Podatek norweski - przydatne narzędzia od MultiNOR
Zwrot podatku z Norwegii
-MultiNOR
341d84196d186133beedb72eca5d88c9

Śmigus-dyngus

13.04.2009.
a_lanyponiedzialek.jpgWielkanoc kojarzy się z rozmaitymi tradycjami. W niedzielę wielkanocną spożywamy wyśmienite śniadanie i składamy sobie życzenia. Drugiego Dnia w  polskiej tradycji Świąt  polewa się dla żartów wodą inne osoby.

Polewanie wodą nawiązuje do dawnych obyczajów słowiańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.
Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą . W poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski. Polewanie się wodą to świetna zabawa zwłaszcza dla młodzieży. Jeszcze do niedawna stróże prawa, głównie ze względu na tradycję, przymykali oko na szalone zabawy na ulicach. Jednak sprawy zaczęły wymykać sie spod kontroli i obecnie w większych miastach dość ostro taktuje się osoby, które zamieniają tradycję w niebezpieczną zabawe. Znane zwyczaje, które do dziś praktykuje się to procesje, dziady śmgustne, krakowski Emaus.
 
Najbardziej lubiane i wciąż kultywowany  jest oczywiście oblewanie się wodą.  Pierwsze wzmianki o zwyczajach Lanego Poniedziałku pojawiły się w XV wieku, choć najprawdopodobniej zwyczaje te są o wiele starsze.  Same Święta Wielkanocne związane są ze śmiercią i Zmartwychwstaniem Jezusa lecz większość tradycji tego okresu Kościół Katolicki przejął z pogańskich tradycji związanych z przywitaniem wiosny i budzeniem się przyrody do życia W niektórych regionach popularne jest smagania się witkami z gałązek. Bicie witkami interpretuje się jako swego rodzaju suszenie  konieczne po wcześniejszym oblaniu wodą. Dość powszechnie sądzi się że oblewanie się wodą miało zapobiegać chorobom i sprzyjać płodności, dlatego też oblewało się przede wszystkim panny na wydaniu. Już sama wieloznaczność symbolu wody pozwala na wiele interpretacji.

Lany poniedziałek niegdyś miał o wiele bogatszą obrzędowość. Świadczą o tym zachowane w niektórych regionach tradycje związane z urodzajem. Gospodarze o świcie wychodzili na pola i kropili je wodą święconą. Żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Miało to zapewniać urodzaj i uchronić plony przed gradobiciem. W tym samym celu objeżdżano pola w procesji konnej. Zwyczaje te do dzisiaj spotyka się zwłaszcza na południu Polski.
 

zrodlo:info. wielkanoc

Spodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym

341d84196d186133beedb72eca5d88c9

Komentarze
Gość
Zmieniony ( 13.04.2009. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
Śmigus-dyngus
Pachnący pomysł norweskiego księdza

Wielkanoc kojarzy się z rozmaitymi tradycjami. W niedzielę wielkanocną spożywamy wyśmienite śniadanie i składamy sobie życzenia. Drugiego Dnia w  polskiej tradycji Świąt  polewa się dla żartów wodą inne osoby.

ZAMKNIJ

Ogłoszenia promowane

Popularne artykuły!


341d84196d186133beedb72eca5d88c9

Bliżej nas