Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Sport

Norwegia i Szwecja planują skandynawski odpowiednik Tour de Ski. „Na pewno nie trzeba będzie martwić się o śnieg”

Anna Moczydłowska

15 września 2016 22:10

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia i Szwecja planują skandynawski odpowiednik Tour de Ski. „Na pewno nie trzeba będzie martwić się o śnieg”

Norwegia i Szwecja stworzą własny turniej na miarę Tour de Ski. wikimedia.org - Bjarte Hetland - Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Federacje narciarskie Norwegii i Szwecji rozpoczęły prace nad skandynawskim odpowiednikiem Tour de Ski. Wydarzenie zadebiutować ma w 2020 roku. Turniej będzie się rozgrywał w czterech miejscowościach w obu krajach.
– Początek planujemy w Szwecji w Östersund, skąd zawody przeniosą się do Are. Po norweskiej stronie gospodarzami będą miasta Meraker i Steinkjer z dodatkowym etapem i metą w Trondheim. Jeden z etapów będzie rozgrywany na malowniczej trasie prowadzącej przez góry ze Szwecji do Norwegii. To na pewno podwyższy atrakcyjność transmisji telewizyjnych –zapewniał Oeystein Lunde z NSF.

W odpowiedzi na sukces

Propozycja ma być odpowiedzią na niekwestionowany sukces Tour de Ski. Międzynarodowa Federacja Narciarska chce stworzyć drugie zawody tego typu w Europie.

Dyrektor Federacji Narciarskiej Szwecji Niklas Carlsson przyznał, że według wstępnych informacji pomysł jest interesujący dla zawodników oraz sponsorów. Główne atuty skandynawskiej wersji turnieju to bliskość geograficzna i kameralny charakter imprezy. Dodatkowo na pewno nie będzie trzeba martwić się tym, że zabraknie śniegu. 

Carlsson zwrócił także uwagę, że podczas Tour de Ski uczestnicy i ich ekipy muszą przemierzać duże odległości samochodami.

– W przypadku naszych zawodów będzie to maksymalnie 400-500 kilometrów drogami o małym natężeniu ruchu – podkreślił.

Leki na astmę przepisem na wygraną?

Skandynawów nie zniechęca fakt, iż kilka tygodni temu norweska telewizja TV2 ujawniła, że lekarze reprezentacji Norwegii namawiali zdrowych zawodników do zażywania leków dla astmatyków.

Międzynarodowa komisja ma zająć się sprawą stosowania lekarstw przez norweskich biegaczy narciarskich. Komisja sprawdzi samą praktykę i skalę jej stosowania, a także to czy leki były stosowane zgodnie z zasadami medycyny sportowej. 

Skandal z lekami przyniósł niektórym sportowcom przykre konsekwencje. Norweg Martin Johnstrud Sunby stracił zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2014/2015 z powodu nieodpowiedniego sposobu stosowania leków na astmę.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok