
|
Wystawa w Krakowie / Foto: MN |
Wystawa jest rezulatatem współpracy Opplandsarkivet avd. Maihaugen i Archiwum Państwowego w Krakowie, w ramach projektu Polska emigracja w Norwegii w ciągu ostatnich 200 lat finansowanego przez EEA Grants i Norway Grants.
Otwarcie uświetniła swoją osobą pani Sidsel Bleken, radca ambasady norweskiej w Warszawie. Wystawa w Krakowie trwać będzie do końca sierpnia.
Kim był Ludwik Szaciński?
Niewiele osób potrafi odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jego postać jest niemal nieznana w Polsce. Natomiast w Norwegii uchodzi za jednego z najważniejszych fotografów w historii norweskiej fotografii.
Ludwik urodził się w Suwałakach w 1844 roku. Uczył się w warszawskiej Szkole Kadetów i jako jeden z wielu młodych chłopców brał udział w powstaniu styczniowym. Ciężko ranny, z ciążącym na nim wyrokiem śmierci za udział w powstaniu, musiał uciekać z kraju.
Przez rok wraz z przyjaciółmi wędrował po Europie, poznając jednocześnie tajniki fotografii. Ludwik na stałe osiadł w Christianii, gdzie dzięki swojemu talentowi, a także umiejętności nawiązywania kontaktów towarzyskich rozpoczął swoją karierę.
W stosunkowo krótkim czasie stał się najbardziej poszukiwanym fotografem w stolicy. Był wielokrotnie nagradzany na wielu międzynarodowych wystawach, a w 1888 roku uzyskał tytuł nadwornego fotografa rodziny królewskiej.
Pomimo pięknej żony i wspaniałej kariery, Szaciński nie był człowiekiem szczęśliwym. Tęsknił za Polską, do której nie mógł wrócić. W trzydzieści lat po opuszczeniu ojczyzny Ludwik popełnił samobójstwo. Pozostawił po sobie dziesiątki tysięcy zdjęć.
Muzeum miejskie w Oslo (Oslo Bymuseum) ma osobne archiwum poświęcone działalności atelier Szacińskiego. Niewielka część zbiorów została zdigitalizowana i umieszczona w Internecie, na stronie www.oslobilder.no
Ludwik Szaciński będzie jedną z postaci polskiej emigracji prezentowaną na wystawie w Maihaugen w Lillehammer. Otwarcie wystawy odbędzie się 4. września. Sama wystawa trwać będzie do końca roku.
Zapraszamy!

To może Cię zainteresować