Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Sport

Być jak Justyna Kowalczyk – pierwsze kroki na biegówkach

Joanna Chmara

12 listopada 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Być jak Justyna Kowalczyk – pierwsze kroki na biegówkach

Biegi narciarskie fotolia.com - royalty free

Widok grupki narciarzy na biegówkach to stały element zimowego krajobrazu Norwegii. Chciałbyś do nich dołączyć i poczuć się jak Justyna Kowalczyk? A może chcesz odpocząć wśród pięknej przyrody? Przeczytaj nasz poradnik o tym, jak zacząć swoją przygodę z nartami biegowymi!

Sport dla każdego

Jazda na nartach biegowych to forma ruchu odpowiednia niemal dla każdego, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej i wieku – na norweskich trasach biegowych można spotkać zarówno małe dzieci, jak i seniorów po osiemdziesiątce. Sport ten mogą uprawiać nawet osoby z nadwagą czy otyłością, ponieważ nie obciąża on stawów, a jednocześnie pomaga zgubić zbędne kilogramy (godzina średnio intensywnej jazdy pozwala spalić około 400 kcal). Ryzyko urazu na biegówkach jest dużo mniejsze niż na nartach zjazdowych.

Narty biegowe angażują aż 80 proc. mięśni naszego ciała i świetnie wpływają na pracę serca i układu krążenia.

Odpuść łyżwę, zacznij od klasyka

Początkujący amatorzy biegówek często próbują naśladować ruchy podpatrzone podczas telewizyjnych transmisji u profesjonalnych narciarzy startujących w Pucharze Świata, zwłaszcza efektowniejszy i szybszy krok łyżwowy. Warto jednak zacząć od podstawowego kroku biegowego, czyli od techniki klasycznej, która wywodzi się z naturalnego sposobu chodzenia. Jeśli nie masz wśród znajomych nikogo, kto mógłby pokazać Ci prawidłowe wykonanie tego kroku posłuż się filmikami instruktażowymi. Na tym poniżej sama Justyna Kowalczyk prezentuje nie tylko krok klasyczny i łyżwowy, lecz również podstawowe ćwiczenia wprowadzające.
technika_klasyczna_i_lyzwowa.wmv
Nie spiesz się, nie musisz od razu biegać – lepiej zacznij od „spaceru” na biegówkach, powoli pracując nad techniką i płynnością biegu.

Rozpoczynając przygodę z biegówkami, wybieraj raczej trasy przygotowane i utwardzone ratrakiem (czyli pojazdem gąsiennicowym, który kształtuje trasy narciarskie), z założonym śladem. Przedzieranie się przez głęboki śnieg może bowiem skutecznie ostudzić entuzjazm początkujących narciarzy. Praca nad prawidłową techniką będzie łatwiejsza na płaskiej, specjalnie przygotowanej trasie.

Na czym (i w czym) biegać?

Długość nart powinna być dostosowana nie tylko do wzrostu, lecz także do wagi narciarza. Na nartach producent podaje zazwyczaj przedział wagowy, w jakim powinien znajdować się użytkownik danego modelu. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z biegówkami, lepiej żeby twoja waga znajdowała się w górnej granicy tego przedziału (np. jeżeli ważysz 74 kg, narty z przedziałem 65-75 kg będą dla ciebie odpowiednie). Osoby zaawansowane, którym zależy na osiąganiu większych prędkości, ponieważ traktują biegówki bardziej jak sport niż jak rekreację, powinny wybrać sztywniejsze narty. Waga takich biegaczy znajduje się w dolnym zakresie przedziału. W sklepie sportowym warto zapytać o radę sprzedawcę, który pomoże ci dobrać odpowiednie narty, kijki i wiązania.

Istotny jest również wybór odpowiednich butów. Koniecznie muszą być one dobrze dopasowane – tak, by nie ocierały stóp. Natomiast, jeżeli będą choć odrobinę za ciasne, będzie ci zimno w palce, co może odebrać całą przyjemność z jazdy.

Pamiętaj także o odpowiednim ubiorze. Warto wybrać odzież termiczną, z oddychających materiałów, która odprowadza wilgoć, jednocześnie chroniąc od wiatru. Nie ubieraj się za ciepło – bieganie na nartach pozwala dość szybko się rozgrzać. Ubieraj się tak, by strój nie krępował ruchów, nie powinien jednak być zbyt luźny. Przydatne mogą okazać się również okulary z filtrem UV – śnieg odbija promienie słoneczne, co bywa bardzo męczące dla oczu. Nie zapominaj również o posmarowaniu twarzy kremem, który chroni przed wiatrem, mrozem i słońcem.

Sposób na norweską zimę

Biegówki to prawdziwa kwintesencja słynnego norweskiego friluftsliv, czyli obcowania z naturą i ruchu na świeżym powietrzu. Pozwalają odkryć piękno zimowego krajobrazu i poczuć prawdziwą więź z naturą. To świetny sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu z rodziną czy znajomymi. Dzięki nm można też zachować kondycję wówzcas, gdy wiele osób rezygnuje z biegania, jazdy rowerem czy innej aktywności na świeżym powietrzu. Być może narty biegowe sprawią nawet, że pokochasz surową, norweską zimę!

(Źródło: nabiegowkach.pl, runners-world.pl, polskabiega.sport.pl)
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Rafal Miko

13-11-2016 21:04

Dziekuje za artykul to jeszcze bardziej mnie dzisiaj przekonalo do zabrania sie za ten sport i przynajmniej spobowania tym bardziej aura to tego typu ruchu na swiezym powietrzu wzywa aby obcowac z natura tymbardzij gdzie mam go pod nosem mieszkam tuz przy samej skoczni w Holmenkollen ponad roku. Teraz tylko wystarczy aby dobrac odpowiedni sprzet moze ktos ma mozliwosc udzielenia mi pierwszych lekcji aby rozpoczac juz trwajacy sezon od kilku dni! Pozdrawiam

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok