Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Transport i komunikacja

Przeprowadzasz się Norwegii i chcesz zabrać ze sobą swój samochód? Poznaj z nami przepisy

Redakcja MN

15 sierpnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Przeprowadzasz się Norwegii i chcesz zabrać ze sobą swój samochód? Poznaj z nami przepisy

Polski samochód w Norwegii fotolia.com - royalty free

Import samochodu do innego kraju to długi i skomplikowany proces. Należy pamiętać o wielu dokumentach i terminach. Postaraliśmy się wyjaśnić kilka ważnych kwestii.
Do jakiej instytucji się zgłosić, jeśli chcemy sprowadzić samochód do Norwegii? Jakie dokumenty należy przygotować? Jaki jest czas oczekiwania na zarejestrowanie pojazdu w Norwegii? To tylko kilka pytań, jakie zadają sobie kierowcy, którzy chcą się przeprowadzić do Norwegii razem ze swoim autem.

Zanim sprowadzisz samochód

Zapytaliśmy norweski Państwowy Zarząd Dróg, Statens Vegvesen, o to, jakie warunki musi spełnić polski pojazd zanim go sprowadzimy do Norwegii. Dowiedzieliśmy się, że kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na kilka punktów w ustawie dot. korzystania z pojazdów zagranicznych, a więc przede wszystkim:

– Samochód musi być dopuszczony do jazdy w Polsce
– Auto musi mieć ważny dowód rejestracyjny
– Pojazd musi być odpowiednio oznaczony, tzn. musi mieć tablice rejestracyjne z oznaczonym krajem, w którym jest zarejestrowany
– Kierowca musi mieć w samochodzie oryginalną kartę pojazdu
– Samochód musi być ubezpieczony
– Kierowca musi mieć ważne polskie prawo jazdy

Większość procedur w Urzędzie Podatkowym...

Za wszystkie formalności dotyczące importu samochodu odpowiada norweski Urząd Podatkowy, Skattetaten.

Na stronie urzędu znajduje się specjalny kalkulator, który oblicza kwotę należną za import samochodu. Użytkownik musi wybrać rodzaj pojazdu i uzupełnić ankietę o podstawowe informacje dotyczące swojego samochodu, np. emisję CO2, wagę pojazdu i jego wartość. Te dane pomagają szczegółowo wyliczyć wysokość należnej opłaty.

… ale na początku należy rozliczyć się z Urzędem Celnym

Na samym początku należy jednak zgłosić się w czerwonej strefie na przejściu granicznym. Tam celnicy wydają specjalne dokumenty tranzytowe. W lokalnym urzędzie celnym należy opłacić podatek VAT od samochodu (merverdiavgift). Na uiszczenie opłaty kierowca ma maksymalnie 3 dni od zgłoszenia się na granicy. Można to zrobić kartą, gotówką lub czekiem. Listę urzędów celnych znajdziecie tutaj

W urzędzie celnym kierowca musi okazać dokumenty tranzytowe, które otrzymał na przejściu granicznym, umowę kupna samochodu i dokumenty rejestracyjne. Po dopełnieniu tych formalności urząd celny wydaje blankiet NA-0221.

… i z Państwowym Zarządem Dróg

Po ocleniu kierowca może korzystać z samochodu na polski tablicach jeszcze przez 30 dni, poruszając się z ważną kartą pojazdu oraz dokumentem potwierdzającym opłacenie podatku za samochód (blankiet NA-0221).

Jeśli samochód nie posiada COC czyli Certificate Of Conformity (dokument potwierdzający, że pojazd ma homologację zgodną z wytycznymi Komisji Europejskiej), musi zostać skontrolowany przez stację drogową (Trafikkstasjon). Statens Vegvesten zarządza 70 takimi stacjami, które można zlokalizować tutaj.

Na stacji należy okazać blankiet NA-0221. Po kontroli urzędnik wprowadzi do bazy dane techniczne pojazdu, które będą podstawą do wyliczenia podatku za samochód. Po zatwierdzeniu pojazdu trzeba zapłacić jednorazową opłatę od rejestracji i opłatę za złomowanie (w 2016 opłata za zlomowanie wynosi 2 400 koron). Wszystkie opłaty można uiścić na stronie Skatteetaten.

Rejestracja pojazdu w stacji drogowej

Jeżeli już mamy homologację i uiściliśmy wszystkie opłaty, możemy umówić się w lokalnej stacji drogowej na zarejestrowanie samochodu w Norwegii. Trzeba zabrać ze sobą zagraniczną kartę pojazdu, blankiet NA-0221 (podstemplowany przez norweski Urząd Celny) i dowód tożsamości (prawo jazdy, dowód lub paszport).

Stacja drogowa wydaje tymczasową rejestrację dla samochodu. Właściwe dokumenty rejestracyjne są wysyłane pocztą. Złożone są z dwóch części: pierwsza zawiera informacje o właścicielu, druga informacje techniczne - ten drugi dokument należy przechowywać w samochodzie.

Uwaga: na tymczasowej rejestracji nie można wyjeżdżać za granicę.

Przy rejestracji samochodu trzeba oddać zagraniczną rejestrację i pokwitować jej zdanie. Po dokonaniu formalności rejestracji pocztą zostaje wysłane wezwanie do zapłacenia rocznego podatku za samochód osobowy w wysokości 3 135 koron. Na zapłacenie właściciel samochodu ma 3 tygodnie.

Polskie prawo jazdy w Norwegii

Teraz można już siadać za kółkiem. Pamiętajmy jednak także o przepisach dotyczących prawa jazdy.

“Polscy kierowcy, którzy mieszkają w Norwegii na stałe mogą korzystać ze swojego prawa jazdy tak długo, jak jest ono ważne, lub mogą od razu wymienić je na norweskie, w kategorii odpowiadającej dokumentowi z Polski‟, informuje Brit Tove Daljord ze Statens Vegvesen.

Szerokiej drogi!
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok