siebie o niespełna 500 km zajęłaby ok. pół godziny. 

W Polskich warunkach z kolei z Gdańska do Zakopanego udałoby się dotrzeć nawet w nieco ponad 40 minut.
Źródła: hyperpoland.com, radiogdansk.pl, wyborcza.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok