Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

13
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Sport

Zalegalizowano boks w Norwegii

Redakcja

18 grudnia 2014 12:28

Udostępnij
na Facebooku
5
Zalegalizowano boks w Norwegii


Po 33 latach zniesiono zakaz uprawiania profesjonalnego boksu w Norwegii.


W środę wieczorem w Stortingu cofnięto zakaz uprawiania profesjonalnego boksu. 54 reprezentantów Stortingu było za zniesieniem zakazu, 48 było za utrzymaniem zakazu. 

W ten sposób Norwegia dołączyła do 204 krajów w których profesjonalny boks jest legalnym sportem. Teraz jedynie w Korei Północnej i Iranie uprawianie boksu jest nielegalne.

- To oznacza, że nie jestem już kryminalistką we własnym kraju – mówi Cecilia Brækhus, zdobywczyni pasów mistrzowskich federacji WBA, WBO, WBC i WBP w wadze półśredniej.

Zniesienie zakazu oznacza, że Brækhus będzie mogła bronić swojego tytułu w Norwegii. 


boks

fot. pixabay.com

- Teraz mamy możliwość rozpoczęcia kariery amatorskiej w boksie w Norwegii i kontynuowania jej w naszym kraju – mówi Geir Vestvik, przewodniczący klubu bokserskiego w Tønsberg.

Bezpieczny sport? 


Zniesienie zakazu dzieje się wbrew medycznej ekspertyzie przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Norges Idrettsforbund, którzy uważają, że boks jest szkodliwym sportem. 

- Jestem bardzo szczęśliwy, że napięcie się skończyło – mówi Odd Haktor Slåke, przewodnik Norweskiego Związku Bokserskiego. - To bardzo ważne dla rekrutacji nowych zawodników. To bezpieczny sport. Bycie profesjonalnym bokserem w Norwegii będzie bezpieczne. 

Pierwsza walka 

Według Związku Bokserskiego pierwsza profesjonalna walka w Norwegii mogłaby się odbyć już w lutym 2015 roku.  

- Za kilka miesięcy znowu stanę na nogi i będę mogła walczyć na norweskiej ziemi. Nic się nie stanie jak nie dostanę pierwszej walki w kraju – mówi Brækhus, która została kontuzjowana w walce z Jennifer Retzke. 


boks

Cecilia Brækhus
fot. commons.wikimedia.org

Zakaz uprawiania profesjonalnego boksu został wprowadzony w Norwegii w 1981 roku. 

Nadzieja dla MMA? 


Mimo, że zniesiono zakaz uprawiania profesjonalnego boksu, to nadal obowiązuje tzw. knockoutloven, które sprawia, że MMA nadal jest nielegalną dyscypliną. 

Knockoutloven to zakaz „organizacji zawodów, pokazów lub obozów treningowych w których dozwolony jest knockout. Mogą one mieć miejsce jedynie po uzyskaniu pozwolenia od Króla. Poprzez knockout rozumie się rezygnację uczestnika z walki z powodu uderzenia w głowę”. 

Knockoutloven zostało jedynie zmodyfikowane tak, że bokserzy-amatorzy będą mogli konkurować z zagranicznymi zawodnikami. 

Zmiany w prawie umożliwiają bokserom profesjonalnym odbywanie walk na swojej ziemi ojczystej, a bokserom-amatorom konkurowanie z zagranicznymi zawodnikami.  

- Nie ma nawet dyskusji na temat liberalizacji przepisów dotyczących innych sportów walki – mówi Svein Harberg z partii prawicowej. 


walka MMA

fot. wikipedia.org

Norweski Związek MMA nadal ma nadzieję, że za kilka lat uda im się wywalczyć legalizację. Na razie walki odbywają się tak, że zawodnicy używają ok. 30 % procent swojej siły zadając ciosy w głowę i 80 % siły zadając ciosy w tułów. 

- Jesteśmy zadowoleni, że profesjonalny boks jest dozwolony w Norwegii. Na razie decyzja nie dotyczy MMA, ale widzimy światełko w tunelu. Jestem pewien, że MMA zostanie zalegalizowane w Norwegii. Może za 2 lata, może za 5 lat – mówi Thomas Rye Eriksen, rzecznik prasowy Norweskiego Związku MMA. - To jasne, że politycy nie rozumieją czym jest MMA. To nasz obowiązek abyśmy udowodnili, że MMA jest równie dobrym sportem co boks. Nasza dyscyplina jest nielegalna tylko w Norwegii i kilku innych krajach. 

Poza Norwegią, MMA jest nielegalne jedynie na Islandii i w Korei Północnej. 

Na razie norwescy zawodnicy MMA są zmuszeni konkurować za granicą. 


Źródło: nrk.no, nettavisen.no, aftenposten.no, bt.no, regjeringen.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Paolo OLN

28-02-2015 20:45

Na temat zawodowych walk bokserskich w Norwegii nic nie wiem, ale na ostatnim KSW w Poznaniu w walce wieczoru walczył przecież Norweg, chyba pochodzenia irańskiego.Przecież MMA w tym kraju nadal jest nielegalne i oficjalnie odbyła się tylko jedna walka, która była walką pokazową.

Joanna Kuchnicka

27-02-2015 13:32

Narciarstwo to dobry przykład bo naraża na dużo poważniejsze kontuzje niż boks np urazy kręgosłupa, złamania, urazy czaszki itd
Poczytałam trochę dlaczego w ogóle nastąpiła delegalizacja w 1981 r i okazuje się że "oprócz przesłanek medycznych, poważnie potraktowano także argument „społeczny”, który głosił, że oglądanie boksu jest szkodliwe dla publiczności, oraz że w boksie zarabia się pieniądze raniąc się na wzajem."
A odbyła się już jakaś walka czy dopiero odbędzie?Wie ktoś?

R. C.

20-12-2014 08:23

''Zniesienie zakazu dzieje się wbrew medycznej ekspertyzie przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Norges Idrettsforbund, którzy uważają, że boks jest szkodliwym sportem.,,

A czy narciarstwo jest sportem bezpiecznym?
A czy w narciarstwie nie ma Kontuzji?

Brudny Harry

19-12-2014 16:57

jeszcze ze 150 lat i może Norwegia dogoni świat

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok