Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

4
Urlop ojcowski

Celem urlopu ojcowskiego (fedrekvote) jest skłonienie ojców do czynniejszego włączenia się w opiekę nad dzieckiem w ciągu pierwszych lat jego życia. Długość urlopu ojcowskiego wynosi sześć tygodni (30 dni płatnych) z całego okresu urlopu rodzicielskiego, trwającego 44 lub 54 tygodnie ( w zależności od tego, czy matka otrzymuje zasiłek rodzicielski odpowiadający pełnemu wynagrodzeniu, czy 80% wynagrodzenia). W przypadku niewykorzystania przez ojca tych tygodni, urlop przepada. Istnieją jednak wyjatki od tej reguły- zobacz ich listę poniżej.

Kiedy ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego?

  • Warunkiem jest, że zarówno matka jak i ojciec mają prawo do zasiłku rodzicielskiego (przepracowali zarobkowo przynajmniej 6 spośród 10 ostatnich miesięcy).

  • Matka musi mieć wypracowane prawo do zasiłku rodzicielskiego w pracy na pół lub więcej etatu (równo lub powyżej 50% etatu).

Kiedy nie przysługuje prawo do urlopu ojcowskiego?

  • Jeśli ojciec z powodu własnej choroby jest zależny od pomocy innych, aby móc zając się dzieckiem. Można wtedy wystapić z żądaniem wobec lokalnego Urzędu Pracy i Spraw Socjalnych (NAV) o przyznanie całej kwoty urlopu matce lub by urlop ojcowski został przesuniety na późniejszy termin.

  • Jeśli matka samotnie zajmuje się opieką nad dzieckiem i ma prawo do zasiłku rodzicielskiego, kwota urlopu ojcowskiego zostaje przyznana jej.

  • Jeżeli ojcu nie przysługuje zasiłek rodzicielski (nie pracował zarobkowo w ciągu conajmniej 6 spośród 10 ostatnich miesięcy), kwota urlopu ojcowskiego zostaje przyznana matce.

  • Jeżeli matka wypracowała sobie prawo do zasiłku rodzicielskiego pacując na mniej niz 50% etatu, tygodnie urlopu ojcowskiego zostają przyznane jej.

  • Jeżeli matce nie przysługuje zasiłek rodzicielski (nie pracowała zarobkowo w ciągu conajmniej 6 spośród 10 ostatnich miesięcy) i odebrała jednorazową zapomogę, ojcu nie przysługuje urlop ojcowski. Natomiast w przypadku kiedu ojciec ma wypracowane prawo do zasiłku rodzicielskiego, może skorzystać ze swojego prawa do wypłaty tego zasiłku.

W jaki sposób można wykorzystać urlop ojcowski?

  • Urlop ojcowski można wykorzystać w dowolnym momencie okresu, na który przysługuje zasiłek rodzicielski, za wyjątkiem sześciu pierwszych tygodni po porodzie, które z powodów medycznych są zarezerwowane dla matki.

  • Ojciec może wykorzystac cały urlop ojowski na raz lub skorzystać z elestycznych wyjatków na kilka sposobów. Poniżej przedstawiono kilka przykładów:

    • Ojciec może pobierać zasiłek rodzicielski nieprzerwanie w ciągu sześciu tygodni.

    • Ojciec może pobierać zasiłek rodzicielski za jeden dzień i pracować przez cztery dni w tygodniu w ciągu 30 tygodni.

    • Ojciec może pracować na pół etatu (50%) i pobierać zasiłek rodzicielski w ciągu 60 dni.

    • Ojciec może pobierać zasiłek rodzicielski przez dwa tygodnie, nastepnie pracować na pełen etat przez np dwa tygodnie i w ten sposób przedłużyć okres urlopu o dwa tygodnie.


Powyższe przykłady nie wyczerpują wszystkich możliwości. 
    • Ojciec może wykorzystać urlop ojcowski jednocześnie ze zwykłym urlopem lub w dniach, kiedy zazwyczaj nie pracuje. Przykład:

      • Ojciec pracuje na Morzu Północnym i przebywa na lądzie przez trzy tygodnie pomiędzy okresami kiedy jest w pracy. Może wykorzystać urlop ojcowski w tych okresach kiedy przebywa na lądzie.

Pamietaj, że ojciec musi wykorzystać urlop ojcowski:

 

  • zanim dziecko ukończy trzy lata

  • w ciągu trzech lat od momentu adopcji

Co robi matka, kiedy ojciec jest na urlopie ojcowskim?

Matka może być w domu (np. na urlopie niepłatnym) razem z ojcem i dzieckiem w okresie, kiedy ojciec wykorzystuje swój urlop ojcowski. Kiedy ojciec przebywa na urlopie ojcowskim ojciec i matka mogą łącznie otrzymać 150% zasiłku rodzicielskiego. Warunkiem jest, że matka pracuje na niepełny etat i otrzymuje zasiłek rodzicielski zredukowany o minimum 50 %.

Ojciec może otrzymywać zasiłek rodzicielski dłużej niz wynosi okres urlopu ojcowskiego, jeśli matka pracuje, uczy się, albo z powodu choroby jest zależna od pomocy osób trzecich aby móc zająć się dzieckiem. Oznacza to m.in, że matka nie może przebywać na niepłatnym urlopie, żeby być w domu razem z ojcem i dzieckiem po zakończeniu się okresu ustawowego urlopu ojcowskiego.

 



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


ATS Anna S.

09-02-2010 09:40

Ojciec nie ma prawa do ojcowskiego jesli matka dziecka nie spelnia odpowiednich wrunkow, miedzy innymi jesli nie jest czlonkiem norweskiego systemu ubezpieczen. ALE, jesli matka pojdzie do pracy a ojciec wypracowal w Norwegii prawo do "macierzynskiego", to ojciec moze pojechac do polski otrzymujac zasilek macierzynski aby zajmowac sie dzieckiem w calym okresie macierzynskiego. pracodawca musi byc odpowiednio wczesnie poinformowany.

dariusz lagosz

03-02-2010 18:53

narazie nikt się nie wysilił aby odpowiedzieć na to ważne pytanie,mnie osobiście też interesuje

sonia ch.

18-09-2009 17:30

ja też mam pytanie jak powyżej.Czy przysługuje się urlop ojcowski lub urlop macieżyński,jeżeli żona mieszka w polsce i tam urodzi dziecko(za dwa miesiące) ?
Proszę o informacje.
pozdrawiam

Giorg PEKA

17-02-2009 21:04

Mam roczne dziecko i nie długo na świat przyjdzie kolejne. Czy przysługuje mi urlop ojcowski lub inny urlop (płatny lub bezpłatny) po porodzie żony w Polsce ???

POZDRAWIAM

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok