Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Uniknij stresu na rozmowie kwalifikacyjnej

 
 
Rozmowa kwalifikacyjna jest sytuacją, w której wielu z nas stresuje się, pomimo tego, że na co dzień jesteśmy opanowani i spokojni. Co można zrobić, by pokonać zdenerwowanie? Jak się zachowywać, by pokazać się z jak najlepszej strony? Sprawdźcie już teraz!


„Udzielam porad dotyczących rozwoju kariery zawodowej i z tego co widzę, wiele osób denerwuje się na myśl o rozmowie o pracę, zwłaszcza wtedy, gdy przez wiele lat nie byli w takiej sytuacji. Dla części z nas rozmowa o pracę jest tak stresująca, że nie jesteśmy w stanie przez nią przejść” mówi Tim Rosenkilde, który od wielu lat pracuje w branży zajmującej się rekrutowaniem pracowników.

„Niektórym bardzo pocą się dłonie, innym łamie się głos, gdy próbują odpowiadać na pytania zadawane przez potencjalnego pracodawcę, czasem widać, jak trzymany długopis czy papier trzęsie się”
dodaje.

„Rozmowa o pracę (intervju) jest niezwyczajną sytuacją, która sprawia, że czujemy się niepewni i nie jesteśmy w stanie kontrolować niektórych odruchów. Nie wiemy, o co będziemy pytani, na co będzie kładziony nacisk, co osoby „przesłuchujące” myślą o nas” mówi Rosenkilde.

Rosenkilde zdradził kilka porad, które pomogą opanować stres na rozmowie kwalifikacyjnej. Dzięki nim pokażemy się osobom rekrutującym z naszej najlepszej strony.

Przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej:

1. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, produktach/usługach, które sprzedaje. O tym co robi się na poszczególnych stanowiskach, oczekiwaniach firmy co do obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz. Im więcej będziesz wiedzieć, tym bezpieczniej się poczujesz.

2. Przećwicz rozmowę ze swoim przyjacielem/rodziną lub przed lustrem. Sporządź listę pytań, które mogą paść i postaraj się na nie odpowiedzieć na głos, najlepiej jak potrafisz.

3. Postaraj się być wypoczętym i uważnym przed rozmową.

4. Znajdź czas na spokojny spacer, w pięknej okolicy, aby się zrelaksować i wyciszyć przed rozmową. 5. Posłuchaj muzyki, która cię uspokaja i nastraja pozytywnie.

6. Unikaj przyjmowania dużych ilości kawy, jedzenia, papierosów, tabaki itp. przed rozmową. W przeciwnym wypadku zaczniesz się denerwować jeszcze bardziej.

7. Uświadom sobie, że na nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej świat się nie kończy, jeżeli ci się nie powiedzie, to masz przed sobą dużo innych możliwości.

8. Wydrukuj dodatkowe egzemplarze twojego cv, podania o pracę, a także ogłoszenia o pracę kilka dni przed rozmową.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej:


1. Usiądź tak, by czuć się komfortowo, oprzyj się wygodnie na krześle.

2. Jeżeli masz tendencje do pocenia i czerwienienia się, zadbaj o to, by twoje ubranie było lekkie i przewiewne.

3. Oddychaj przeponą.

4. Obejmij dłońmi kubek, albo trzymaj długopis, jeżeli te czynności są w stanie cię uspokoić.

5. Pomyśl sobie, że zostałeś zaproszony na rozmowę dlatego, że firma jest tobą zainteresowana.

6. Jeżeli zacinasz się w trakcie rozmowy, to powiedz, że jesteś zdenerwowany. Nie jesteś pierwszą osobą na świecie, która stresuje się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

7. Nie skupiaj się na tym, by odpowiadać „poprawnie” na pytania, mów raczej o tym, co będzie w zgodzie z twoimi przekonaniami.

8. Pogódź się z tym, że jesteś zdenerwowany. Nie próbuj stłumić tego uczucia, bo będzie odwrotnie – pogłębisz je.

9. Rób pauzy, jeżeli musisz przemyśleć odpowiedź, zadawaj pytania, kiedy nie jesteś pewien, czy dobrze zrozumiałeś to, co zostało powiedziane.

10. Podczas rozmowy skupiaj się tylko i wyłącznie na niej. Nie analizuj swojej sytuacji i swoich odpowiedzi, będzie na to czas po rozmowie.



Źródło: dn.no

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok