Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Sport

Piłka nożna kobiet to pomyłka?

klaudia@mojanorwegia.pl

30 czerwca 2015 13:47

Udostępnij
na Facebooku
1
Piłka nożna kobiet to pomyłka?


Kobiecy futbol jest mało popularny, powolny i nudny. Jest to powszechna opinia, również wśród Norwegów.



Piłka nożna kobiet jest ofiarą błędnego koła - nie jest popularna, ponieważ nie ma jej w telewizji. A skoro nie ma jej w telewizji, to nie przyciąga zainteresowania sponsorów. Jest krytykowana i ignorowana praktycznie od samych początków istnienia. Dlaczego tak jest? Bo to sport oglądany przede wszystkim przez mężczyzn, a oni bardzo często dyskredytują kobiety grające w piłkę nożną, podpowiadają komentatorzy. Oto kilka wybranych męskich opinii. 

“Żeńska piłka nożna ciągle narzeka na brak finansów. Może powinny poszukać wsparcia ze Związku dla niepełnosprawnych” napisał kilka lat temu na twitterze norweski redaktor Knut Haavik. 


Knut Haavik i jego kontrowersyjny tweet

Teewt Knuta Havika
foto: screenshot, dagbladet.no


Nie jest on osamotniony w swojej opinii. 

“Nie możemy ciągle rozmawiać o dawaniu pieniędzy lesbijkom” ogłosił miesiąc temu jeden z szefów włoskiego związku piłki nożnej, również na Twitterze. 

Krótka historia damskiego futbolu 


Co trzecia osoba grająca w piłkę nożną w Norwegii to kobieta. Zainteresowanie tą dyscypliną wzrasta wśród dziewczyn znacznie dynamiczniej niż wśród chłopców. 

Norweska reprezentacja kobiet w piłce nożnej jest w czołówce drużyn w tej dyscyplinie. Mają na swoim koncie mistrzostwo Europy w 1987 i 1993 roku, mistrzostwo świata w 1995 roku oraz złoty medal olimpijski z 2000 roku. W tym roku Norweżki zakwalifikowały się do ⅛ finałów mistrzostw świata kobiet w Kanadzie. Żeńska reprezentacja Norwegii jest na 11. miejscu w rankingu FIFA. 

Dla porównania, męska drużyna futbolowa zdobyła brązowy medal na olimpiadzie w 1936 roku i to jest ich jedyny większy tytuł w historii. Męska reprezentacja Norwegii jest na 64. miejscu w rankingu FIFA. 

Słaba płeć, słaby sport 


Chyba nie fair jest porównywać kobiety i mężczyzn w jednej dyscyplinie, jednak w piłce nożnej takie porównania są nagminne.

Kobiety są słabsze fizycznie niż mężczyźni (ich osiągnięcia są najczęściej porównywane do osiągnięć młodzików). Są wolniejsze od mężczyzn i mają mniej fantazji na boisku. Są gorsze technicznie. Ich gra to amatorszczyzna. 

komentarz

"Nudno ogląda się graczy, którzy ewidentnie grają na zdecydowanie za dużym boisku"



komentarz

"Nie ma nic ciekawego w oglądaniu rozgrywek kobiet. Zbyt wiele przejęly "norweskiego" stylu gry. Mało techniczna i dluga piłka. 
Jest to styl grania preferowany przez NFF (Norweski Związek Piłki Nożnej). Strasznie nudny futbol"


komentarz

"Obejrzałem jakieś 2 minuty Mistrzostw Świata "piłki nożnej" kobiet. Jest absurdalnie nudna. Byłoby ciekawiej gdyby mialy krotsze spodenki.
Podobne do tych, które mają dziewczyny grające w piłkę plażową."


komentarz

"Bardzo nie lubię żenskiego futbolu [...]"

foto: screenshot, aftenposten.no


Jednak nie robimy takich porównań w innych popularnych dyscyplinach, takich jak biegi narciarskie, siatkówka czy piłka ręczna. Dlaczego? 

Bramkarki trzy 


Norweska reprezentacja kobiet w piłce nożnej traktuje takie dyskryminujące komentarze z przymrużeniem oka. Przygotowały wraz z telewizją nrk skecz, w którym udają, że nie mają zielonego pojęcia o futbolu. Powielają najczęstsze negatywne komentarze, jakie się pojawiają na temat kobiet grających w piłkę. Twierdzą, że nie wiedzą czym jest spalony, że nie radzą sobie fizycznie i technicznie. W skeczu drużyna norweska pisze postulat do FIFA, aby ułatwić żeńskim drużynom grę: chcą m.in. trzech bramkarek, mniejszych piłek, i specjalnej podstawki do wykonywania strzałów karnych. 



Wiele można zarzucić 


Nie wszyscy reagują na krytykę i dyskryminację śmiechem. Niektórzy biorą to całkiem poważnie. 

Ci bardzo często określają piłkę nożną kobiet jako papierek lakmusowy uprzedzeń, w szczególności tych dotyczących płci i orientacji seksualnej. Piłkarze, kibice i trenerzy są atakowani za brak tolerancji dla odmienności. Najczęstsze zarzuty to rasizm, seksizm i homofobia. 

Można jednak zauważyć w tym środowisku pewne zmiany i akceptację odmienności. Mecz norweskiej drużyny żeńskiej z reprezentacją Tajlandii był popularniejszy w telewizji niż finał Champions Legue, ktory odbywał się tego samego dnia. Ale to powolny i żmudny proces. 



Źródła: fifa.com, aftenposten.no, nrk.no, aftenbladet.com, sporten.com, researchgate.net, forskning.no, sciencenordic.com 
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - EileenSanda - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


John Boro

01-07-2015 16:19

TEN ARTYKUŁ TROCHĘ PÓŹNO SIĘ UKAZAŁ.DLACZEGO? ANO DLATEGO ŻE KOŃCZĄ SIĘ MISTRZOSTWA ŚWIATA KOBIET W KANADZIE. WŁAŚNIE TAM KOBIETY POKAZUJĄ JAK SIĘ GRA W PIŁKĘ NOŻNĄ. TO CO POKAZUJĄ TO JEST MISTRZOSTWO, KUNSZT. NO I WDZIĘK!!! KRETYNEM I BEZMÓZGIEM JEST TEN KTO MÓWI, ŻE PIŁKA NOŻNA KOBIET JEST NUDNA, NIECIEKAWA. W PRZECIWIEŃSTWIE DO PANÓW JEST CO PODZIWIAĆ!!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok