Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Rozrywka

„Hjernevask” powodem zamknięcia studiów gender w Oslo

Redakcja

01 grudnia 2013 07:30

Udostępnij
na Facebooku
3
„Hjernevask” powodem zamknięcia studiów gender w Oslo

Trzy lata temu NRK wyemitowało serial, który przyczynił się do upadku studiów gender w Oslo. Czy studiowanie różnic między płciami w ogóle ma sens?



Hjernevask" („Pranie mózgu") to program wyprodukowany przez komika Haralda Eia, który był emitowany przez norweską stację NRK wiosną 2010 roku. Celem programu było ustalenie, co w większym stopniu kształtuje dorosłe osoby - geny czy środowisko?

 

Harald Eia jest nie tylko znanym komikiem, ukończył również socjologię na Uniwersytecie w Oslo. Studia dały mu podstawę skonstruowania formuły programu „Hjernevask".


 

gender3.png
printscreen nrk.no, foto: Lien, Kyrre/Scanpix

 

 

Program w dużej mierze opierał się na wywiadach z norweskimi i zagranicznymi naukowcami - przedstawiali oni swój punkt widzenia na wpływ społeczeństwa i uwarunkowań genetycznych na proces dorastania. Serial w krytycznym świetle ukazał badania norweskich naukowców i wywołał w Norwegii debatę.

„Rodzimy się tacy, czy stajemy się tym, kim jesteśmy? Dlaczego zachowujemy się tak, jak się zachowujemy? (...) Dlaczego kobiety i mężczyźni wybierają takie, a nie inne zawody w Norwegii, która słynie z równouprawnienia?" to przykładowe pytania, które padły w pierwszym odcinku programu.


Buszmeni najgłupsi na świecie

W jednym z odcinków „Hjernevask" Eia przeprowadził wywiad z brytyjskim etnologiem Richard'em Lynn'em. Brytyjczyk opisał rdzennych mieszkańców pustyni Kalahari i Aborygenów jako najgłupszych ludzi na świecie, ich IQ wynosi ok. 60 (w skalach binetowskich i wechslerowskich wynik poniżej 68/70 wskazuje na upośledzenie umysłowe). Lynn dodał, że idealnym zawodem dla obu tych grup jest śmieciarz.

Eia podjął również temat homoseksualizmu. Pytał, czy osoby o takiej preferencji seksualnej rodzą się z nią, czy też wybierają ją w dorosłym życiu.


 

gender1.png

 

W ostatnim odcinku do studia zaproszono Viktora, młodego mężczyznę, który większość swojego życia spędził jako dziewczyna. Naukowcy aż do końca lat 90. twierdzili, że płeć to jedynie narzucone role społeczne - dlatego też osoby dwupłciowe operowano wybierając płeć żeńską.


Gender bzdury?

Rok po emisji całej, siedmioodcinkowej serii zamknięto Nordycki Instytut Gender Studies na Uniwersytecie w Oslo. Serial uwydatnił bezsens prowadzenia podobnych projektów, program nauczania nie był oparty na solidnych badaniach.


 

gender2.png

 

„Hjernevask" spotkał się z ogromną krytyką, a osoby, które w nim wystąpiły pozywały producentów. Eia oskarżano o stosowanie mylących technik dziennikarskich, wywieranie presji na gościach i ośmieszanie ich. Aftenposten, VG i Dagbladet oceniły jednak program bardzo dobrze. Serial miał też wysoką oglądalność - premierę obejrzało 590 000 osób pomimo emisji w późnych godzinach wieczornych. Harald Eia otrzymał za program „Hjernevask" nagrodę instytutu Fritt Ord (Wolność Słowa), doceniono jego starania oraz debatę w mediach i środowisku naukowym, którą serial wywołał.

Kontrowersyjny program można z polskimi napisami obejrzeć tutaj:



 


Źródła: nrk.no, fronda.pl, tv2.no

 

 


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Kacper Świerk

10-12-2013 15:05

Istotna uwaga: wzmiankowany w tekście Richard Lynn nie jest etnologiem, a psychologiem (postulującym rasowe uwarunkowania inteligencji). Nie znam żadnego etnologa, ani antropologa kultury (ani nie słyszałem o takim), który głosiłby poglądy podobne do Lynna. Badania Lynna są mocno podejrzane. Prawdopodobnie prowadził on badania metodami dostosowanymi do norm kultury Zachodniej (i tych kultur, które, pomimo istotnych różnic, wykazują też z nią istotne podobieństwa). Wyniki badań inteligencji Aborygenów i Buszmenów nie odzwierciedlają, moim zdaniem, różnic w inteligencji, ale różnice w światopoglądzie. Łatwo nazwać głupim kogoś kto nas nie rozumie bo uczestniczy w zupełnie innym świecie przekonań i wyobrażeń niż nasz. Nie bierzemy tylko pod uwagę, że my (ludzie Zachodu) jesteśmy równie ignoranccy w świecie Aborygena jak on w naszym, czyli w rezultacie, równie "mało inteligentni". Kosmologia, mitologia i system pokrewieństwa Aborygenów są nad wyraz złożone i subtelne. Dlatego też Claude Levi-Strauss nazywał tubylców australijskich arystokratami umysłu.

pati muzia

02-12-2013 20:11

www.historiasztuki.com.pl/strony/020-00-...YKULTURA-GENDER.html
rodzonego jako chłopiec Davida Reimera okaleczono w pierwszym roku życia. Przez następnych kilkanaście lat okaleczano go coraz bardziej, faszerowano hormonami, przeprowadzano na nim barbarzyńskie operacje, wychowywano wmawiając, że jest kimś innym, niż jest. Przez piętnaście lat ten człowiek nie wiedział, że urodził się jako chłopiec. Mimo to po kilkunastu latach organizm zbuntował się przeciwko zadawanemu mu gwałtowi i David powrócił do swojej prawdziwej płci. Niestety, jego psychika nie wytrzymała przeżytych nieludzkich tortur (bo to były tortury) i David zastrzelił się.

Pytanie: czym różniły się doświadczenia doktora Money od doświadczeń doktora Mengele?

Jerzy Świerzykał

01-12-2013 20:32

Matiboy napisał:
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu „Hjernevask” powodem zamknięcia studiów gender w Oslo
i tu coś za co Norrwegów muszę pochwalić, bardzo ciekawy program, ppolecam obejreć, w Polsce i Europie szaleją teraz z tym gównianym Gender, jednak jak to zostało w filmie udowodnione, chopcy wolą zabawki ,a odsetek pracujących mężczyzn czy kobiet w takich zawodach jak inżynier, pielegniarz jest taki sam praktycznei na cały świecie zarówno w państwach, gdzie o to trudno, jak w tych gdzie łatwo jak Norwegia ...
No, to był super program. Harald Eia obnażył prawdą o tzw. "naukowcach" piszących bardzo naukawe elaboraty. Szkoda, że sprawa Breivika przesłoniła dyskusje wywołane przez Hjernevask.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok