Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Sprowadzanie samochodu do Norwegii cz. 2

Klaudia Synak

29 września 2014 20:00

Udostępnij
na Facebooku
6
Sprowadzanie samochodu do Norwegii cz. 2


Poniżej przedstawiamy informacje na temat tego jak importować samochód do Norwegii na stałe.




Importowanie samochodu wiąże się z wieloma procedurami w Tollvesenet (Urzędzie Celnym) i w Statens Vegvesen (Państwowoym Zarządzie Dróg). W artykule przedstawiamy informacje co i gdzie mamy zrobić, jeśli chcemy importować samochód do Norwegii.

Przed importem


Najlepiej skontaktować się ze Statens Vegvesen (nor. Państwowy Zarząd Dróg) w celu sprawdzenia wymagań technicznych pojazdu, który chcemy sprowadzić do Norwegii.

Należy również skontaktować się z władzami kraju z którego importujemy samochód w celu sprawdzenia:

- czy istnieją ograniczenia dot. eksportu lub pozwolenia;

- czy samochód ma ważną rejestrację i ubezpieczenie umożliwiające podróż do/ po Norwegii.

zaparkowane samochody

pixabay.com

Na norweskiej granicy


Znajdź obsługiwane przejście graniczne.

Zarejestruj się w czerwonej strefie przejścia granicznego. Jeśli Urząd Celny za granicą nie wydał dokumentów tranzytowych, Tollvesenet na granicy je wyda. W dokumentach tranzytowych, które otrzymamy znajdują się informacje na temat miejsca oclenia do którego musimy się zgłosić (bestemmelsestollstedet).
 
Jeśli chcesz opłacić podatek VAT (merverdiavgift) na granicy, musisz sprawdzić czy jest taka możliwość bezpośrednio w miejscu granicznym z którego chcesz skorzystać.

Lista przejść granicznych

Oclenie (Fortolling)


Gdy chcemy importować samochód, obowiązuje nas opłata podatku VAT oraz ewentualny podatek za klimatyzację w samochodzie (avgift for klimagass). Nazywa się to ocleniem (fortolling), mimo że płacimy jedynie podatek VAT i podatek za klimatyzację. W ciągu 1-3 dni musimy zgłosić się w bestemmelsestollstedet (wymienionym w dokumentach tranzytowych). Gdy tego nie zrobimy, Urząd Celny ma prawo nałożyć na nas dodatkowe podatki.

Musimy mieć ze sobą następujące dokumenty:

- dokumenty tranzytowe (transitteringsdokumentet)

- fakturę lub umowę kupna, która przedstawia rzeczywistą cenę zakupu pojazdu i ewentualną fakturę przewozową i dokumentację o innych wydatkach, które są poniesione przed przekroczeniem norweskiej granicy (np. ubezpieczenie lub przewóz). Jeśli kupiliśmy używane auto, możemy zabrać ze sobą dokumenty przedstawiające uaktualnioną cenę samochodu z kraju jego pochodzenia;

- oryginalne dokumenty rejestracyjne lub certyfikat zgodności (Samsvarssertifikat -COC). Podczas importu nowego pojazdu certyfikat zgodności pozwala na zapłacenie podatku VAT i engangsavgift (opłata podobna do akcyzy nałożonej przez Urząd Celny).


tymczasowa tablica rejestracyjna

Tymczasowa tablica

commons.wikimedia.org

Możemy korzystać z samochodu mającego zagraniczne tablice przez maksymalnie 30 dni od momentu oclenia samochodu w punkcie celnym. 

Data oclenia pojazdu znajduje się na karcie rejestracyjnej (blankiet
NA-0221). Blankiet wydawany jest w związku z ocleniem. Blankiet musimy mieć ze sobą w pojeździe aby móc go okazać podczas ewentualnej kontroli.

Wymogiem jest, aby zagraniczna rejestracja samochodu była ważna oraz aby pojazd miał ważne ubezpieczenie przez cały okres korzystania. Właściciel pojazdu jest odpowiedzialny za ubezpieczenie i rejestrację.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy rejestracja jest ważna, możemy skontaktować się ze Statens Vegvesen lub odpowiednimi władzami za granicą. Powinniśmy wyjaśnić sprawę zanim będziemy korzystać z pojazdu w Norwegii.

Gdy nasz samochód nie posiada ważnej rejestracji, możemy kupić dagsprøvekjennemerker (czerwone tablice tymczasowe) w Statens Vegvesen trafikkstasjon.

Lista trafikkstasjoner

Zarejestrowanie używanego pojazdu w Statens Vegvesen


Wszystkie używane samochody, które są sprowadzane do Norwegii muszą zostać zarejestrowane w Statens Vegvesen. Oznacza to, że pojazd musi być skontrolowany w jednym z trafikkstasjon. Należy to zrobić zanim Tollvesenet wyliczy engangsavgift oraz vrakpantavgift. Merverdiavgift (podatek VAT) musi być opłacony w Urzędzie Celnym przed rejestracją używanego pojazdu.

kredyt samochodowy w Norwegii
reklama

Engangsavgift w Tollvesenet


Po tym jak już zarejestrowaliśmy nasze auto w trafikkstasjon, musimy udać się do najbliższego Urzędu Celnego aby opłacić engangsavgift i vrakpantavgift.

Vrakpantavgift w 2014 roku wynosi 2 400 koron.

Gdy Urząd Celny zarejestruje opłatę, zostaną wprowadzone  potrzebne atesty do blankietu NA-0221. Blankiet NA-0221 musimy zabrać ze sobą gdy będziemy szli zarejestrować pojazd w Państwowym Zarządzie Dróg.

Rejestracja pojazdu w Statens Vegvesen


Samochód możemy zarejestrować w jednej z trafikkstasjon lub w Autoregu do którego dostęp mają wybrani dilerzy samochodowi. W większości trafikkstasjon musimy umówić się na konkretny termin gdy chcemy zarejestrować pojazd.

Oprócz karty rejestracyjnej (NA-0221) musimy zabrać ze sobą następujące dokumenty:
- zagraniczną kartę rejestracyjną;

- dokument potwierdzający tożsamość (prawo jazdy/ paszport lub inny dokument mający zdjęcie, imię i nazwisko oraz
fødselsnummer);

- ubezpieczenie samochodu.


Po zarejestrowaniu w Statens Vegvesen otrzymujemy tymczasową kartę pojazdu. Właściwą kartę pojazdu (2 części) Statens Vegvesen wysyła pocztą. Nie wolno wyjeżdżać za granicę z tymczasową kartą.

Gdy mamy samochód z zagraniczną rejestracją, powinniśmy zarejestrować nasz samochód przed zmianą tablic na norweskie. Jeśli zrobiliśmy to przed rejestracją, powinniśmy mieć dokumentację.

Podatek roczny (årsavgift)


Po rejestracji otrzymamy wezwanie od Tollvesenet do uiszczenia podatku rocznego. Opłatę trzeba zrobić do ok. 3 tygodni od otrzymania wezwania.

 

Ważny link - kalkulator podatku, który zapłacimy za import samochodu
 
Czytaj też: SPROWADZANIE WŁASNEGO SAMOCHODU DO NORWEGII, CZ. 1
 
 

Źródło: toll.no, vegvesen.no

Zdjęcie źródłowe: fotolia - royalty free


ubezpieczenie samochodu w Norwegii
 


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jon Doe

03-10-2014 10:41

czesio2009 napisał:
Lindemans napisał:
wojt66 napisał:
W norowni samochod nadal jest towarem luksusowym tak jak u nas w komunie bylo a np. wlasny garaz dla samochodu to juz zupelnie totalny luksus.

Padlam


no proszę...właśnie sie dowiediałem że żyję w totalnym luksusie...



Ja jestem potrojnie luksusowy

Anna Bak

03-10-2014 08:39

wojt66 napisał:
W norowni samochod nadal jest towarem luksusowym tak jak u nas w komunie bylo a np. wlasny garaz dla samochodu to juz zupelnie totalny luksus.

Padlam

Waldek Nowak

03-10-2014 07:59

W norowni samochod nadal jest towarem luksusowym tak jak u nas w komunie bylo a np. wlasny garaz dla samochodu to juz zupelnie totalny luksus.

maria vernersen

03-10-2014 07:54

Nieoplacalne, bez sensu; wyliczyli nam taka oplate za nissana x-trail, ze zrezygnowaliśmy :-o

Kuba Buba

02-10-2014 22:59

a na zdjęciu tablica z przyczepki

zaskar bygg

02-10-2014 20:23

ogolnie aut starszych niz 3-4 lata nie warto sprowadzac bo oplaty sa wieksze niz wartosc calego biznesu

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok