Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca w Norwegii

Poradnik pracownika sezonowego

Klaudia Synak

02 marca 2014 06:57

Udostępnij
na Facebooku
6
Poradnik pracownika sezonowego


Sezon na poszukiwanie pracy wakacyjnej już się rozpoczął. Co trzeba zrobić żeby znaleźć pracę na okres letni i o czym trzeba pamiętać jak już zdobędziemy zajęcie? W poniższym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące pracy sezonowej.




Gdzie i jak szukać pracy wakacyjnej?


Najprostszym sposobem na szukanie pracy jest wzięcie komputera i poszukanie ogłoszeń w Internecie. Jest wiele stron na których pracodawcy ogłaszają swoje zapotrzebowanie na pracownika.

W Internecie mamy wyszukiwarki ofert pracy takie jak: Finn.no, Jobbnorge.no, Visma.no, Jobbdirekte.no, Tempteam.no. Na portalu MojaNorwegia również możemy znaleźć wyszukiwarkę ofert pracy.

Innym sposobem jest skontaktowanie się z agencją pośrednictwa pracy. Jest ich w Norwegii wiele, między innymi: Jobzone.no, Adecco.no, Manpower.no, Randstad.no, Rettbemanning.no, Capus.no, Toptempbemanning.no.

Na stronie NAV również możemy znaleźć oferty pracy sezonowej. Są tam przede wszystkim zajęcia z dziedziny opieki zdrowotnej, transportu i hotelarstwa. Jeśli już jesteśmy w Norwegii, możemy pójść do lokalnego oddziału NAV i tam się spytać o aktualne oferty pracy.

Możemy również popytać rodziny i znajomych. Nasza „sieć prywatna" może wiedzieć o zajęciach które są ciekawe i dobrze płatne, a nie są oficjalnie ogłaszane przez pracodawcę.

Jeśli zależy nam na konkretnym zajęciu, warto zwrócić się bezpośrednio do potencjalnych pracodawców. Może się okazać, że jednak jest możliwa praca u nich, mimo że nie podali oficjalnego ogłoszenia.

praca przy komputerze
wikipedia.org


Kiedy szukać?

Poszukiwania pracy na sezon letni najlepiej zacząć już teraz. W okresie przed Wielkanocą pojawia się najwięcej ogłoszeń dotyczących pracy wakacyjnej. Nie warto czekać do ostatniej chwili, później może nie być tak wiele ofert, oraz mogą być mało opłacalne.

Jakie zajęcia są najpopularniejsze?

Latem możemy znaleźć wiele różnych ofert pracy, jednak najpopularniejsze zajęcia to praca fizyczna, np. przy zbieraniu owoców i warzyw, opieka nad ludźmi starszymi lub niepełnosprawnymi w domach opieki oraz prywatnych.

Praca w hotelarstwie i turystyce również jest bardzo popularna. W sezonie letnim poszukuje się recepcjonistów, osób do sprzątania, do pracy w kuchni, itp.

Branża transportowa również oferuje pracę na sezon letni, zazwyczaj jest to transportowanie towarów do hoteli i sklepów.

W budownictwie też możemy znaleźć pracę. Sezon letni do dobry czas aby przeprowadzać remonty budynków i dróg.

Możemy znaleźć pracę w innych branżach, zazwyczaj na zastępstwo.

O czym trzeba pamiętać?

Jest wiele ważnych rzeczy o których trzeba pamiętać wyjeżdżając do pracy sezonowej.

Ubezpieczenie


Przede wszystkim powinniśmy się ubezpieczyć przed wyjazdem. Dzięki temu możemy uniknąć wysokich kosztów w razie wypadku lub choroby.

Zakwaterowanie


Wielu norweskich pracodawców nie gwarantuje nam zakwaterowania na okres zatrudnienia. Przed wyjazdem powinniśmy poszukać możliwości taniego noclegu, który będzie nam odpowiadał.

Częstym rozwiązaniem dla sezonowych pracowników jest postawienie namiotu lub kempingu. W Norwegii znajdziemy wiele miejsc w których możemy w ten sposób nocować, warto poszukać najciekawszych ofert przed wyjazdem.

Można również poszukać motelu/hostelu, w którym się zatrzymamy na czas pracy sezonowej.

Informacji na temat miejsc, w których możemy się zakwaterować znajdziemy na rlb.no lub vandrerhjem.no.

Warto również popytać się znajomych i rodziny czy nie znają jakiś dobrych miejsc, w których można się zatrzymać na okres pracy wakacyjnej.

Rejestracja na posterunku policji

Obywatele Unii Europejskiej nie muszą się starać o pozwolenie na pobyt w Norwegii. Jednak po przyjeździe należy pamiętać aby zarejestrować swoją obecność na lokalnym posterunku policji. Trzeba to zrobić najpóźniej 3 miesiące od rozpoczęcia pobytu w Norwegii.

Aby się zarejestrować potrzebujemy dokumentu ze zdjęciem (paszport lub dowód osobisty) oraz dowodu zatrudnienia.

Pobyt w Norwegii powyżej 3 miesięcy wymaga obowiązkowej rejestracji bez względu na to, czy wyjechaliśmy tam pracować, uczyć się lub odwiedzić rodzinę.

D-nummer i skattekort

Warto zorientować się przed wyjazdem, gdzie znajduje się najbliższy Skateetaten. Jest to urząd który zajmuje się wydawaniem numerów osobistych (D-nummer, fødselsnummer) oraz kart podatkowych (skattekort).

Aby móc pracować w Norwegii, potrzebujemy D-nummer. Wszyscy obcokrajowcy przyjeżdżający do pracy w Norwegii na okres krótszy niż 6 miesięcy muszą mieć D-nummer. D-nummer jest przydzielany osobom które nie mają fødselsnummer i nie mieszkają na stałe w Norwegii.

Każdy, kto pracuje na terenie Norwegii musi również posiadać kartę podatkową (skattekort). W przypadku, gdy pracujemy u norweskiego pracodawcy, należy zgłosić się do lokalnego Urzędu Podatkowego (Skattekontoret). Skattekontoret wydaje nasz skattekort.

NAV
nav
wikipedia.org


Pracownicy pochodzący z zagranicy, pracujący u zagranicznego pracodawcy, muszą o kartę podatkową zabiegać w Centralnym Urzędzie Podatkowym ds. Cudzoziemców (Skatteetaten, Sentralskattekontoret for utenlandssaker (Skatteetaten, SFU).

Aby otrzymać D-nummer i skattekort należy zarejestrować się w lokalnym Urzędzie Podatkowym. Do rejestracji wystarczy nam paszport lub dowód osobisty oraz dowód na to, że jesteśmy zatrudnieni lub otrzymaliśmy ofertę pracy.

Konto w banku

Pracując w Norwegii, należy założyć sobie konto w banku, na które będzie przelewane nasze wynagrodzenie. Aby móc utworzyć konto w banku potrzebujemy paszportu, gdyż nie wszystkie banki akceptują dowód osobisty.

Znajomość języków obcych

Większość norweskich pracodawców wymaga od swoich pracowników, również sezonowych, minimum komunikatywnej znajomości norweskiego.

Warto przed wyjazdem poznać przynajmniej podstawy języka. Ułatwi to nam zarówno znalezienie pracy (pracodawcy norwescy przychylniej spoglądają na pracowników, którzy złożyli swoje CV i list motywacyjny w języku norweskim), samą pracę oraz komunikowanie się w czasie wolnym (zakupy, komunikacja miejska itp.).

Norweskiego możemy się nauczyć na kursach i korepetycjach. Można również korzystać z Internetu, znajdziemy tam wiele przydatnych źródeł ułatwiających naukę języka - można uczyć się języka norweskiego przez Internet.

Znajomość angielskiego również jest przydatna, ale na miejscu może się okazać niewystarczająca. Warto zainwestować trochę czasu wolnego w naukę norweskiego.



Źródła: nav.no, skateetaten.no, norden.org, siste.no, udi.no, zdjęcie frontowe: CollegeDegrees360/flickr.com







Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Janusz Sitarz

27-02-2015 20:25

może ktos napisze czy praca sezonowa też jest kontrolowana przez urzad pracy bo nie jestem zainteresowany praca na czarno

Sigurd I

03-03-2014 22:53

Widal87 napisał:
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu Poradnik pracownika sezonowego
W pracy sezonowej podoba mi się najbardziej to, że pojadę, popracuję, odłożę pieniądze i wrócę do domu. Dzięki temu więcej czasu spędzam z rodziną a pieniądze wystarczą do następnego wyjazdu. Nie wspomnę o tym, iż odzyskam zwrot podatku, bo nie przekroczę kwoty wolnej od podatku. Niestety nie znam języka więc urząd skarbowy w Norwegii dla mnie jest zagadką. Każdemu polecam pracę sezonową bo ma same plusy!


znaczy na czarno robisz a tu walisz scieme

Michał mi$

03-03-2014 22:49

I juz nie ma nazwy firmy która pomaga naszemu szczęśliwemu rodakowi

Prz Jar

03-03-2014 16:50

Widal87 napisał:
Fajna reklama firmy księgowej

A nie sądzisz, że mogę cieszyć się tym, że znalazłem pracę w obcojęzycznym kraju, a mimo nieznajomości języka jestem w stanie jeszcze dodatkowo zarobić na zwrocie podatku? Plus to, że ktoś mi w tym pomógł nie jest reklamą Dzielę się tylko swoimi doświadczeniami i historią


A my sie cieszymy ze sa jelenie które sie cieszą

Artur Widalski

03-03-2014 12:23

Fajna reklama firmy księgowej

A nie sądzisz, że mogę cieszyć się tym, że znalazłem pracę w obcojęzycznym kraju, a mimo nieznajomości języka jestem w stanie jeszcze dodatkowo zarobić na zwrocie podatku? Plus to, że ktoś mi w tym pomógł nie jest reklamą Dzielę się tylko swoimi doświadczeniami i historią

Michał mi$

03-03-2014 11:37

Fajna reklama firmy księgowej

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok