Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Jak wykryć zmieniony odczyt licznika w samochodzie? Krajowy Zarząd Dróg chce walczyć z oszustami

Redakcja

16 marca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
6
Jak wykryć zmieniony odczyt licznika w samochodzie? Krajowy Zarząd Dróg chce walczyć z oszustami

Na stronie Statens vegvesen można sprawdzić, czy dane na liczniku są poprawne., Fot. fotolia - royalty free

Skargi, które najczęściej trafiają do norweskiej Rady ds. Ochrony Konsumentów dotyczą kupna samochodu z zaniżonym odczytem licznika. Dlatego Krajowy Zarząd Dróg i Autostrad postanowił walczyć z oszustwami – na ich stronie internetowej sprawdzimy czy dane, które pokazuje licznik, są poprawne.
Najwięcej skarg, które Norwegowie składają do Rady ds. Ochrony Konsumentów (Forbrukerrådet) dotyczy kupna samochodu. Jednym z bardzo częstych oszustw jest zaniżanie odczytu licznika. Dlatego Krajowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) postanowił walczyć z problemem. Na ich stronie internetowej – vegvesen.no  można sprawdzić czy dane, które pokazuje licznik, są poprawne. – Cieszymy się, że te informacje znalazły się na naszej stronie. Chcemy, by użytkowniy naszego portalu mogli z  nich korzystać – powiedział Leif Magne Halvorsen, pracownik Statens vegvesen. Halvorsen ma nadzieję, że dzięki takim informacjom zmniejszy się liczba oszukanych.

Uwaga na stan licznika

Dane widoczne na stronie zarządu pochodzą z kontroli EU (EU-kontroll), podczas której sprawdza się również stan licznika. Kontrola EU to obowiązkowa kontrola samochodów pod kątem bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Należy jednak pamiętać, że różnica w odczycie stanu licznika nie zawsze musi oznaczać oszustwo sprzedawcy. Różnicę może spowodować także błędne przeliczenie mil na kilometry, wymiana prędkościomierza, wyzerowanie się licznika po przejechaniu 100 tys. km, bądź inne usterki. Dlatego należy pamiętać, by podczas kontroli samochodu dokładnie sprawdzić, czy spisana liczba kilometrów zgadza się ze stanem licznika.

„Nie ma stuprocentowej pewności”

Na stronie vegvesen.no/bilinfo można sprawdzić stan licznika danego samochodu. Serwis pokazuje dane od 1 stycznia 1997 – dnia, od kiedy zaczęto przeprowadzać kontrole. Statens vegvesen nie gwarantuje jednak w 100 proc. poprawnych danych, gdyż informacje, które zamieszcza na swojej stronie, przekazały mu inne organy.  

Osoby, które importowały pojazdy do Norwegii po 30 listopada 2009 roku, mogą sprawdzić dane sprzed importu. Krajowy Zarząd Dróg planuje w tym roku umieścić w serwisie całe arkusze z danymi z kontroli. W dalszym ciągu ma także zamiar zwiększać ilość dostępnych informacji. Ponadto dane z licznika będą dostępne również za pomocą aplikacji Statens vegvesen „Bil og henger”.

Jak nie dać się oszukać?

Zanim kupimy samochód, należy sprawdzić, czy sprzedawca opłacił  za niego coroczny podatek tzw. årsavgift. Musimy pamiętać, by dokładnie spisać umowę sprzedaży, a potem uważnie ją przeczytać. Przed zakończeniem transakcji powinniśmy zapoznać się także z dokumentacją samochodu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy poprosić sprzedającego, by dostarczył na dokładniejsze dane. 

Gdy kupimy samochód, na stronie vegvesen.no/dinside możemy zamieścić informacje o transakcji. Jeśli uważamy, że sprzedawca sfałszował stan licznika, mamy prawo zerwać umowę. W razie jakichkolwiek problemów możemy zgłosić sprawę do Forbrukerrådet.  

W przypadku, kiedy to my sprzedajemy samochód z niejasnym przebiegiem, musimy pamiętać, by zaznaczyć ten fakt w umowie.


Źródło: vegvesen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Robert .

16-03-2016 20:37

Bardzo łatwo można ten norweski system oszukać...

M N

16-03-2016 18:35

Za cofanie licznika powinno się łapy ucinać .

trans sped

16-03-2016 18:34

to jest śmieszne mnie ostatnio wpisali 85000 a było 105 000 gdy wróciłem na eu usłyszałem ze nic się nie stało i nie jest to ważne

piotr p........

16-03-2016 17:21

Nie zesraj siew gacie czasem z tej radosci

XXX moja sprawa

16-03-2016 15:42

no to sie teraz ludziska zdziwia ..... wszystkie przekrety wyjda heheheh Brawo Norge jeszcze w PL powinni to wprowdzic ..

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok