Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca w Norwegii

Praca wakacyjna na ostatnią chwilę

Udostępnij
na Facebooku
Praca wakacyjna na ostatnią chwilę

Osoby mieszkające w Norwegii mają jeszcze szansę na znalezienie wakacyjnej pracy. Jak szukać?


Eksperci z norweskiego rynku pracy dają porady wszystkim, którzy szukają wakacyjnej pracy, zwłaszcza tym, którzy są świeżo po szkole i dopiero wchodzą na rynek pracy. Norweska i polska kultura pracy nieco się od siebie różnią, dlatego warto zapoznać się z poniższymi radami, nawet jeśli na pierwszy rzut oka mogą wydawać się banalne.

- Wybór jest już dużo mniejszy, ale nie jest jeszcze za późno na znalezienie wakacyjnej pracy - zapewnia Ketil Kjeldsberg z Adecco.

stolarz
Dana/flickr.com

Pomimo tego, że wraz ze zbliżającym się latem wolnych stanowisk jest coraz mniej, zawsze może zdarzyć się tak, że ktoś zachoruje, albo, że firma potrzebuje więcej osób na wakacyjne zastępstwo niż przewidywała. Zwłaszcza osoby na zastępstwo rekrutowane są przez całe wakacje.

Najważniejszą radą dla osób poszukujących wakacyjnej pracy jest ta, aby byli aktywni:

- Idź w miejsce, w którym chcesz pracować, przywitaj się i zapytaj, czy nie potrzebują pomocy na lato. To dobry trening na przełamanie nieśmiałości, a przy okazji zwiększa szansę na zatrudnienie. Warto też posługiwać się mediami społecznościowymi i pisać maile do firm czy hoteli. Nawet, jeśli mieszkamy daleko. Pracownicy hotelu mają często szansę zamieszkać w tanim pokoju w pobliżu miejsca pracy- mówi Kjeldsberg.

- Wykorzystaj sieć swoich kontaktów, popytaj wśród przyjaciół i rodziny, albo po prostu napisz, np. na Facebook'u, że szukasz pracy.

praca wakacyjna
geograph.co.uk

Wstrzymaj się


Kiedy już spotkasz się z pracodawcą i usłyszysz, że „oddzwoni", to nie poddawaj się:

- Zapytaj wtedy, czy możesz skontaktować się z nimi za kilka dni, albo za tydzień. To pokaże, że jesteś naprawdę zainteresowany, a osoby które tak łatwo się poddają, są ciekawszymi kandydatami - mówi Kjeldsberg.

Nie można też rezygnować pomimo braku odzewu:

- Jeśli kontaktujesz się z firmą i nie otrzymujesz natychmiastowej odpowiedzi, to warto dać jej trochę czasu, na przykład kilka tygodni, a wtedy można się ponownie skontaktować. To pokaże, że nadal interesuje cię dane stanowisko - mówi Geir Arntzen z NAV w fylke Sør-Trøndelag.

Kelner
flickr.com/Emilio Labrador

Napisz CV


Wiele osób zapomina, jak ważne jest przygotowanie przejrzystego CV:

- Kiedy szukamy pracy, musimy pisać bardzo dobre podania, ta reguła sprawdza się również w przypadku pracy wakacyjnej. Z doświadczenia wiem, że nie wszystkie prace wakacyjne są ogłaszane publicznie. Nie warto więc czekać, aż informacje się pojawią, ale szukać ich na własną rękę.

Warto zawsze mieć ze sobą CV, bo to pokazuje, że jesteśmy przygotowani. Pracodawcy gotowy dokument ułatwi zapamiętanie chętnego:

- Wcześnie zacznij przygotowywać CV. Jeśli nie masz dużego doświadczenia zawodowego napisz, w czym jesteś dobry i co chciałbyś robić. Osoby świeżo po szkole mogą wpisać wolontariaty - mówi Kjeldsberg.

cv


Nie poddawaj się


Pamiętaj, że miejsce, w którym szukasz pracy, może mieć wpływ na twoją przyszłość:

- Warto pomyśleć o tym, co praca wakacyjna może nam dać. Chcesz jedynie zarobić pieniądze, czy to, gdzie pracujesz jest dla Ciebie równie ważne? Niektórym zależy na tym, aby pracować w branży zgodnej z wykształceniem, a później spróbować zaczepić się w danym miejscu na dłużej, a taka sytuacja jest oczywiście realna - podkreśla Geir Arntzen.

Kiedy już dostaniemy pracę, to najlepiej dawać z siebie wszystko. Praca sezonowa może być przepustką do dalszej kariery:

- Rób wszystko najlepiej jak potrafisz. Jeśli pokażesz się z dobrej strony, to jest duża szansa, że pracodawca zatrudni cię również za rok - kończy Kjeldsberg.

O pracy wakacyjnej pisaliśmy już kilkakrotnie. Aby dowiedzieć się, gdzie szukać, jakie portale i ogłoszenia sprawdzać, zapoznaj się z TYM ARTYKUŁEM. Zapoznajcie się również z PORADNIKIEM PRACOWNIKA SEZONOWEGO, w którym  dowiecie się więcej o kwestiach formalnych wyjazdu - ubezpieczeniu, zakwaterowaniu i niezbędnej do podjęcia pracy dokumentacji.

dom w budowie
flickr.com/jak-budowac

Źródło: adressa.no, zdjęcie frontowe: flickr.com/usdagov


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok