Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

Aktywna jesień w Kristiansand (cz. II)

marysia@mojanorwegia.pl

14 października 2014 07:52

Udostępnij
na Facebooku
Aktywna jesień w Kristiansand (cz. II)

Na razie temperatura w Kristiansand wynosi około 12°C i miejmy nadzieję, że pogoda nie zamierza się popsuć, ponieważ w drugim artykule z cyklu o Kristiansand mamy dla Was propozycję aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Po kwadracie

Kristiansand powstało w 1641 roku z inicjatywy króla Christiana IV. To jemu miasto zawdzięcza niezwykłą symetrię uliczek w centrum, zwanym zresztą Kvadraturen. Dzięki przejrzystemu układowi ciężko się tam zgubić, za to miło pospacerować. 

kristiansand
commons.wikimedia.org


Przede wszystkim warto wybrać się na rynek, gdzie można przyjrzeć się ratuszowi i neogotyckiej katedrze. Dla zakupowych miłośników obowiązkowym punktem będzie Markens gate - główna ulica handlowa. Piękny spacer zapewni nam Posebyen - najstarsza, drewniana część miasta, uchodząca za najdłuższy obszar zwartej zabudowy drewnianej w północnej Europie. 

Plaża w rozmiarze mini 

Jeśli już jesteśmy w Kristiansand, nie możemy ominąć plaży. Chociaż jest bardzo mała, stanowi dumę mieszkańców. Nieopodal wznoszą się kamienne mury twierdzy Christiansholm. Można wejść na wał (wstęp jest darmowy), skąd roztacza się widok na zatokę i przystanie jachtowe. 

Kristiansand
Twierdza Christianholm, wikipedia.org

Przy Strandpromenaden, znajduje się niewielki skwerek, a jeszcze dalej za zachód - Fiskebrygge. Jest tu wiele lokali z dobrym jedzeniem oraz targ rybny. 

Kristiansand
Fiskebrygge, commons.wikimedia.org

Na wyspę 

Z centrum można dostać się na wyspę Odderøya. Miejsce to udostępniono do zwiedzania dopiero w 1992 roku, ale prędko stało się popularnym miejscem rekreacyjnym. Jednak nie zawsze takie było. O militarnej przeszłości świadczą na przykład zachowane stanowiska artylerii oraz dawne centrum kwarantanny. Pewne miejsca zostały pomysłowo przeobrażone na miejsca kultury. Dziś Odderøya staje się centrum kulturalnym - do wojskowych baraków wprowadzili się artyści, na wyspie odbywa się coroczny festiwal muzyczny Quartfestivalen, a nad Gravanekanalen otwarto salę teatralno-koncertową. Wyspę przecina sieć ścieżek rowerowych i pieszych, więc jest to też świetne miejsce dla aktywnych. W zatokach znajdują się urokliwe plaże. Nie brakuje także miejsc na grilla czy piknik, a na południu wyspy urządzono niewielką kawiarenkę. 

Odderøya
Odderøya, commons.wikimedia.org

Odderøya
Odderøya, commons.wikimedia.org

Zielono i romantycznie 

Kolejnym ciekawym miejscem, położonym przy samym centrum miasta, jest Baneheia. Kiedyś znajdowały się tutaj pastwiska, lecz w XIX wieku teren przekształcono w obszar rekreacyjny z trasami rowerowym i pieszymi, przystosowanymi także dla osób niepełnosprawnych. 

Kristiansand
Baneheia, wikipedia.org

W zachodniej części Baneheia znajduje sie dolina między wysokimi skałami. Tam założono Ravnedalen Naturpark, gdzie mieści się Cafe Generalen i Ścieżka Miłości, na której podobno ma miejsce 70% wszystkich zaręczyn w mieście! 

Kristiansand
Ravnedalen, commons.wikimedia.org

Rozrywka na kilka dni 

Na wschodnim krańcu Kristiansand znajduje się Dyreparken. Położony w lesie kompleks jest połączeniem parku rozrywki, zoo i aquaparku. Można tu wybrać się na afrykańskie safari, przejechać się na karuzeli czy torze bobslejowym, popływać, zwiedzić tradycyjną norweską zagrodę ze zwierzętami czy zobaczyć Kardemomme by - miasteczko z popularnych w Norwegii książek dla dzieci autorstwa Torbjørna Egnera. W parku można spokojnie spędzić nawet kilka dni i nie dosięgnie nas nuda. Wycieczkę do Dyreparken warto zaplanować w szczególności ze względu na dzieci, ale również dorosłym bardzo się spodoba to miejsce. Bilety należy zamawiać telefonicznie lub na www.dyreparken.no

Kristiansand
commons.wikimedia.org

Dla morskich wilków 

Będąc w Kristiansand koniecznie trzeba wybrać się w rejs na szkiery. Można wypożyczyć łódź samemu (opcjonalnie z przewodnikiem), można też wziąć udział w zorganizowanym rejsie. Z centrum Kristiansand najbliżej jest do Høllen, skąd na malownicze rejsy odpływa prom M/B Høllen. Podróż wśród 1229 okolicznych wysepek trwa 75 minut, ale można ją przedłużyć, wysiadając na Ny-Hellesund. To bardzo ładny archipelag, idealny na spacery czy piknik. Na wyspie Helgøya znajduje się niewielki fort z czasów IIWojny Światowej Rejsy, a także punkt widokowy na okolicę. Rejsy odbywają się cały rok. 

Kristiansand
Ny-Hellesund, commons.wikimedia.org

Kristiansand jest rajem dla miłośników turystyki aktywnej, ciekawych roślin i militariów. Otoczone z jednej strony malowniczymi szkierami, a z drugiej lasem i wzgórzami daje niesamowite możliwości odkrywania coraz to nowych ciekawych miejsc i tras. Udanych wycieciek!

Jeżeli macie ochotę zwiedzić muzea w Kristiansand, zajrzyjcie tutaj



Kristiansand
commons.wikimedia.org

Ravnedalen Naturpark

4616 Kristiansand

www.cafegeneralen.no/ravnedalen
Godziny otwarcia kawiarni Cafe Generalen:
wt.-pt 12.00-19.00 sb-nd 12.00-18.00

Dyreparken

Kardemomme By 4609

www.dyreparken.no
Wszystkie szczegóły, takie jak ceny biletów pojedynczych, grupowych, okresowych oraz godziny otwarcia w poszczególne dni znajdziemy na stronie internetowej.

M/B Høllen Høllen

4640 Søgne

www.xn--hllenbtruter-ycb4x.no/
Godziny rejsów na stronie internetowej
Ceny biletów:
Dorośli - 100 NOK
Dzieci i seniorzy - 50 NOK

Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Knut Arne Gjertsen - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0




Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok