Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Sport

Medaliści na dopingu

klaudia@mojanorwegia.pl

06 sierpnia 2015 10:28

Udostępnij
na Facebooku
Medaliści na dopingu


Aż jedna trzecia światowych medalistów z lat 2001-2012 stosowała doping. Są wśród nich norweskie gwiazdy sportu.




Również norwescy sportowcy są zamieszani w aferę dopingową, która została ujawniona przez brytyjskie i niemieckie media.

Sunday Times i niemiecki kanał telewizyjny ARD ujawniły wyniki 12 tys. próbek krwi pobranych od 5 tysięcy czołowych sportowców na świecie. Rezultaty są miażdżące.

Według informacji zebranych przez media aż 800 przebadanych lekkoatletów (uprawiających dyscypliny od biegu na 800 metrów po maratony) przedstawiło podejrzane wyniki badań krwi. Aż ⅓ medali z lat 2001-2012 zdobytych na Mistrzostwach Świata i igrzyskach olimpijskich jest pod znakiem zapytania.

Wśród krajów, które stosowały doping znalazła się też Norwegia.

Okazuje się, że 5 proc. badań krwi przeprowadzonych w latach 2001-2012 wśród norweskich lekkoatletów dawało wyniki powyżej przyjętej normy.

Nie wiedziałem o tym, te wyniki są wysokie - mówi przewodniczący norweskiego związku lekkoatletów, Svein Arne Hansen.


screenshot VG

foto: screenshot, vg.no

 


Wiedzieli od dawna


 

Organizacja Antidoping Norge już od dawna miała dostęp do podejrzanych wyników norweskich sportowców.

- Wiedzieliśmy o tych wynikach i porównaliśmy je z poprzednimi testami przeprowadzonymi na podejrzanych sportowcach. Potem zleciliśmy ponowne badania. W pojedynczych przypadkach zauważyliśmy, że trzeba przeprowadzić rozmowy ze sportowcami i ich personelem - mówi Anders Solheim, przewodniczący Antidoping Norge.

Rosja i Kenia mają najwięcej lekkoatletów podejrzanych o stosowanie dopingu. Najgorsze wyniki testów antydopingowych wśród krajów skandynawskich ma zaś ma Szwecja: 7 proc. tamtejszych sportowców jest podejrzanych o stosownie niedozwolonych środków. Zaraz za Szwecją plasuje się Norwegia, potem Finlandia z czteroprocentowym wynikiem. Na niechlubnej liście nie znalazła się Dania.


 


Źródła: nrk.no, vg.no, nettavisen.no, sport.pl, wpolityce.pl
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free

 

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok